Αρχή λειτουργίας υδραυλικής σόμπας pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #80267 από mastoras

stelios02 Δεν έχουμε λέβητα με να ανοιγοκλείνει το κύκλωμα και να φέρνει ζεστά νερά στου 75 βαθμούς για 10 λεπτά. Από τη στιγμή που θα ανοίξει ο κυκλοφορητής δεν σταματάει να γυρνάει τα νερά μέχρι να κλείσει η σόμπα. Οπότε τα σώματα είναι μονίμως "ζεστά" όχι "ζεματιστά".


Με αφορμή την παραπάνω παράθεση από την εμπειρία του φίλου, θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση προς τους κατόχους των υδραυλικών πελλετόσομπων.

Η δική σας σόμπα έχει έλεγχο κυκλοφορητή μέσω θερμοστάτη, η κυκλοφορεί το νερό συνεχώς στο δίκτυο, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να ζεστάνει γρήγορα τα νερά ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #80280 από ippomas
Επειδη οι προλαλησαντες εχουν σχεδον καλυψη τα περισσοτερα απο τα θεματα που θα σου προκυψουν, θα πρεπει να δεις το σημειο τοποθετησης της μεσα στο σπιτι και το κατα ποσο ειναι ευκολη η προσβαση στους συλλεκτες των καλοριφερ, μεγαλο ρολο παιζη η εξαγωγη καυσαεριων για να μην εχεις προβληματα.

Το να ρωτας δεν ειναι κακο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #80281 από ippomas
Εαν δεν εχεις θερμοστατη δεν θα εχεις αποδωση στο κυκλωμα, θα την αναβης το πρωι και θα εχεις χλαρα νερα το απογευμα. Εγω εχω απλη ξυλοσομπα υδραυλικη με ρυθμιζομενο θερμοστατη.

Το να ρωτας δεν ειναι κακο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #80284 από avlissi
Πιστευω οτι ολες οι υδραυλικες πελετοσομπες εχουν ελεγχο κυκλοφορητη μεσω θερμοστατη.
Στην δικη μου εχω τον θερμοστατη στους 55.
Ξεκιναει τον κυκλοφορητη στους 56 και τον σταματαει στους 54.

Το ψευδεσθαι ανελευθερον,ή αληθεια γενναιον
(Το να ψεύδεται κανείς είναι ανελεύθερο. Το να λέει την αλήθεια είναι γενναίο)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #80303 από stelios02

mastoras έγραψε:

stelios02 Δεν έχουμε λέβητα με να ανοιγοκλείνει το κύκλωμα και να φέρνει ζεστά νερά στου 75 βαθμούς για 10 λεπτά. Από τη στιγμή που θα ανοίξει ο κυκλοφορητής δεν σταματάει να γυρνάει τα νερά μέχρι να κλείσει η σόμπα. Οπότε τα σώματα είναι μονίμως "ζεστά" όχι "ζεματιστά".


Με αφορμή την παραπάνω παράθεση από την εμπειρία του φίλου, θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση προς τους κατόχους των υδραυλικών πελλετόσομπων.

Η δική σας σόμπα έχει έλεγχο κυκλοφορητή μέσω θερμοστάτη, η κυκλοφορεί το νερό συνεχώς στο δίκτυο, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να ζεστάνει γρήγορα τα νερά ?



Η αρχή λειτουργίας της υδραυλικής σόμπας νερού, δεν νομίζω ότι διαφέρει αρκετά από αυτήν ενός λέβητα, παρόλα αυτά είναι στην διακριτική ευχέρεια του καθενός, καθώς και στις ιδιαίτερες ανάγκες θέρμανσης του, για το πώς θα τις χρησιμοποιήσει ο καθένας.

Νομίζω σε όλες τις υδραυλικές πελλετόσομπες, έχεις έλεγχο τόσο της θερμοκρασίας περιβάλλοντος όσο και την θερμοκρασία νερών. Ρυθμίζεις τις θερμοκρασίες που επιθυμείς η σόμπα προσπαθεί να φέρει τις θερμοκρασίες που έθεσες. Όταν μια από τις δύο επιτευχθεί, τότε η σόμπα εισέρχεται σε modulation δηλαδή έχει πιάσει την θερμοκρασία που ζήτησες και απλά κάνει συντήρηση για να την διατηρήσει. Αν η θερμοκρασία πέσει, ανεβάζει σκάλα μέχρι να ξαναπιάσει τη θερμοκρασία. Συνήθως πιάνει πρώτα τη θερμοκρασία περιβάλλοντος. Βέβαια αν επιθυμείς ανεβάζεις στο τέρμα την θερμοκρασία περιβάλλοντος(πχ. 40 βαθμούς, πράγμα ανέφικτο) οπότε προσπαθεί να πιάσει την θερμοκρασία στα νερά, και δουλεύεις με αυτή τη θερμοκρασία.

Στην σόμπα που έχω, ο κυκλοφορητής είναι ρυθμισμένος από την εταιρεία να ανοίγει στους 40 και να κλείνει στου 38. Η τιμή αυτή αλλάζει και μπορείς να βάλεις ότι θέλεις εσύ. Μέγιστη θερμοκρασία μπορείς να βάλεις μέχρι 75 νομίζω. Όταν ανάβει η σόμπα για πρώτη φορά, μετά από περίπου 15 λεπτά φτάνει η θερμοκρασία νερών στους 40, ανοίγει ο κυκλοφορητής και γυρνάει τα νερά. Τα κρύα νερά που θα μπουν μέσα
θα κρυώσουν το νερό, θα πέσει η θερμοκρασία νερών στου 35 και θα κλείσει ο κυκλοφορητής. Η διαδικασία αυτή θα επαναληφθεί άλλη μία φορά και αν έχει πολύ κρύο, ίσως και τρίτη. Όλα αυτά μέσα σε 30 λεπτά. Κατόπιν η θερμοκρασία νερών στο κύκλωμά αρχίζει και εξισορροπείται, και ο κυκλοφορητής δεν ξανακλείνει. Με δικές μου εμπειρίες έχω ρυθμίσει την θερμοκρασία περιβάλλοντος έτσι ώστε η θερμοκρασία νερών να ανέβει και να σταθεροποιηθεί στους 50 βαθμούς και σε αυτής την θερμοκρασία γυρνάνε τα νερά όσο έχω τη σόμπα ανοιχτή. Για αυτό το λόγο έγραψα πιο πάνω ότι τα καλοριφέρ είναι μονίμως "ζεστά". Τόσο ώστε να ανεβάσουν την θερμοκρασία στο σπίτι και να συμπληρώνουν τις απώλειες που έχω. Φυσικά αν ο καιρός είναι πιο κρύος και έχω μεγαλύτερες απώλειες, ανεβάζω τις αντίστοιχες τιμές στις θερμοκρασίες.

Εννοείται ότι μπορώ να θέσω όπως ο φίλος πιο πάνω να ανοιγοκλείνει ο κυκλοφορητής σε μεγαλύτερες θερμοκρασίες, αλλά όπως προείπα, αυτές είναι προσωπικές ρυθμίσεις του καθενός, ανάλογα με τις ανάγκες του. Σε αυτή την περίπτωση φυσικά και ο κυκλοφορητής κάποια στιγμή θα κλείνει.

Όσον αφορά τον εξωτερικό θερμοστάτη. Μπορεί να μπει ένας εξωτερικός θερμοστάτης(όπως αυτός που είχαμε για τα καλοφιφέρ), ο οποίος όμως στις περισσότερες περιπτώσεις(ανάλογα με την εταιρεία) ελέγχει την θερμοκρασία περιβάλλοντος και όχι του νερού. Μπορεί ίσως με πατέντα να γίνει και αυτό. Στην δικιά μου σόμπα, αν βάλω εξωτερικό θερμοστάτη και τον ρυθμίσω π.χ. στους 23, μόλις η θερμοκρασία χώρου φτάσει τους 23, τότε η σόμπα περνάει σε κατάσταση stand by. Δεν ξέρω τι ακριβώς είναι αυτό γιατί δεν το έχω δοκιμάσει. Από ότι κατάλαβα από το μάνουαλ η σόμπα σχεδόν σβήνει και ξαναπαίρνει μόλις πέσει η θερμοκρασία τα όρια της οποίας μπορείς να θέσεις εσύ(π.χ. 0,5 βαθμούς). Δεν το βρήκα καλή ιδέα για την δικιά μου περίπτωση και δεν το πέρασα.

Αυτά! Δεν ξέρω αν ο τρόπος που λειτουργώ τη σόμπα μου είναι σωστός. Προς το παρόν όμως πορεύομαι με αυτόν τον τρόπο. Αν δω ότι υπάρχει καλύτερος τρόπος φυσικά και θα τον ακολουθήσω, αλλά προς το παρόν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #80492 από mastoras
Στέλιος τα παρακάτω δεν τα έχεις γράψει εσύ, η λάθος nikc name έβαλα στην παράθεση. :huh:

stelios02 Δεν έχουμε λέβητα με να ανοιγοκλείνει το κύκλωμα και να φέρνει ζεστά νερά στου 75 βαθμούς για 10 λεπτά. Από τη στιγμή που θα ανοίξει ο κυκλοφορητής δεν σταματάει να γυρνάει τα νερά μέχρι να κλείσει η σόμπα. Οπότε τα σώματα είναι μονίμως "ζεστά" όχι "ζεματιστά".

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ