Ravelli R70: απορίες

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8202 από kyrtas
Ravelli R70: απορίες δημιουργήθηκε από kyrtas
Καλησπερα παιδια....Εχω και εγω ravelli r70....Ειδα και αποειδα με το αλαρμ draught insufficient και επειδη δεν με βοηθουσε κανεις εκανα απελπιδα προσπαθεια να βρω απαντησεις στο internet....Διαβαζοντας τις συζητησεις βρηκα τι επρεπε να κανω και περιμενω το βραδυ αν θα σβησει η σομπα η οχι με το χαρακτηριστικο αλαρμ....Συμφωνα με τους υπολογισμους που εκανα καθε 8-10 ωρες δουλευωντας την σε p4,χτυπυσε και εκλεινε...Θα δειξει λοιπον κατα τις 11-12 το βραδυ...Παντως συγχαρητηρια σε ολους οσους ρωτουν και απαντουν γιατι μονο ετσι θα καταφερουμε να βγουμε κερδισμενοι απο την επιλογη της σομπας πελλετ...
Επισης εχω ενα ακομα προβλημα...Οχι τοσο σοβαρο αλλα ξοδευοντας τοσεσ ατελειωτες ωρες πανω απο την σομπα παρακολουθώντας την ειδα οτι εχει επιπτωσεις...Γεμιζει πολυ γρηγορα το χωνι με αποτελεσμα η φλογα να μην ''σπαρταραει'' και παρατηρω οτι ο αερας που βγαινει ειναι λιγοτερο ζεστος...Αλλαξα τον αερα,την ποσοτητα πελλετ,τιποτα...
Θελω λοιπον να ρωτησω...απο το defaoult setting αν αλλαξω το screw power βλεπω οτι το μετραει σε ''...δηλαδη 1,6'' η 1,9''...αν δεν κανω λαθος ειναι δευτερολεπτα...Για να πεφτει λιγοτερο πελλετ πρεπει να τα μειωσω αυτα τα δευτερολεπτα??Δηλαδη ειναι η διαρκεια που γυρναει το screw(αρα να τα μειωσω) η ειναι η αποσταση μεταξυ δυο περιστροφων του screw οποτε για να πεφτει λιγοτερο πελλετ πρεπει να τα αυξησω????αν μπορει ας με βοηθησει καποιος....δεν μπορει να γεμιζει το χωνι σε 5 ωρες....Παραπαει....
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8213 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Απαντήθηκε από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ στο θέμα Ravelli R70: απορίες
Η δικιά μου, άλλη μάρκα.. και δε σημαίνει ίδιες ρυθμίσεις, είναι στο 1 δευτερόλεπτο πτώση ανα 12 δευτερόλεπτα χρόνο που θα ρίξει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8249 από kyrtas
Απαντήθηκε από kyrtas στο θέμα Ravelli R70: απορίες
Aρα το 1,6 η 1,9 και αλλα ειναι το για ποσο γυρναει...και το 12 ειναι το διαστημα μεταξυ δυο ριψεων...στη ravelli πως ρυθμιζω το διαστημα???παντως το προβλημα με το χωνι δεν διορθωθηκε ουτε μειωνοντας τα δευτερολεπτα...Πως γινεται ρε παιδια???Στο διπλανο μου διαμερισμα εχουν την ιδια ακριβως σομπα και δεν εχουν κανεναν προβλημα τε το χωνι.οση ωρα και να την δουλεψουν ακομα και στο p5 δεν μαζευει το χωνι.Σε μενα γιατι???Μηπως δεν περναει αρκετος αερας και δεν καιγονται σωστα???
Το εχω το draught στο μεγιστο...Δηλαδη τι σκατα συμβαινει???

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8261 από γιαννης-δραμα
Απαντήθηκε από γιαννης-δραμα στο θέμα Ravelli R70: απορίες
Διαβασε το θεμα ''σομπες πελλετ ravelli'' θα βρεις πολλες απαντησεις για τα προβληματα που εχεις και βοηθεια για οτι αλλο χρειαστεις. ;) www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...21&id=1124&Itemid=53
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by γιαννης-δραμα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": KALDRI

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8290 από Tsimp
Απαντήθηκε από Tsimp στο θέμα Ravelli R70: απορίες
Τιεκανες τελικα,νομιζω οτι πρεπει να δωσεις λιγο αερα παραπανω απο το defaoult setting

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8345 από kyrtas
Απαντήθηκε από kyrtas στο θέμα Ravelli R70: απορίες
λοιπον...το προβλημα με το Insufficient drought λυθηκε....Επιτελους....
Οσο για το χωνι απο το defoult settings πειραξα το screw power 4(φανταζομαι το 4 ειναι αν εχω την σομπα να δουλευει με p4) και το εβαλα στα 2''.Στη συνεχεια πατωντας τα κουμπια 6 και το 7 απο αυτο το μενου μειωσα τα πελλετ στο -2 και εβαλα τον αερα στο 4...Επισης αλλαξα την συχνοτητα καθαρισμου του χωνιου και την εβαλα καθε 40 λεπτα για 25 δευτερολεπτα...Απο χθεσ το βραδυ 12 η ωρα το χωνι δεν εχει γεμισει και ακομα και μετα απο 16 ωρες βλεπω και τις τρυπες του πατου του χωνιου...Αρα μαλλον διορθωθηκε και αυτο,οποτε επιτελους η σομπα θα δουλευει σωστα γιατι δεν πηγαινε αλλο η κατασταση.
Ομως πρεπει να βρω τη σωστη αναλογια του screw και για p1 p2 p3 p5...Θα δοκιμασω....Προς το παρον παντως θα την δουλευω στο p4...
Θελω να ρωτησω αν ξερει κανεις το flow pwr1 η flow pwr2 κτλ απο το μενου Setting flow σε τι εχει επιπτωσεις,δηλαδη τι θα αλλαξει αν τα αλλαξω...????

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ