Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #70690 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
ναι στεκει.

και αυτη η "διαφορά" ειναι η κυρια μεταξυ της δικης μου και της 9αρας πχ.
η εννιαρα φυσαει τον αερα μεσα απο 4 αν θυμαμαι καλα σωληνες οποτε αποτην ταχυτητα ο αερας παει μακρυα, ενω η δικη μου απο ενα και μονο φαρδυ αεραγωγο.

αυτο ειναι πλεονεκτημα/μειονεκτημα ανα περιπτωσεις.

πχ αν επρεπε να στειλω αερα σε ενα χωλ ή ενα πολυ μακροστενο δωματιο τοτε καλυτερη λυση ειναι η 9αρα

αν ( οπως εγω εχω ενα πιο "τετραγωνισμενο" χωρο και ο απεναντι τοιχος ειναι στα 3 μετρα τοτε δε με ενδιαφερει να ...... στουκαρει ο αερας με φορα τον τοιχο αλλα να εχει καλυτερη "διασπορά".

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #70752 από pannarab
Απαντήθηκε από pannarab στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
Εγώ ρε παιδιά κάθομαι στα 2 μέτρα μπροστά από τη σόμπα στην 5η σκάλα και δεν νιώθω τπτ. Ο αέρας (αφού βγει από τη σόμπα περίπου 1 μέτρο ευθεια) φεύγει προς το ταβάνι. Έχω την ΗΡ60.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #70754 από kobra2
Απαντήθηκε από kobra2 στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

Fokion έγραψε: ναι στεκει.

και αυτη η "διαφορά" ειναι η κυρια μεταξυ της δικης μου και της 9αρας πχ.
η εννιαρα φυσαει τον αερα μεσα απο 4 αν θυμαμαι καλα σωληνες οποτε αποτην ταχυτητα ο αερας παει μακρυα, ενω η δικη μου απο ενα και μονο φαρδυ αεραγωγο.

αυτο ειναι πλεονεκτημα/μειονεκτημα ανα περιπτωσεις.

πχ αν επρεπε να στειλω αερα σε ενα χωλ ή ενα πολυ μακροστενο δωματιο τοτε καλυτερη λυση ειναι η 9αρα

αν ( οπως εγω εχω ενα πιο "τετραγωνισμενο" χωρο και ο απεναντι τοιχος ειναι στα 3 μετρα τοτε δε με ενδιαφερει να ...... στουκαρει ο αερας με φορα τον τοιχο αλλα να εχει καλυτερη "διασπορά".

η δικη μου ειναι 11αρα και εχει 6 τρυπες που στελνει τον αερα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #70755 από kobra2
Απαντήθηκε από kobra2 στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

baikal for ever έγραψε: φιλε kobra2 το p5 ειναι η ταχητητα του ανεμηστηρα καυσησ κατα τη διαρκεια του καθαρισμου και το p6 ειναιη ταχητητα του ανεμηστηρα καυσησ κατα τη διαρκεια του αναματοσ τησ σομπασ.εγω εχω την NP-PO1 και ειμαι ευχαριστιμενοσ.ελπιζω να βοηθησα

να σε ρωτησω κατι φιλε μου? επιτελους καταλαβα πως να ρυθμισω για να μην μαυριζει το τζαμι(πρωτη φορα σημερα,μεχρι στιγμης καλα,οσο για τα υπολειμματα στο ποτηρακι θα δειξει).δεν υπαρχει αυτη η μαυριλα στο τζαμι και γενικα στο χωρο καυσης εκτος απο στιγματα σταχτης κολλημενα παντου και στο τζαμι.
η ερωτηση μου ειναι αν το p1 fans και αντιστοιχα p2 κτλ,παιζει ρολο στην φλογα η ειναι μονο για να στελνει τον αερα στο δωματιο? γιατι εμενα μου φαινεται οτι παιζει ρολο?????και ενω ανεβασα το smoke για καλυτερη καυση η φλογα ειναι ασταθης και καποιες στιγμες μικραινει τοσο που νομιζεις οτι θα σβησει και μετα μεγαλωνει, αλλα γενικα οχι πολυ.ποσο μεγαλη ειναι τελικα η σωστη φλογα?αν μειωσω κι αλλο το smoke θα ειναι μεγαλη η φλογα αλλα οχι τοσο σωστη και θα εχω παλι μαυριλες

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #70983 από baikal for ever
Απαντήθηκε από baikal for ever στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
φιλε kobra2το p1 fans p2 κτλ ειναι οντωσ ο ανεμιστηρασ που στελνει τον ζεστο αερα στο χωρο του σπιτιου.για τη φλογα που μικραινει και μεγαλωνει ισωσ χρειαζεται ριθμιση η τροφοδοσια του πελλετ.παντωσ ετσι δουλευουν οι σομπεσ πελλετ.κατι ασχετο.εισαι ευχαριστημενοσ με την αποδοση και λειτουργεια τησ σομπασ?και εγω κινεζικη εχω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71011 από KWSTAS R1
Απαντήθηκε από KWSTAS R1 στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
ξερει καποιος τις ρυθμίσεις για την σομπα NB PA 13KW για να μην μαυριζη το τζαμι σε ολες τις σκαλες

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.187 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ