Βγάζει μυρωδιά.

Περισσότερα
1 Χρόνος 5 Μήνες πριν #178325 από PanPele
Βγάζει μυρωδιά. δημιουργήθηκε από PanPele
Καλησπέρα σε όλους, μόλις έκανα λογαριασμό καθώς ψάχνω να βρω απαντήσεις-λύσεις με την σόμπα μου.

Είναι η πρώτη φορά που χρησιμοποιώ σόμπα pellet, πρόκειται για την Thermiki Aero 14 Canalati (14,3kW)

Αλλά αντιμετωπίζω ένα θέμα, κατά την λειτουργία της μου βγάζει μυρωδιά, σαν καυσαέριο; σαν καύσης του pellet (καυσαέριο); κάτι τέτοιο.. Γενικά βγάζει μια μυρωδιά η οποία δεν είναι και ότι καλύτερο.
Εδώ να πω πως η σόμπα δεν έχει δουλέψει πάνω από μία ώρα πιστεύω και αυτό όχι την ίδια ημέρα, οπότε δεν γνωρίζω αν παίζει ρόλο και οι μυρωδιές είναι λόγο του ότι είναι καινούργια.
Την σωλήνα εισαγωγής την έχω έτσι χωρίς να προσθέσω κάτι, έχω βάλει τα μπουριά σε μία υποδοχή που υπήρχε στον τοίχο (γωνία 90° από την σόμπα προς τα επάνω, 2 μέτρα μετά μπουρί και ξανά γωνία 90° προς τον τοίχο και άλλα 30-40 πιστεύω εκατοστά για να πάει στην υποδοχή του τοίχου και να φεύγει ο καπνός από καμινάδα που προ υπήρχε.
Εγώ προερχόμενος και από τζάκι αλλά και από ξυλόσομπα έχω μάθει στις μυρωδιές αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν τον μυρίζω και η γυναίκα μου ακόμα περισσότερο. Το κακό για την συγκεκριμένη υπόθεση είναι ότι έχω νεογέννητο παιδί στο σπίτι και σίγουρα τέτοιες μυρωδιές δεν είναι και ότι καλύτερο, βασικά δεν θα έπρεπε να υπάρχουν.

Θα βάλω και αεραγωγό στο δίπλα δωμάτιο με σωλήνα το πολύ 1 μέτρο, καθώς το τζιμάνι από εκεί που μας την έστειλε, μας είπε ότι ο αεραγωγός είναι η σωλήνα εισαγωγής, αυτός που μας την πέρασε έκανε αυτό που του είπε αυτός που έστειλε την σόμπα (ο έμπορας), έβαλε σωλήνα στην εισαγωγής για το δίπλα δωμάτιο με αποτέλεσμα όταν ανοίγαμε τον διακόπτη του αεραγωγού, να καπνίσει η σόμπα (γιατί έβρισκε κόντρα στις τάπες που θα έπρεπε να έχουν σωλήνα κανονικά και γυρνούσε πίσω αν δεν κάνω λάθος) και ευτυχώς το κατάλαβα σχετικά γρήγορα (μετά την πρώτη δοκιμή) πως είναι λάθος και έκλεισα τον διακόπτη και δεν είχαμε θέματα μετά όταν την έβαλα με την οικογένεια εδώ.

Αλλά παραμένει το θέμα που ανέφερα πιο πάνω, η έντονη μυρωδιά.
Από που μπορεί να προέρχεται;
1)Από το ότι είναι καινούργια η σόμπα και δεν έχει κάψει ακόμα καλά;
2)Παίζει ρόλο η σωλήνα εισαγωγής (στο να βγάζει μυρωδιά;) και πρέπει να βγει εκτός;
3)Να υπάρχει τεχνικό θέμα στην σόμπα;
4)Να φταίει το pellet;

Τα μπουριά στις ενώσεις έχουν και ταινία μόνωσης και δεν δείχνουν να καπνίζουν. Η μυρωδιά πάει και στα άλλα δύο δωμάτια του σπιτιού και κυρίως στο υπνοδωμάτιο που είναι μεσοτοιχία με το σαλόνι που βρίσκεται η σόμπα. Αφού σκέφτηκα μήπως έχουν κενά τα τούβλα εκεί που είναι η καμινάδα και περνάει καπνός στο υπνοδωμάτιο, αλλά αφότου έκλεισα την πόρτα και άνοιξα τις πόρτες, η μυρωδιά έσπασε.

Η μυρωδιά όπως το βλέπω πρέπει να βγαίνει από τους μπροστινούς αεραγωγούς που έχει η σόμπα, οπότε μόλις προσθέσω και τον αεραγωγό στο δωμάτιο, μόλις δουλέψει αν συνεχίσει αυτό, θα σκάσουμε σαν τα ποντίκια.

Υπάρχει κάποιος εδώ που έχει την συγκεκριμένη σόμπα (στο σπίτι του ή να την έχει δουλέψει);; Είχε τέτοια θέματα με αυτή την σόμπα η με άλλη σόμπα pellet;

Θα περιμένω με ανυπομονησία τις απαντήσεις σας και ελπίζω να βρω την λύση, πραγματικά είναι λυπηρό να έχει ένα μωρό στο σπίτι με τέτοια μυρωδιά και να βλέπεις και την γυναίκα σου να ξενερώνει και εσύ να προσπαθείς να το χειριστείς πιο ψύχραιμα σαν να μην συμβαίνει τίποτα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 5 Μήνες πριν #178329 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Βγάζει μυρωδιά.
ομολογω οτι η περιγραφη σου με μπερδεψε ,,, η σομπα εχει μια σωληνα εισαγωγης αερα Φ50 αν εκει εχει κατι συνδεδεμενο το αφαιρεις και την αναβεις μερικες μερες αυξανοντας και την εντσαση να καψει να φυγουν οι μυρωδιες της με ανοιχτες πορτες εννοειται ...στην εξοδο καπνου βαζουμε ενα ΤΑΥ με ταπα να μαζευουμε ευκολα τα καταλοιπα ... κι εφ οσον μπηκες σε παλια καμιναδα φροντισε στην ενωση να μην υπαρχει κενο και επιστρεφει καυσαεριο αν μετα απ αυτα συνεχιζει πρεπει να καταλαβεις αν η μυρωδια ειναι καπνος η μεταλλο σκονη κλπ λογικα δεν θαχεις προβλημα κι αν θες να βαλεις καναλι χρησιμοποιησε λειο ανοξειδωτο σωληνα να μη μαζευει σκονη 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 5 Μήνες πριν #178339 από PanPele
Απαντήθηκε από PanPele στο θέμα Βγάζει μυρωδιά.
Τελικά υπήρχε ένα κενό στην γωνία που κούμπωνε στην καμινάδα επάνω στην σόμπα από την κάτω την πλευρά.
Χθες όλο το βράδυ με σβηστά φώτα και φακό μέσα στην σόμπα δεν μπορούσα να εντοπίσω καπνό, τελικά σήμερα το πρωί την έβαλα να δουλέψει, και άρχισα πάλι με τον φακό να είμαι στο ίδιο σημείο που ήμουν χθες και καταλάβαινα πως βγάζει μυρωδιά.
Τελικά είδα μία θολούρα η οποία μόλις έπαιρνε μπροστά το βεντιλατέρ δεν την έβλεπες, απλά μετά είχες μόνο την μυρωδιά, έπρεπε να την δεις δηλαδή στην αρχή. Οπότε η εισαγωγή έπαιρνε το καυσαέριο και το ξανά έδινε στο σπίτι, με το βεντιλατέρ σε λειτουργία δεν προλάβαινε να κάνει καπνό παρά μόνο μυρωδιά.

Τελικά όταν ήρθε το παλικάρι να περάσουμε την σωλήνα στο δίπλα δωμάτιο ανοίξαμε την πλάτη της σόμπας και βάλαμε ταινία όπως αυτή στις ενώσεις στα μπουριά, την βάλαμε και κάτω στην ένωση γωνίας σόμπας, ξεκινήσαμε την σόμπα και είχαμε ανοιχτή πλάτη και φακό στο σημείο.. εντοπίσαμε αμέσως διαρροή καπνού, δεν επαρκούσε η ταινία που βάλαμε και προσθέσαμε κι άλλο. Το πρόβλημα λύθηκε.

Υπάρχει τρόπος να μην βγάζει την μικρή μυρωδιά (ξύλου) όταν είναι σε αναμονή επειδή τραβάει η εισαγωγή; γιατί καταλαβαίνω μια μικρή μυρωδιά έτσι και βάζω ένα νάιλον σακουλάκι (αφού έχει κρυώσει η σόμπα) στην εισαγωγή και όλα οκ. Υπάρχει τίποτα πιο ορθόδοξος τρόπος;
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 5 Μήνες πριν #178340 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Βγάζει μυρωδιά.
οι ταινιες δεν ειναι λυση ειδικα αφου δεν εβαλες ταυ στην εξοδο ...σε λιγο θα χρειαστει καθαρισμο η καμιναδα οποτε θα βγαλεις τις ταινιες κι αντε παλι απ την αρχη .... λογικα παντως οταν η σομπα καψει καλα δεν θα πρεπει να εχεις προβλημα ...αν η γωνια μπηκε απετθειας στην σομπα πιθανον δεν πιανει καλα ηθελε ενα κοματι 25 εκ να χωνεψει καλα στην υποδοχη της σομπας κι ακομα καλυτερα το εξαρτημα να ειναι με φλαντζα σιλικονης οποτε σφραγιζει καλα ...η φλαντζα καταστρεφεται βεβαια αλλα αλλαζει ... η σερα λοιπον στην καμιναδα ξεκινωντας απο την σομπα ειναι ...ενα κοματι 25 εκ η οσο απαιτειται ενα ΤΑΥ με ταπα για να μαζευει την καπνια και μετα η υπολοιπη καμιναδα αν δεν βαλεις το ταυ θα χρειαζεται καθε τοσο να αποσυνδεεις την καμιναδα για καθαρισμο αλλιως θ αρχισουν προβληματα 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 5 Μήνες πριν #178342 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Βγάζει μυρωδιά.
Επειδή έχω ρυθμίσει αρκετές όπως τη δική σου να ξέρεις αέρα εισαγωγής από ΕΞΩ ΟΠΩΣ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΣΥΣΚΕΥΕΣ ΕΠΕΙΣΗΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΦΛΑΤΖΕΣ ΣΙΛΙΚΟΝΗΣ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΣΩΛΗΝΕΣ ΚΑΜΙΝΑΔΑΣ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΟΤΕΡ ΠΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΤΑ ΚΑΥΣΑΕΡΙΑ.Η ΑΛΟΥΜΙΝΟΤΑΙΝΙΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΚΑΕΙ Η ΚΟΛΛΑ ΜΥΡΙΖΕΙ  ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΛΥΣΗ ΣΦΡΑΓΙΣΗ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΚΟΡΔΟΝΙΑ ΑΜΙΑΝΤΟΥ.ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΑΙ ΝΑ ΒΓΑΖΕΙ ΚΑΠΝΟ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ !!!!!!ΤΟ **ΜΟΝΟΞΕΙΔΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΟΞΕΊΔΙΟ **ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΜΕ ΑΥΤΟ!!!ΒΑΛΕ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΑΝΙΧΝΕΥΤΗ ΜΟΝΟΞΕΙΔΙΟΥ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΚΑΜΙΝΑΔΑ !!!!!!ΣΙΓΟΥΡΑ Η ΣΟΜΠΑ ΘΕΛΕΙ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ.ΠΡΟΣΟΧΗ **ΠΡΩΤΑ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ**!!!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 5 Μήνες πριν #178344 από PanPele
Απαντήθηκε από PanPele στο θέμα Βγάζει μυρωδιά.

Επειδή έχω ρυθμίσει αρκετές όπως τη δική σου να ξέρεις αέρα εισαγωγής από ΕΞΩ ΟΠΩΣ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΣΥΣΚΕΥΕΣ ΕΠΕΙΣΗΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΦΛΑΤΖΕΣ ΣΙΛΙΚΟΝΗΣ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΣΩΛΗΝΕΣ ΚΑΜΙΝΑΔΑΣ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΟΤΕΡ ΠΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΤΑ ΚΑΥΣΑΕΡΙΑ.Η ΑΛΟΥΜΙΝΟΤΑΙΝΙΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΚΑΕΙ Η ΚΟΛΛΑ ΜΥΡΙΖΕΙ  ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΛΥΣΗ ΣΦΡΑΓΙΣΗ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΚΟΡΔΟΝΙΑ ΑΜΙΑΝΤΟΥ.ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΑΙ ΝΑ ΒΓΑΖΕΙ ΚΑΠΝΟ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ !!!!!!ΤΟ **ΜΟΝΟΞΕΙΔΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΟΞΕΊΔΙΟ **ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΜΕ ΑΥΤΟ!!!ΒΑΛΕ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΑΝΙΧΝΕΥΤΗ ΜΟΝΟΞΕΙΔΙΟΥ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΚΑΜΙΝΑΔΑ !!!!!!ΣΙΓΟΥΡΑ Η ΣΟΜΠΑ ΘΕΛΕΙ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ.ΠΡΟΣΟΧΗ **ΠΡΩΤΑ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ**!!!!!!

Το κακό είναι ότι οι οδηγίες στο manual είναι όχι και τόσο κατανοητές, σου δίνει κάποια νούμερα αλλά δεν ξέρεις τι κάνουν τα νούμερα.. ούτε στο praktiker τέτοια manual. Μπορείς να δώσεις περισσότερες οδηγίες;  
 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ