Αρχή λειτουργίας υδραυλικής σόμπας pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #55092 από pannagiotis
Καλησπέρα και συγχαρητήρια για το φόρουμ. Είμαι νέο μέλος εδώ και θα ήθελα να ρωτήσω την αρχή λειτουργιάς μια σόμπας πέλετ νερού (καλοριφέρ)
Το βασικό μου ερώτημα είναι το έξης: Μένω σε διαμέρισμα και φέτος δεν θα βάλουμε καθόλου πετρέλαιο, υπάρχει η δυνατότητα να βάλω σόμπα πέλετ νερού; Πως θα κυκλοφορεί το νερό ώστε να ζεσταθούν και τα υπόλοιπα σώματα σε όλα τα δωμάτια.
Συγγνώμη εάν ερώτηση μου ακούγετε κάπως χαζή.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #55095 από Sp4wN
Καλησπέρα Παναγιώτη και καλωσόρισες .Μπορείς να βρείς περισσότερες πληροφορίες στο Θέμα που έχει ανοίξει και περιγράφει αναλυτικά ο ΚΕΡΒΕΡΟΣ εδώ

Μερικά στοιχεία που μπορώ να σου παραθέσω από εκεί είναι :

ΚΕΡΒΕΡΟΣ έγραψε: ΣΟΜΠΑ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ


Οι συσκευές αυτές, οι λεγόμενες σόμπες μποιλερ, υδραυλικές, η νερού έχουν κατασκευαστεί για να τοποθετούνται στον εσωτερικό χώρο της κατοικίας μας, ενώ παράλληλα συνδέονται με το κλειστό η ανοιχτό κύκλωμα της εγκατάστασης των θερμαντικών σωμάτων [καλοριφέρ] Επίσης σε κατοικίες όπου δεν υπάρχει χώρος λεβητοστασίου για την εγκατάσταση ενός λέβητα, οι συσκευές αυτές είναι η ιδανική λύση.

Για να λειτουργήσουν και αυτές οι σόμπες- μποιλερ που καίνε πέλλετ, χρειάζεται κατά την εγκατάσταση τους και 2 μικρές οπές στον τοίχο, χαμηλά και πίσω από την συσκευή. Στην μια οπή των 5 εκατοστών τοποθετούμε μια σωλήνα μεταλλική 50αρα για την είσοδο του φρέσκου αέρα από έξω. Ο φρέσκος αυτός αέρας χρειάζεται για την καύση του πέλλετ.

Δίπλα στην μικρή οπή των 5 εκατοστών ανοίγουμε μια ακόμα οπή 8 εκατοστών για να τοποθετήσουμε το μεταλλικό σωλήνα για την έξοδο των καυσαερίων.

Το επόμενο μας βήμα είναι να συνδέσουμε την συσκευή μας με την είσοδο και την έξοδο των νερών των σωμάτων {καλοριφέρ} Αφού προγραμματίσουμε και βρούμε τις παραμέτρους για το κατάλληλο πέλλετ που έχουμε επιλέξει [αυτό γίνεται μια φορά στην αρχή] μπορούμε να κάνουμε το πρώτο μας άναμμα , απολαμβάνοντας την μεγάλη θερμική δύναμη των 12kw που αποδίδει η συσκευή, με την λιγότερη καταναλώση πέλλετ 0,6-1,8Kgr/Ωρα.

Η συσκευή {σόμπα μποιλερ} ελέγχεται πλήρως ηλεκτρονικά και είναι αυτοματοποιημένη για το άναμμα-σβήσιμο και τον ωριαίο προγραμματισμό της, αν και όταν χρειάζεται. Ενα κομψό τηλεκοντρόλ που συνοδεύει την συσκευή είναι χρήσιμο για τον χειρισμό εξ αποστάσεως.

Εσείς το μόνο που θα χρειάζεται είναι να τροφοδοτείτε την συσκευή με πέλλετ σε ένα ενσωματωμένο δοχείο που έχει η συσκευή χωρητικότητας 25κιλών, όποτε χρειάζεται.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Sp4wN.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pannagiotis

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #55106 από dimlyk
πριν προχωρησεις φιλε μου σε οτιδηποτε ...καλα θα ηταν να εχεις μια συνενοηση με τους γειτονες ως προν την καμιναδα ...ειδικα αν εχεις αλλον απο πανω


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Sp4wN

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #55107 από Sp4wN
Και τελευταία επειδή έχω ακούσει πολλές ιστορίες με προβλήματα σε πολυκατοικίες να κοιτάξεις προσεκτικά το καταστατικό της πολυκατοικίας γιατί μπορεί να συναντήσεις κακοπροαίρετους που να θέλουν να κάνουν ζημιά .Σωστή επισήμανση Δημήτρη μου είχε διαφύγει ;)

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #55114 από pannagiotis
Σωστή η παρατήρηση σας. Αλλά δεν υπάρχει η δυνατότητα να μην φαίνετε η καμινάδα;
Δεν μπορούμε να βγάλουμε καπνοδόχο όπως αυτή που είναι του αποροφητήρα της κουζίνας για παράδειγμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #55140 από theoilia
η σόμπες πελλετ όσο και να λέμε οτι δεν καπνίζουν,καπνίζουν.Ή μάλλον για να το πω καλύτερα,αφήνουν υπολείματα καύσης.Πολύ δε περισσότερο μία υδραυλική σόμπα που έχει και μεγαλύτερη κατανάλωση.Το μπάλκονι σου ,αν είσαι τυχερός,θα γεμίσει μαύρα υπολείματα και αν είσαι άτυχος θα σου μαυρίση λίγο και ο τοίχος σου.Άρα χρειάζεται μία σωστή εγκατάσταση καμινάδας.Είμαι χρήστης μίας υδραυλικής και μίας αερόθερμης και βλέπω και στις 2 το μπαλκόνι που κάθε 2 μέρες θέλει σκούπισμα.

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ