Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61814 από stoikon
Απαντήθηκε από stoikon στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

love.bacardi έγραψε: μηπως μπορεις να με βοηθησεις και για τον θορυβο που ακουγεται τοσο καιρο δεν ακουγοταν που την δουλευα με την θερμοκρασια σημερα που την εβαλα μπροστα στην χειροκινητη λειτουργια μου κανει αυτον τον θορυβο τι λες να ειναι?ανα τα κτα χρονικα διαστηματα ακουγεται σαν να τρυβονται δυο μεταλλα μεταξυ τους. αλλα ακουγεται καπως βαρια ο θορυβος οχι σαν τσιριδα


Μήπως μαζί με το πέλλετ έπεσε και κάτι μεταλλικό και σφήνωσε κάπου στον θάλαμο που δουλεύει ο κοχλίας, και καθώς ο κοχλίας περιστρέφετε τρίβετε και ακούγετε;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61826 από chdimis
Απαντήθηκε από chdimis στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
Και σε μένα κάνει αυτό τον θόρυβο (Σα να τρίζει το κρεββάτι του γείτονα σε δράση) από το μοτερ ανακύκλωσης.Ο ήχος πάει κι έρχεται. Στα 195-205 το έχω στα 210 δεν ακουγεται και το κάνει από το πρώτο τσουβάλι που έκαψα..Δηλαδή default 3η σκάλα και πάνω να μην το έχεις.Αναγκάζομαι στην 1η να ανεβάζω τις στροφές στα 210 για να μη μου σπάει τα κάκαλα.

Την επόμενη φορά θα "λύσω" και θα ψεκάσω 10αράκι ότι γυρίζει εκεί να δω μήπως και το σβήσω.

Δημήτρης
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61843 από stoikon
Απαντήθηκε από stoikon στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

chdimis έγραψε: Και σε μένα κάνει αυτό τον θόρυβο (Σα να τρίζει το κρεββάτι του γείτονα σε δράση) από το μοτερ ανακύκλωσης.Ο ήχος πάει κι έρχεται. Στα 195-205 το έχω στα 210 δεν ακουγεται και το κάνει από το πρώτο τσουβάλι που έκαψα..Δηλαδή default 3η σκάλα και πάνω να μην το έχεις.Αναγκάζομαι στην 1η να ανεβάζω τις στροφές στα 210 για να μη μου σπάει τα κάκαλα.

Την επόμενη φορά θα "λύσω" και θα ψεκάσω 10αράκι ότι γυρίζει εκεί να δω μήπως και το σβήσω.


Καλά είναι να εντοπίσεις από που ακούγετε ο ήχος. Βγάλε το καπάκι και γύρισε με το χέρι τον ανεμιστήρα. Αν δεν τον εντοπίσεις, πήγαινε στο μενού διαγνωστικά και κάνε διάγνωση τον ανεμιστήρα ανακύκλωσης σε όποια σκάλα θέλεις. Αν δεν σε ενοχλεί και στο 210 να το δουλεύεις δεν πειράζει. Εγώ το δουλεύω στο 210 το ελάχιστο για να αποφύγω καμία υπερθέρμανση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62504 από Nick the Greek
Απαντήθηκε από Nick the Greek στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
Ρε παιδια, να ρωτίσω πάλι κάτι? Σας έχει τύχει να έχετε "τζούφια" γυρίσματα του κοχλία? Εγώ το παρατηρώ συχνά τώρα τελευταία, μερικές φορές μάλιστα γυρνάει 2-3 φορές χωρίς πέλετ και έχει σβήσει..
Κοιτάω την τσουλίθρα για κανα κολλημένο κομμάτι αλλά τίποτα. :huh:
Είμαι συνέχεια με το βλέμα καρφωμένο στη φλόγα για να δώ αν θα πέσει πέλετ η όχι...
Το έχει αντιμετωπίσει κανείς?

HP60 10,5kw

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62512 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
ναι
ειδικά στην σκαλα 1
δεν εχει σβησει τελικά αλλα ναι συνβαινει
ειδικά οταν το πελλετ στη δεξαμενη εχει σχεδον τελειωσει

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62514 από stoikon
Απαντήθηκε από stoikon στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

Nick the Greek έγραψε: Ρε παιδια, να ρωτίσω πάλι κάτι? Σας έχει τύχει να έχετε "τζούφια" γυρίσματα του κοχλία? Εγώ το παρατηρώ συχνά τώρα τελευταία, μερικές φορές μάλιστα γυρνάει 2-3 φορές χωρίς πέλετ και έχει σβήσει..
Κοιτάω την τσουλίθρα για κανα κολλημένο κομμάτι αλλά τίποτα. :huh:
Είμαι συνέχεια με το βλέμα καρφωμένο στη φλόγα για να δώ αν θα πέσει πέλετ η όχι...
Το έχει αντιμετωπίσει κανείς?


Μήπως γίνετε όταν το πέλλετ είναι κοντά στον πάτο της δεξαμενής; Γιατί σε μερικές σόμπες πρέπει να υπάρχει αρκετό πέλλετ στην δεξαμενή για να υπάρχει βάρος και να το πιάνει ο κοχλίας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.194 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ