Σόμπα pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #23888 από giannhs123
Σόμπα pellet δημιουργήθηκε από giannhs123
Εχω ενα σπιτη μεζονετα 60 τ.μ +60τ.μ και ετοιμαζομαι να αγορασω μια πελλετ αεροθερμη για το σαλονι.δεν ξερω αν η ravelli R70 επαρκει για τον ενα οροφο η θα πρεπει κατι αλλο.το σπιτη ειναι στην κρητη.με συνδεση με τα καλοριφερ του πανω οροφου 60 τ.μ. θα τα ζεσταινει και αεροθερμα κατω οροφοσ.
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #23893 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Σόμπα pellet
Εχω δεί την σόμπα αυτή σε σπίτι 80τμ που το είχε κάνει φούρνο. Καινούργιο σπίτι όμως με πολύ καλή μόνωση.

Οπότε για τα 60τμ χώρου που θέλεις να ζεστάνεις, επαρκεί και με το παραπάνω. ;)

Με μπέρδεψες όμως με το καλοριφέρ που αναφέρεις.....τι σχέση έχει αυτό ? :dry:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": giannhs123

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #23895 από giannhs123
Απαντήθηκε από giannhs123 στο θέμα Σόμπα pellet
η σομπα να ειναι με συνδεση με τα καλοριφερ και αεροθερμη μαζι.οστε πανω να δουλευουν τα καλοριφερ απο τη σομπα και κατω αεροθερμα η σομπα. αλλιως να παρω μονο αεροθερμη ,αλλα θα ανεβεωει η ζεστη πανω στα δωματια και τη σομπα να παρω,την r120.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #23900 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Σόμπα pellet
Για να γίνει σωστά η δουλειά σου, σίγουρα θα πρέπει να πάρεις σόμπα νερού.

Στα διώροφα σπίτια......ακόμα και στα μικρά, χρειάζονται διάφορα τρυκ και μεσοβέζικες λύσεις για να ανέβει στον επάνω όροφο η θερμότητα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": giannhs123

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40920 από Sophia
Απαντήθηκε από Sophia στο θέμα Σόμπα pellet
Καλησπέρα. Έχω ακριβώς αυτό το πρόβλημα. Το σπίτι μου είναι μεζονέτα 60τμ και 60 τμ, και εγκατέστησα μια σόμπα νερού που καίει πέλλετ. Η σόμπα είναι 18Kw και λέει ότι καλύπτει 300 τμ χώρο. Τη συνδέσαμε με το συλλέκτη με σωλήνες 22 χιλιοστών οι οποίοι είναι σε απόσταση περίπου 10 μέτρων από τη σόμπα. Τα καλοριφέρ θερμάνθηκαν και στους δύο ορόφους, αλλά τα μισά, δηλαδή είναι ζεστά μόνο στο πάνω μέρος και το κάτω είναι κρύο.
Δοκιμάσαμε επίσης να κλείσουμε δύο σώματα, ένα πάνω ένα κάτω για να δούμε αν θα έχει καμιά διαφορά η απόδοση, αλλά δεν είχε καμία. Μήπως μπορεί να μου πει κάποιος τι μπορεί να συμβαίνει και δεν ανάβουν σωστά τα καλοριφέρ; Έχει σχέση με τις σωληνώσεις; Έχει σχέση με τον κυκλοφορητή, μιας και μοιάζει να δουλεύει πολύ λίγη ώρα, γύρω στο ενάμιση λεπτό, και σβήνει για 5 λεπτά; Ο κυκλοφορητής ξεκινάει να δουλεύει στους 50 βαθμούς θερμοκρασία νερού (ενώ η ρύθμιση του εργοστασίου υποτίθεται ότι είναι στους 45) και σταματάει στους 50.
Αν γνωρίζει κανείς κάτι, ας μου πει, γιατί χειμωνιάζει και δε θα αντέξουμε το κρύο μ' αυτήν την απόδοση της σόμπας.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Sophia.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40924 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Σόμπα pellet

Sophia έγραψε: Καλησπέρα. Έχω ακριβώς αυτό το πρόβλημα. Το σπίτι μου είναι μεζονέτα 60τμ και 60 τμ, και εγκατέστησα μια σόμπα νερού που καίει πέλλετ. Η σόμπα είναι 18Kw και λέει ότι καλύπτει 300 τμ χώρο. Τη συνδέσαμε με το συλλέκτη με σωλήνες 22 χιλιοστών οι οποίοι είναι σε απόσταση περίπου 10 μέτρων από το συλλέκτη. Τα καλοριφέρ θερμάνθηκαν και στους δύο ορόφους, αλλά τα μισά, δηλαδή είναι ζεστά μόνο στο πάνω μέρος και το κάτω είναι κρύο.
Δοκιμάσαμε επίσης να κλείσουμε δύο σώματα, ένα πάνω ένα κάτω για να δούμε αν θα έχει καμιά διαφορά η απόδοση, αλλά δεν είχε καμία. Μήπως μπορεί να μου πει κάποιος τι μπορεί να συμβαίνει και δεν ανάβουν σωστά τα καλοριφέρ; Έχει σχέση με τις σωληνώσεις; Έχει σχέση με τον κυκλοφορητή, μιας και μοιάζει να δουλεύει πολύ λίγη ώρα, γύρω στο ενάμιση λεπτό, και σβήνει για 5 λεπτά; Ο κυκλοφορητής ξεκινάει να δουλεύει στους 50 βαθμούς θερμοκρασία νερού (ενώ η ρύθμιση του εργοστασίου υποτίθεται ότι είναι στους 45) και σταματάει στους 50.
Αν γνωρίζει κανείς κάτι, ας μου πει, γιατί χειμωνιάζει και δε θα αντέξουμε το κρύο μ' αυτήν την απόδοση της σόμπας.


Το θέτω προς σχολιασμό από τους συμφορουμίτες και όχι προς άμεση δοκιμή, με βάση τα ελάχιστα που ξέρω, καθότι μη ειδικός:

1. Μήπως θέλει ανέβασμα η θερμοκρασία του νερού?

2. Μήπως θέλει κατέβασμα η ταχύτητα του κυκλοφορητή? Είχε το ίδιο πρόβλημα φίλος με καυστήρα - λέβητα πετρελαίου και κατεβάζοντας ταχύτητα κυκλοφορητή από το 3 (με νερά στους 90C) στο 1 (με νερά στους 70C), επιτέλους ζεστάθηκε.

Επίσης, τι εννοείς σταματάει στους 50C? Αφού στους 45-50C ξεκινάει.

Σόρυ αν λέω μπαρούφες.


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.098 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ