Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26265 από fisikos50
Απαντήθηκε από fisikos50 στο θέμα Απ: Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

ado έγραψε:
... δεν ξερω αμα πρεπει να βαλω σομπα πελετ η να κανω εγκατασταση φυσικου αεριου (κοστος 2000ε)




Εννοείς να αλλάξεις τον καυστήρα πετρελαίου και να βάλεις αερίου ώστε να ζεσταίνεσαι με τα σώματα καλοριφέρ; Κεντρική θέρμανση δηλαδή, σε όλους τους χώρους του σπιτιού;

Σε σύγκριση με σημειακή θέρμανση με μια σόμπα που θα περιμένεις μπας και περάσει η ζέστη από τις πόρτες και φτάσει εκεί που θέλεις, και θα κάνεις και το χαμάλη με τα τσουβάλια, τη βρωμιά, τις στάχτες, τη σκόνη, το θόρυβο κτλ κτλ...

Νομίζω η απάντηση είναι προφανής αν θέλουμε κατανομή ζέστης παντού, τότε χρειάζεται αυτό που λέγεται κεντρική θέρμανση, είτε καίει πετρέλαιο (πολύ ασύμφορο) είτε καίει αέριο (ελαφρώς ασύμφορο), είτε καίει πέλετ (φθηνό αλλά κάνεις το χαμάλη συνεχώς).

ΑΛΛΑ αν έχουμε λεφτά μόνο για κάτι πολύ φθηνό, κάτω από 1000 ας πούμε, τότε σόμπα πέλετ Κινέζικη η απολύτως φθηνότερη που μπορείς να βρεις και ότι ήθελε προκύψει, αν στο τέλος της σεζόν δεν είσαι ευχαριστημένος με το εργαλείο, βάζεις μια αγγελία και την πουλάς κιόλας...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26277 από Biomaster
Απαντήθηκε από Biomaster στο θέμα Απ: Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
κ.θεοχαριδη, πριν απο καμιά εικοσαρια μερες αγορασα απο σας μια τζακοσομπα 13kw αλλά μαλλον έχασα, ή δεν πήρα το βιβλίο ρυθμίσεων των μεταπωλητών οπως το λετε, επισης δεν θυμάμαι τον κωδικο που βαζουμε, επειδή διαβαζα το φορουμ για τις ειδικές ρυθμίσεις και θα ήθελα να πειραματιστώ όπως λέει ο φίλος sta1, και επειδή γνωρίζω απο θέματα Η/Υ και ρυθμίσεων, είμαι τεχνικός ΗΥ, νομίζω δεν θα είχα ιδιαίτερο προβλημα. Παρακαλώ μπορειτε να μου το στειλετε με e-mail ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26479 από pannarab
Απαντήθηκε από pannarab στο θέμα Απ: Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
πιθανόν να μην είναι το κατάλληλο σημείο για να ρωτήσω αυτό που θέλω αλλά για να μην ανοίξω νέο, είπα να το ρωτήσω εδώ (έχω την HP60, οπότε δεν είναι και τελείως off-topic :P ) : την σκόνη που βρίσκεται μέσα στο τσουβαλάκι με τα pellet, παίζει ρόλο αν θα την αδειάζω μέσα στο σιλό της σόμπας; ή καλύτερα να το αποφεύγω;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #26480 από sta1
Απαντήθηκε από sta1 στο θέμα Απ: Απ: Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

pannarab έγραψε: πιθανόν να μην είναι το κατάλληλο σημείο για να ρωτήσω αυτό που θέλω αλλά για να μην ανοίξω νέο, είπα να το ρωτήσω εδώ (έχω την HP60, οπότε δεν είναι και τελείως off-topic :P ) : την σκόνη που βρίσκεται μέσα στο τσουβαλάκι με τα pellet, παίζει ρόλο αν θα την αδειάζω μέσα στο σιλό της σόμπας; ή καλύτερα να το αποφεύγω;

Καλο θα ειναι να το αποφευγεις.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
{Η ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ ΠΕΛΛΕΤ} Απο 180 ΕΥΡΩ > ΣΕ 2 ΧΡΟΝΙΑ 280 > ΣΕ ΑΛΛΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΣΟΟΟΟΟΟΟΟΟ????????? :whistle:
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by sta1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26658 από Moschalis
Απαντήθηκε από Moschalis στο θέμα Απ: Κινέζικη Αερόθερμη Σόμπα
Καλημέρα σας,
Κύριε Θεοχαρίδη,
Συμφωνούμε μαζί σας ( μια μικρή διαφορά στα ποσοστά μόνο). Για εμάς πάντως όταν ακούμε GRACE , καταναλώνουμε ομαδικώς ένα κουτάκι Depon. Τέτοιο πονοκέφαλο.



fisikos50 έγραψε: Μεγάλο κόστος για ανάκληση τόσων σομπών. Αντικαταστάθηκαν με άλλες παρόμοιες στους πελάτες;

Οι παλιές σόμπες τι απέγιναν; Ανακατασκευάστηκαν και πουλήθηκαν ως μεταχειρισμένες; Επεστράφησαν στην Κίνα ως απαράδεκτες;

Μήπως βρίσκονται ακόμα σε καμιά αποθήκη και είναι διαθέσιμες προς πώληση αν κάποιος θέλει κάτι μεταχειρισμένο και πολύ φθηνό και χωρίς εγγύηση;


Αγαπητέ fisikos50, ένα πράγμα θα σας πω: Ευχομαι να μην σας τύχει ποτέ κάτι αντίστοιχο. Τίποτα άλλο. Απο τότε σομπα GRACE , ούτε έχουμε ξαναπουλήσει ούτε εχουμε ξαναδεί.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26723 από ado
Απαντήθηκε από ado στο θέμα Απ: Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
Καλησπερα σε ολους.Διαβαζοντας τις απαντησεις σας στο εν λογω θεμα κατατοπιστηκα πολυ περισσοτερο απο ενα οποιδηποτε εμπορο που απλως πουλαει σομπες πελλετ.Με χαροποιηει το γεγονος οτι 2 σοβαροι επιχειρηματιες δινουν απαντησεις αφου γνωριζουν πολυ καλα το αντικειμενο.
θα ηθελα να τους ρωτησω
1. υπαρχει προβλημα να δουλευει η σομπα ταυτοχρονα με το τζακι ??? η αποσταση τους ειναι περιπου 10 μετρα.Το ρωταω γιατι μου ειπαν οτι μα μια απλη ξυλοσομπα που σκεφτομουν να παρω θα ειχα προβλημα

2.Το σπιτι μου ειναι 73 καθαρα τετραγωνικα μετρα.Κατασκευης 2008.Στον δευτερο και τελευταιο οροφο.Δεξια,αριστερα εμπρος και πισω δεν συνορευει με αλλη οικοδομη Τα 35 τ.μ. ειναι ενιαια (σαλοκουζινα) και εχει 3 μικρα δωματια

3.Την σομπα θα την τοποθετησω σε αποσταση 2, 3.5, 4 μετρα απο την πορτα των δωματιων.Θα τα ζεστανει ???

Συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα δεν ξερω αμα πρεπει να βαλω σομπα πελετ η να κανω εγκατασταση φυσικου αεριου (κοστος 2000ε).Μεχρι τωρα ζεστενομαι με καυστηρα πετρελαιου.


Ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.231 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ