Σόμπα pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40926 από Sophia
Απαντήθηκε από Sophia στο θέμα Σόμπα pellet

GT έγραψε:

Sophia έγραψε: Καλησπέρα. Έχω ακριβώς αυτό το πρόβλημα. Το σπίτι μου είναι μεζονέτα 60τμ και 60 τμ, και εγκατέστησα μια σόμπα νερού που καίει πέλλετ. Η σόμπα είναι 18Kw και λέει ότι καλύπτει 300 τμ χώρο. Τη συνδέσαμε με το συλλέκτη με σωλήνες 22 χιλιοστών οι οποίοι είναι σε απόσταση περίπου 10 μέτρων από το συλλέκτη. Τα καλοριφέρ θερμάνθηκαν και στους δύο ορόφους, αλλά τα μισά, δηλαδή είναι ζεστά μόνο στο πάνω μέρος και το κάτω είναι κρύο.
Δοκιμάσαμε επίσης να κλείσουμε δύο σώματα, ένα πάνω ένα κάτω για να δούμε αν θα έχει καμιά διαφορά η απόδοση, αλλά δεν είχε καμία. Μήπως μπορεί να μου πει κάποιος τι μπορεί να συμβαίνει και δεν ανάβουν σωστά τα καλοριφέρ; Έχει σχέση με τις σωληνώσεις; Έχει σχέση με τον κυκλοφορητή, μιας και μοιάζει να δουλεύει πολύ λίγη ώρα, γύρω στο ενάμιση λεπτό, και σβήνει για 5 λεπτά; Ο κυκλοφορητής ξεκινάει να δουλεύει στους 50 βαθμούς θερμοκρασία νερού (ενώ η ρύθμιση του εργοστασίου υποτίθεται ότι είναι στους 45) και σταματάει στους 50.
Αν γνωρίζει κανείς κάτι, ας μου πει, γιατί χειμωνιάζει και δε θα αντέξουμε το κρύο μ' αυτήν την απόδοση της σόμπας.


Το θέτω προς σχολιασμό από τους συμφορουμίτες και όχι προς άμεση δοκιμή, με βάση τα ελάχιστα που ξέρω, καθότι μη ειδικός:

1. Μήπως θέλει ανέβασμα η θερμοκρασία του νερού?

2. Μήπως θέλει κατέβασμα η ταχύτητα του κυκλοφορητή? Είχε το ίδιο πρόβλημα φίλος με καυστήρα - λέβητα πετρελαίου και κατεβάζοντας ταχύτητα κυκλοφορητή από το 3 (με νερά στους 90C) στο 1 (με νερά στους 70C), επιτέλους ζεστάθηκε.

Επίσης, τι εννοείς σταματάει στους 50C? Αφού στους 45-50C ξεκινάει.

Σόρυ αν λέω μπαρούφες.


Σόρι, στο 47 σταματάει ο κυκλοφορητής, έκανα λάθος. Όσο για τη ρύθμιση του κυκλοφορητή, η σόμπα μου δεν έχει το ανάλογο στο μενού της.... Δεν έχουμε καμιά πρόσβαση στον κυκλοφορητή και δε γνωρίζουμε καν τι κυκλοφορητή έχει επάνω. Η σόμπα είναι Monaco 18kW, αν γνωρίζει κάποιος από αυτή την σόμπα. Όσο για τη θερμοκρασία του νερού, αυτήν την είχαμε στους 75 βαθμούς και τώρα την κατεβάσαμε λιγάκι στους 65 που είναι η εργοστασιακή ρύθμιση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40928 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Σόμπα pellet
μπορεις να κατεβασεις λιγο την θερμοκρασια ωστε να ξεκιναει στους 40 και να σταματαει παλι στους 40

το οτι δουλευει πολυ λιγη ωρα σημαινει οτι η σομπα δεν προλαβαινει να ζεστανει τα νερα ...ελπιζω να την αφησατε αρκετη ωρα ανοιχτη ... αν ζεσταινει τα νερα και δεν δουλευει ο κυκλοφορητης ειναι αλλο θεμα ...


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40930 από Sophia
Απαντήθηκε από Sophia στο θέμα Σόμπα pellet

dimlyk έγραψε: μπορεις να κατεβασεις λιγο την θερμοκρασια ωστε να ξεκιναει στους 40 και να σταματαει παλι στους 40

το οτι δουλευει πολυ λιγη ωρα σημαινει οτι η σομπα δεν προλαβαινει να ζεστανει τα νερα ...ελπιζω να την αφησατε αρκετη ωρα ανοιχτη ... αν ζεσταινει τα νερα και δεν δουλευει ο κυκλοφορητης ειναι αλλο θεμα ...


Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω αν ζεσταίνει τα νερά ή αν ο κυκλοφορητής δουλεύει σωστά. Δεν έχω ιδέα απ' αυτά γι' αυτό και ρωτάω εδώ το φόρουμ μήπως και βρω κάποια άκρη για το τι πρέπει να κάνω ακόμη.
Επίσης, την έχουμε αναμμένη αρκετές ώρες κάθε μέρα κι έτσι αυτό που λέω ότι συμβαίνει είναι διαπιστωμένο, δυσυχώς.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40946 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Σόμπα pellet
@Sophia

Μίλησες με έμπορο / εγκαταστάτη?

Ή στο παρουσίασε κυριακάτικα και άντε βγάλε άκρη...


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40948 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Σόμπα pellet
φανταζομαι μπορεις να δεις απο το μενου τις θερμοκρασιες ...

μηπως η σομπα λειτουργει στην χαμηλη σκαλα και δνε προλαβαινει να ζεστανει το νερο?

σου λεω τα απλα γιατι απο κει και μετα αρχιζεουν τα προβληματα
κι αν εχεις και κανα τηλ απο τον εγκαταστατη .... παρε αυτος ξερει καλυτερα απ ολους μας τι εχει κανει


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40952 από Sophia
Απαντήθηκε από Sophia στο θέμα Σόμπα pellet
@GT
Ο εγκαταστάτης βρίσκεται στη Θεσσαλονίκη κι εγώ στη Θάσο γιατί την αγόρασα από εκεί τη σόμπα και μου την έστειλαν. Έστειλα πάντως σ' αυτόν e-mail με το πρόβλημα και περιμένω απάντηση. Επίσης, κάλεσα καλοριφερτζή στο σπίτι αλλά λόγω σαββατοκύριακου δεν ήρθε και δεν ξέρω πότε θα έρθει γιατί τώρα αυτοί τρέχουν και δε φτάνουν αλλάζοντας τους λέβητες πετρελαίου με ξύλου και πέλλετ απ' ό, τι μου είπε. Μέχρι λοιπόν να πάρω απάντηση από κάποιον ειδικό, ήθελα να έχω μία εικόνα για το τι μπορεί να φταίει γιατί έχουμε στενοχωρηθεί πολύ, μιας και τόσο η σόμπα όσο και η εγκατάσταση μας στοίχισε αρκετά λεφτά και θα είναι τρομερό να μη λειτουργήσει τελικά η σόμπα!!!

@dimlyk

Δοκιμάσαμε όλες τις σκάλες και αφήσαμε τη σόμπα να καίει στην πιο δυνατή σκάλα, την 5, για αρκετές ώρες, αλλά τίποτα....

Επίσης να σας πω ότι στην αρχή, λόγω άγνοιας, είχαμε συνδέσει τη σόμπα κατευθείαν στο καλοριφέρ και έκαιγαν τα καλοριφέρ μόνο του κάτω ορόφου. Αλλά τουλάχιστον ζεματούσαν και μάλιστα ολόκληρα. Από την ώρα που κάναμε τη σωστή σύνδεση στο συλλέκτη και η θερμοκρασία μοιράστηκε και στους δύο ορόφους, άρχισαν τα προβλήματα.

Οι σωλήνες των 22 χιλιοστών είναι εντάξει, πιστεύετε, ή μήπως μπορεί να φταίει και το ότι δεν είναι αρκετά χοντρές;
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Sophia.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ