MCZ Hydro15kW: λειτουργία σωστή απόδοση

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #54806 από Vagelis_G
Καλησπέρα σε όλους.
Είμαι νέος χρήστης , αλλά εώς τώρα έχω συμβουλευτεί αρκετά απο το site sas.
Την συγκεκριμένη σόμπα την συνέδεσα μόλις εχτές στο σπίτι μου το οποίο είναι 105 τ.μ. .Το σπίτι είναι η πρώτη φορά που έχει πηγή θέρμανσης , είναι στην περιοχή της Κεφαλονιάς , η θερμοκρασία η εξωτερική ήταν 6 βαθμούς ,διαθέτει αλουμίνια με διπλό τζάμι και μια υποτυπώδη μόνωση ανάμεσα απο τα τούβλα στους τοίχους. Το σύνολο των καλοριφέρ ειναι 2 μεγάλα ( 3 KW ) , 3 (2 KW) , και 2 ακομα σχετικά μικρά.( Οι μετρήσεις στο περίπου , δεν είμαι πολύ γνώστης)
Η λειτουργία που την ρύθμισα για αρχή ήταν η εξής: 21 βαθμούς στον χώρο 68 βαθμούς στο νερό και όλα τα υπόλοιπα στο deafult της σόμπας. Το pellet που μπόρεσα να προμηθευτώ είναι το BIO THERM holzpellet.
Το περίεργο ειναι ότι , η σόμπα δεν σταμάτησε καθόλου να λειτουργεί , δεν μπόρεσε να φτάσει τις επιθυμητές θερμοκρασίες , ούτε νερού ούτε στον χώρο παρα μόνο γύρω στους 60 βαθμούς στο νερό και 19,5 - 20 βαθούς στον χώρο. Η δοκιμή που έκανα είναι : Έσβησα το ένα απο τα καλοριφέρ , συγκεκριμένα στον χώρο του σαλονιού - κουζίνας που είδη υπάρχουν 2 σώματα και η σόμπα ,και τελικά κατάφερε η σόμπα να ζεστάνει το νερό στους 68 βαθμούς και τον χώρο να παίζει 20 - 20,5 και πάλι όμως χωρίς να κόβει η λειτουργία καθόλου.( Το σύνολο ωρών λειτουργίας ήταν 5 ώρες συνεχόμενης καύσης στο full)
Τι μπορεί να σημαίνει αυτό? ( θέλω να πιστεύω όχι το αυτονόητο) .
Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω στις ρυθμίσεις ? Πρέπει να του δώσω λίγο χρόνο να κάψει για να σκοτώσει και την υγρασία όλη ?( Στο μέρος που μένω η υγρασία είναι υψηλή)
Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο , ελπίζω να σας κάλυψα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων !
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #54821 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα MCZ Hydro15kW: λειτουργία σωστή απόδοση
να πιστευεις το αυτονοητο :)
αλλα να το πεις και σ εμας ... για να εχουμε το ιδιο αυτονοητο αν και με μπερδεψες αφου καταφερες κλεινοντας τα σωματα ν ανεβασεις την θερμοκρασια του χωρου .

οσο τα ντουβαρια σου ζεσταινονται τοσο καλυτερα θα ειναι ...
με το ξυλο καλα θα ειναι αν ξεχασουμε κι οσα ξεραμε για το πετρελαιο...δηλ... τα αναβουμε 3 ωρες ...κι αλλες 3 μετα κλπ... η λειτουργια πρεπει ναναι συνεχομενη

για τις ρυθμισεις αν καποιος ξερει ασ απαντησει αλλα διαβασε και το βιβλιαρακι που την συνοδευει


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #54847 από Vagelis_G
Απαντήθηκε από Vagelis_G στο θέμα MCZ Hydro15kW: λειτουργία σωστή απόδοση
Φοβάμαι οτι η αγορά 15 KW είναι μικρή για αυτό το σπίτι . Το ότι ανέβηκε η θερμοκρασία πιστεύω οφείλεται στο άνοδο της θερμοκρασίας του νερού. Και εγώ δεν μπορώ να το εξηγήσω διαφορετικά.
Όσο αναφορά το βιβλιαράκι το διάβασα αλλά δεν επισημάνει τι πρέπει να προσέξω περισσότερο, για αυτό ζητάω την γνώμη σας !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #54854 από rivol
Απαντήθηκε από rivol στο θέμα MCZ Hydro15kW: λειτουργία σωστή απόδοση
Πες μας και τι θερμοκρασία είχε το σπίτι πριν ανάψεις την σόμπα. Επίσης τι εγκατάσταση έχεις μονοσωλήνιο η δισωλήνιο;

Αλέξης

Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by rivol.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #54857 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα MCZ Hydro15kW: λειτουργία σωστή απόδοση
πιθανον να ειναι και οριακη ...αυτο σημαινει οτι χρειασεσαι περισσοτερες ωρες λειτουργιας
και καλα εκανες κι απομονωσες το σωμα στον χωρο της σομπας για να θερμαινεις και τα πιο απομακρυσμενα

τις ρυθμισεις καλα ειναι να τις κανει αυτος που στην πουλησε ...εφοσον ομως τα πελλετακια σου καιγονται καλα δεν χρειαζεται να σκαλιζεις :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #54859 από rivol
Απαντήθηκε από rivol στο θέμα MCZ Hydro15kW: λειτουργία σωστή απόδοση
Επίσης δοκίμασε να κάνεις εξισορρόπηση δικτύου κλείνοντας περισσότερο τα κοντινά και όσο απομακρύνεσαι λιγότερο μέχρι να έχεις ίδιες θερμοκρασίες σε όλα τα σώματα.

Αλέξης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ