Εγκατάσταση υδραυλικής σομπας pellet και αυτονόμιση

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #44345 από dimlyk
ο μονος τροπος να απαλαγειτε ειναι με αποφαση της γενικης συνελευσης

κατα τα λοιπα το τοπιο ειναι θολο και δινει δουλεια στους δικηγορους :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #44356 από tzistsam
Είσαι σίγουρος ότι δεν υπάρχει κανονισμός πολυκατοικίας? Εδώ σε συμβόλαια συστάσεων οριζοντίων ιδιοκτησιών του 80 υπάρχει, σε σύσταση του 2000+ δεν υπάρχει? Θα ρωτήσω πάντως γιατί κινούμαι στον χώρο (συμβολαιογραφεία) και επιφυλάσσομαι για απάντηση.

πετρέλαιο? μακρυά και αγαπημένοι.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #44361 από theoilia
με μια πρόχειρη αναζήτηση βρήκα αυτο :

Είμαι ιδιοκτήτης διαμερίσματος και επιθυμώ να αποκτήσω πλήρη αυτονομία στην θέρμανση, δηλαδή να εγκαταστήσω ολοκληρωμένο δικό μου σύστημα θέρμανσης με καυστήρα, λέβητα κ.λ.π.
Μπορώ να απαλλαγώ εξ' ολοκλήρου από συμμετοχή στις δαπάνες θέρμανσης της πολυκατοικίας μου;


Κάθε ιδιοκτήτης δικαιούται, κατά την άποψή μου, να εγκαταστήσει ανεξάρτητο σύστημα θέρμανσης της επιλογής του. Αυτό που δεν δικαιούται να κάνει σε καμία περίπτωση είναι να καταλάβει κοινόχρηστο χώρο ή τμήμα κοινοχρήστου χώρου για δική του χρήση (εγκατάσταση του συστήματος), χωρίς την σύμφωνη γνώμη του συνόλου των συνιδιοκτητών, εκτός βέβαια εάν κάτι τέτοιο προβλέπεται και επιτρέπεται ρητά από τον κανονισμό της πολυκατοικίας.
Μπορείς λοιπόν να εγκαταστήσεις δικό σου σύστημα αρκεί αυτό να γίνει σε δικό σου ιδιόκτητο και όχι κοινόκτητο / κοινόχρηστο χώρο.
Στο θέμα της συμμετοχής σου στις δαπάνες θέρμανσης, κατά την άποψή μου και πάλι:

Παραμένεις υπόχρεος εις ολόκληρο, όσον αφορά την συμμετοχή σου στις δαπάνες συντήρησης και επισκευών του κοινόχρηστου συστήματος θέρμανσης.

Για τις δαπάνες αγοράς πετρελαίου αν η συνέλευση των συνιδιοκτητών δεν δέχεται την ολοκληρωτική απαλλαγή σου, μπορείς σε πρώτη φάση να επιδιώξεις:
Αν δεν υπάρχει αυτονομία θέρμανσης θα πρέπει να σου αναγνωριστεί τουλάχιστον το ευεργέτημα (έκπτωση) που προβλέπει ο κανονισμός για τα κλειστά διαμερίσματα.
Αν υπάρχει αυτονομία θέρμανσης θα πρέπει να πληρώνεις μόνο το πάγιο θέρμανσης εάν ο κανονισμός προβλέπει τέτοιο.

Αν καταφύγει σε δικαστήριο για να απαλλαγείς εξ ολοκλήρου από την υποχρέωση συμμετοχής στην δαπάνη αγοράς πετρελαίου μπορεί να δικαιωθείς. Υπάρχει τέτοιο δικαστικό προηγούμενο, αλλά δεν είναι φυσικά σίγουρο ότι ταυτίζεται απόλυτα με την δική σου περίπτωση.
Δεν γνωρίζω όμως να υπάρχει νόμος που να καλύπτει την συγκεκριμένη περίπτωση.

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #47197 από dimlyk
εισαι σιγουρος για τους νομους η ισυχουν υπο προυποθεσεις ?
υπαρχει αρκετη πολυνομοθεσια σχετικα
περαν του οτι η σομπα δεν θεωρειται αυτονομηση (αρα θα πρεπει να πεισεις οτι ειναι λεβητας)
το οτι δεν υπαρχει κανονισμος δεν σημαινει τιποτα ... θα επρεπε να υπαρχει ...
ισως ειναι μια καλη ευκαιρια να κανετε εναν και να προβλεπεται αυτο


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by dimlyk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #47219 από dimlyk
σου ειπα πια ειναι η πιο ευκολη λυση
ενας συμβολαιογραφος χρειαζεται να κανετε ενα κανονισμο και να το προβλεψετε


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #47599 από ΠέτροςΤ
Εγώ είμαι σε τριώροφη πολυκατοικία στον 1ο όλοι είμαστε ιδιοκτήτες.
Ο κοινόχρηστος ειναι με μπαλκόνι και φωταγωγό, συνορεύει με τον δίπλα αλλά ειναι φιλαράκι χρόνια και δεν έχει κανένα πρόβλημα.Οτι και να κάνω έιτε καμινάδα η φίλτρο να βάλω δεν τον πειράζει.
Το θέμα έιναι να υπάρχει συννενόηση μεταξύ σας.
Οι απο πάνω μου έιπαν όταν την βάλω την Δευτέρα να τους φωνάξω να την δούνε αν κάνει δουλειά για να πάρουν και αυτοί. B)

RAVELLI HRV 160.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ