Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #81523 από eliasger
Απαντήθηκε από eliasger στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

djchris έγραψε: Γιατί οι σόμπες πλλετ δεν έχουν πυρότουβλα στο εσωτερικό τους όπως οι ξυλόσομπες; Ποιος είναι ο ρόλος του βερμικουλίτη στη σόμπα;Μάλλον για προστασία της λαμαρίνας Αν οι πλάκες βερμικουλίτη αντικατασταθούν με πυρότουβλο ίδιου πάχους τότε η σόμπα φαντάζομαι ότι θα διατηρεί περισσότερο τη θερμοκρασία της με αποτέλεσμα να κάνει περισσότερη εξοικονόμηση όταν δουλεύει στο temp. Το δοκίμασε κανείς;

Φαντάζομαι καλύτερα θα ήταν μαντέμι

tzavars @ yahoo.gr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #81526 από nikolas
Απαντήθηκε από nikolas στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
αλλος ο ρολος του βερμικουλιτη στην σομπα πελλετ και αλλο το πυροτουβλο στο τζακι καμια σχεση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #81582 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
δε ξερω αν καλυπτει αλλα βρηκα το παρακατω που το συγκρινει με τα πυροτουβλα αν καταλαβα καλα

www.tzakiaregal.gr/index1.php?act=viewCat&catId=101

Πρόκειται για φυσικό ορυκτό αποτελούμενο από ανόργανα συστατικά. Από το 1940 και μετά χρησιμοποιείται έντονα στην βιομηχανία σε διάφορες χρήσεις. Ο διογκωμένος βερμικουλίτης λόγω των εξαιρετικών μονωτικών ικανοτήτων του αλλά και της φυσικής του ιδιότητας να αναπτύσσει υψηλές θερμοκρασίες, είναι το πλέον κατάλληλο υλικό για την μόνωση στο χώρο καύσης των ενεργειακών τζακιών.
Τα κύρια χαρακτηριστικά του είναι το μικρό του βάρος, η ποικιλία σε σχήματα, πάχος και πυκνότητα, η εύκολη χρήση του, η ανθεκτικότητα του, η τέλεια θερμική του μόνωση.

Κυριότερα τεχνικά χαρακτηριστικά του βερμικουλίτη:

1) Αντέχει σε θερμοκρασία μέχρι και 1150 C
2) Κατά την διάρκεια της καύσης αναπτύσσει θερμοκρασία έως και 650 C που δεν μπορούν να έχουν άλλα υλικά αντιστοίχως (χυτοσίδηρος ή πυρότουβλα).
3) Οι εστίες με βερμικουλίτη, λόγω της υψηλής θερμοκρασίας που ανεβάζουν (από 450 έως 650), λειτουργούν καταλυτικά με την αύξηση της θερμοκρασίας στην μετάκαυση των μονοξειδίων CO μετατρέποντας τα σε διοξείδια CO2, έτσι επιτυγχάνουμε πολύ χαμηλά μονοξείδια CO στην καύση < 0,02% σε 13% Ο2, μια απόδοση που είναι από τις κορυφαίες στην κατηγορία των ενεργειακών εστιών.
4) Διατηρεί το φυσικό του μπεζ χρώμα χωρίς να μαυρίζει από τις καύσεις του τζακιού, καθώς πραγματοποιεί μόνο του πυρόλυση.
5) Δεν περιέχει κεραμικές ίνες ή αμίαντο, είναι μη ερεθιστικό και άοσμο και επομένως απόλυτα ασφαλές, τόσο για την υγεία του καταναλωτή, όσο και για το προσωπικό που το χειρίζεται.

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #81602 από kobra2
Απαντήθηκε από kobra2 στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
η δικη μου δεν εχει βερμικουλιτη

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #81612 από ouzo_mezes
Απαντήθηκε από ouzo_mezes στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

gerokost έγραψε: Παραθέτω και τις ρυθμίσεις μου.. !

First feeding time 120 *2S
P1 Smoke 137
P1 Fans 155
P1 Feedtime : Last 7 Every 5

P2 Smoke 120-->130 (Ήταν 120 το πήγα σταδιακά 122,125,130)
P2 Fans 135-->138 (Ήταν 135 το πήγα 138)
P2 Feedtime : Last 3 Every 6

P3 Smoke 125
P3 Fans 125
P3 Feedtime : Last 4 Every 6

P4 Smoke 113
P4 Fans 111
P4 Feedtime : Last 2 Every 8 (ήταν 3/7 νομίζω, αλλα έκαιγε αρκετά και γέμιζε το κουπάκι)


Και μερικές άλλες

Startup Clean 20S
Light delay time 6M
Ignitor delay time 2M
Lightning fail time 20M
Switch off 4M
Protect temp 100


======


To smoke είναι ο αέρας απ' έξω, έτσι ?
Το fans είναι η δύναμη των ανεμιστήρων προς το σπίτι.
Σχετικά με το feedtime, αυτό που νομίζω είναι ότι πχ το Last είναι η ποσότητα Χ φορές πχ το 2 είναι 2 φορές μια καθορισμένη ποσότητα και το Every είναι ανα πόσα second θα τροφοδοτεί.

Σωστά ?

Απ' ότι ξέρω το Last είναι τα πόσα δευτερόλεπτα θα ρίχνει, και το Every κάθε πόσα δευτερόλεπτα.
δηλαδή Last 5 every 7 δηλ σε κάθε 7 δευτερόλεπτα θα ρίχνει τα 5 τελευταία. Έτσι μου έχει πει το τεχνικός.

Το First Feeding στο δικό μου το έχω 65.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #81950 από love.bacardi
Απαντήθηκε από love.bacardi στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
καλημερα να κανω μια ερωτηση σε οσους εχουν την σομπα του μοσχαλη αλλα και γενικα σχιστοματες φιλες πελλετοσομπες....επειδη κατεβασα τα καυσαερια για να ανεβαζει περισσοτερη θερμοκρασια μεσα και οντως ειχε καλα αποτελεσματα. να ρωτησω κατι επιδη βγαζει λιγο κλινκερ αμα εκει που καιει η σομπα την ανοιξω και σπασω λιγο το κλινκερ με ενα σιδερο και ξανακλεισω την πορτα τι θα γινει????

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.170 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ