Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60762 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
Τελικά διάλεξες το σωστό σημείο βλέπω! Άντε καλορίζικη, καλές και οικονομικές ζέστες!


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60815 από N1k0s
Απαντήθηκε από N1k0s στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
Το προβλέπω από τώρα

Αγγελία
Ενοικιάζεται διαμέρισμα με έτοιμη καμινάδα με χώρο αποθήκευσης 3 τμ χωρητικότητας 3 τόννων ,

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60818 από Moschalis
Απαντήθηκε από Moschalis στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

chdimis έγραψε: Τελικά ήρθε η σόμπα το Σάββατο μπήκαν και τα μπουριά την Δευτέρα και από τότε βαράει αλύπητα.
Το concept με το 3,80 μπουρί το ακυρώσαμε και μπήκε εκεί που ήταν το γραφείο. Δουλεύει μια χαρά με 2,40μπουρί και καμια 10μ καμινάδα.


Εκείνη την πολυθρόνα την είχα για πέταμα και τώρα όποιος έρχεται σπίτι εκεί πάει και κάθεται. :lol:

Έχω παρατηρήσει πως όταν ανεβάζω στην σκάλα 1 τις στροφές ανακύκλωσης 195-200 έχω ένα τρίξιμο-συντονισμό σαν κάτι να είναι λασκαρισμένο και χτυπάει.Έχετε ιδέα τι μπορεί να είναι;Στα 210v δεν το χω.


Καλημέρα,

Εύχομαι να μην κατάλαβα καλά. Γράφετε για 10 μέτρα καμινάδα??????
Εαν ναι , τότε έχετε σοβαρό πρόβλημα. Μπορεί η σόμπα τώρα που είναι όλα καθαρά να καίει καλά , αλλά μέσα σε ένα μήνα το πολύ θα έχετε σοβαρότατο πρόβλημα.
Θα γεμίσει αιθάλη η καμινάδα σας , το μοτέρ καυσαερίων δεν θα μπορεί να αποδώσει σχεδόν καθόλου, και τότε θα αρχίσουν τα προβλήματα. Σε πελάτη πάντως που έκανε κάτι αντίστοιχο ( στην Χαλκίδα αν θυμάμαι καλά) , παρόλες τις συμβουλές μας, βούλωσε η καμινάδα , μαζεύτηκε πολύ πέλλετ στο χώρο καύσης , δεν τραβούσε αέρα όπως έπρεπε και απο την τσουλήθρα του πέλλετ ανέβηκε η φωτιά στο σιλό και πήρε σχεδόν φωτιά η σόμπα!!!!!!. ΑΚΡΩΣ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ ΣΥΝΔΕΣΜΟΛΟΓΙΑ.

Εχετε παρατηρήσει ότι στο σημείο που είναι η τσουλήθρα η φωτιά κάνει κάτι σαν γλώσσα και έχει κενό??
Αυτό συμβαίνει γιατί απο εκεί τραβάει μια πολύ μικρή ποσότητα αέρα και δεν πρόκειται ΠΟΤΕ η φλόγα να ανέβει προς τα πάνω. Εϊναι έτσι ο σχεδιασμός και η ροή του αέρα που δεν μπορεί να ανέβει. ΕΚΤΟΣ και αν "ταπώσετε " την καμινάδα, κάτι που με τόσα πολλά μέτρα είναι θέμα χρόνου να συμβεί. Και δυστυχώς λίγου χρόνου.
Λυπάμαι αν σας απαγοητεύω αλλά προσπαθώ να σας προφυλάξω. ΠΡΟΣΕΞΤΕ και οπωσδήποτε αλλάξτε την καμινάδα σας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60922 από chdimis
Απαντήθηκε από chdimis στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
Το σκέφτηκα κι εγώ αυτό αλλά επειδή έχει καμινάδα έτοιμη το σπίτι και είναι ευρύχωρη 30Χ30 είπα να την χρησιμοποιήσω.Για την ώρα "τραβάει" μια χαρά.Σε κανα μήνα θα βγάλω τα μπουριά να δώ τι γίνεται μέσα και τι κρατάει.Αυτό θα φανεί κιόλας απ το ποτυράκι στο ταφ στο μπουρί κάτω στη γωνία.Σε περίπτωση που μαζεύει πολύ θα τρυπίσω πάνω απ το καλοριφέρ που είναι κι εξωτερικός τοιχος (μπαλκόνι).Το μόνο πρόβλημα το μπακλόνι είναι στενό και η οικοδομή βαμένη σε λευκό του γάλακτος.

"Γλώσσα" δεν κάνει στο κέντρο απλά ήταν τυχαίο στη φωτό.Είναι μέχρι να μάθουμε τα χούγια της.Στην ξυλόσομπα τα ξέραμε μιας και έχουμε 20+ χρόνια ένσυμα, θα τα μάθουμε κι έδώ.
Πάντως θα το έχω υπ όψιν

Ευχαριστώ

Δημήτρης
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60961 από stoikon
Απαντήθηκε από stoikon στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

chdimis έγραψε: Το σκέφτηκα κι εγώ αυτό αλλά επειδή έχει καμινάδα έτοιμη το σπίτι και είναι ευρύχωρη 30Χ30 είπα να την χρησιμοποιήσω.Για την ώρα "τραβάει" μια χαρά.Σε κανα μήνα θα βγάλω τα μπουριά να δώ τι γίνεται μέσα και τι κρατάει.Αυτό θα φανεί κιόλας απ το ποτυράκι στο ταφ στο μπουρί κάτω στη γωνία.Σε περίπτωση που μαζεύει πολύ θα τρυπίσω πάνω απ το καλοριφέρ που είναι κι εξωτερικός τοιχος (μπαλκόνι).Το μόνο πρόβλημα το μπακλόνι είναι στενό και η οικοδομή βαμένη σε λευκό του γάλακτος.

"Γλώσσα" δεν κάνει στο κέντρο απλά ήταν τυχαίο στη φωτό.Είναι μέχρι να μάθουμε τα χούγια της.Στην ξυλόσομπα τα ξέραμε μιας και έχουμε 20+ χρόνια ένσυμα, θα τα μάθουμε κι έδώ.
Πάντως θα το έχω υπ όψιν

Ευχαριστώ


Εγώ στα έγραφα για να σε προφυλάξω αλλά δεν με άκουσες. Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60962 από Moschalis
Απαντήθηκε από Moschalis στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

Nick the Greek έγραψε: Και εκεί που έλεγα πως έχω απαλλαχτεί απο τα σβησήματα νάτο το σβήσιμο στη σκάλα 1. Ενώ στη σκάλα 2-3 έκαιγε τέλεια, αφού το έβαλα στην ένα μετά απο κανα 40λεπτο έσβησε τελειως... :(
Η σόμπα είναι η ΗΡ60 και το πέλετ είναι το ΜΑΚΗ..


Η πρώτη ταχύτητα λειτουργίας της σόμπας είναι κατά κάποιο τρόπο η πιο δύσκολη , απο την άποψη ότι πρέπει να διατηρηθεί μια ισσοροπία έτσι ώστε η φωτιά να παραμείνει μικρή και η σόμπα να μην σβήσει .
Με το συγκεκριμένο πέλλετ είχαμε κάποια αντίστοιχα προβλήματα, δοκιμάστε να κατεβάσετε τον αέρα του μοτέρ καυσαερίων στην πρώτη ταχύτητα περίπου 30 με 40 Volt. H μπορείς να το δοκιμάσεις σε βήματα των 20 . Κατεβάζεις 20 δοκιμάζεις, ξανακατεβάζεις κτλ. Μετά απο κάθε αλλαγή και εφόσον κρατάει πλέον "ρελαντί" έλεγξε και τα καυσαέρια να μην βγάζει μαυρίλα. Αν βγάζει ανέβασε λίγο αέρα.
Μεταξύ των αλλαγών άφηνε τη σόμπα 15-20 λεπτά να σταθεροποιείται η καύση πριν βγάλεις συμπεράσματα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.206 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ