Πατέντα για να γίνει υδραυλική μια αερόθερμη σόμπα pellet...

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45079 από dimitris11
Κανα 400 ευρω μου στοιχησε αλλα χρειαστηκε να αγορασω και καποια εργαλεια(κοπτης χαλκοσωληνα,φλογιστρο,ασημοκοληση)
150 ευρω ο κυκλοφορητης.Μου περισεψαν και μερικα.Το αποτελεσμα τελικα ειναι καλο.Το 50% περιπου της ενεργειας που καιω το αποροφαει ο εναλακτης και η θερμοκρασια στα καυσαερια δεν ξεφευγει.
Επεκτησα και γνωσεις γυρω απο το θεμα που μου ηταν αγνωστο.Αρχικως ξεκινησα λαθος αλλα διαβαζοντας σε φορουμ και αποκτωντας γνωσεις κατι εγινε στο τελος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45278 από love.bacardi
κοφτη εχουμε,φλογιστρο εχουμε,ασημοκόλληση εχουμε, κυκλοφορητη εχω καινουργιο απο ενα φιλο. τι χαλκοσωληνα να βάλω? εσυ ποσο τον αγορασες? και τι αλλο λες να χρειαστουμε?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45409 από dimitris11
15 μετρα αγορασα φ18 με 6 ευρω το μετρο συν γωνιες 90 μοιρων πολλες με 1 ευρω + η καθεμια,δεν θυμαμαι ακριβως ποσες(τουλαχιστον 50) και ποσο.
1,5 μετρο σωληνας περισεψε,αλλα καλυφθηκε και με το παραπανω απο το μηκος των γωνιων.Περιπου 160 μετρα αλουμινοχαρχο σφηνωμενο στο ενδιαμεσο.
Για τις σωληνες που φαινονται στο πανω μερος ακομα το σκεφτομαι πως θα τις κανω να εχουν καλυτερη επαφη με τη σομπα.
Δεχτει καθε προταση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45431 από LEONAS
Αστο καλυτερα ειναι και ακριβος ο χαλκος :whistle:

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45638 από love.bacardi
ποσα λιτρα νερου πηρε μεσα?και σε ποση ωρα περιπου σου ζεστενει τα σωματα?εγω ετσι οπως το υπολογησα θα περνει περιπου 8 λιτρα νερου στα 25μετρα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45671 από dimitris11
Δεν εχει σημασια το νερο που εχει μεσα,αυτο που μετραει ειναι η συνολικη επιφανεια του χαλκου(εμβαδο) και η επαφη.
Ο κυκλοφορητης θα κανει τα υπολοιπα.
Οσο μεγαγαλυτερο το εμβαδο και η επαφη τοσο μεγαλωνει η αποδοση.
Και εγω ετσι νομιζα στην αρχη,πρεπει να καταλαβεις την φιλοσοφια λειτουργιας του εναλακτη για καλυτερα αποτελεσματα.
Με επαφη μεταδιδεται πιο γρηγορα η θερμοτητα,γι'αυτο καθε σημειο του χαλκοσωληνα πρεπει να εχει επαφη με τη σομπα.Το αλουμινοχαρτο γι'αυτο τον λογο το εβαλα,η λαμαρινα εξωτερικα δεν ακουμπιεται με το χερι,σε σημεια που δεν ειχα βαλει ειχε χαμηλοτερη θερμοκρασια και μετα το διορθωσα.
Η σομπα σου σημερα ψυχεται με τον αερα,αν σταματησει το μοτερ ανακυκλωσης θα πιασει κοκκινα.
Αν ο χαλκοσωληνας δεν εχει επαφη δεν προκειται να ψυχετε η σομπα και η αποδοση του θα ειναι πολυ χαμηλη.
Εγω θα μπορουσα να ειχα κανει κατι καλυτερο ωστε να μειωσω και αλλο την θερμοκρασια των καυσαεριων αλλα οπως ειπα ξεκινησα λαθος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ