My therm Ecoline (TE) 12kw Πρόβλημα βεντιλατερ αέρα- θερμοκρασίας

Περισσότερα
3 Χρόνια 2 Μήνες πριν #172370 από ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΠΑΠ
Καλησπέρα σας, είμαι κάτοχος σόμπας πέλλετ για πρώτη φορά εδώ και 3 μήνες και οι γνώσεις μου είναι μηδαμινές. 
Η σόμπα τοποθετήθηκε και οι ενδείξεις πέλλετ και αέρα ήταν στη θέση μηδέν. Για τον λόγο ότι αν κ στη θέση 1 η θερμοκρασία έφτανε να γίνεται ανυπόφορη, αφού ρώτησα αυτόν που μου την τοποθέτησε, πήρα την απόφαση να αλλάξω τις ρυθμίσεις. Μείωσα την ρίψη πέλλετ όπως και τον αέρα καύσης. Αυτό που παρατήρησα από την πρώτη στιγμή είναι πως ενώ έχει φτάσει και παραπάνω από την επιθυμητή θερμοκρασία η φλόγα δεν κόβει. Για να φανταστείτε ήταν στην θέση 1 και σε θερμοκρασία 18 βαθμούς και η θερμοκρασία στον χώρο έφτασε τους 28. Δεν ξέρω ποια θα έπρεπε να είναι η αντίδραση της σόμπας; Πρέπει να χαμηλώνει η φλόγα; Η φλόγα μένει στην ίδια ένταση και κόβει ο αέρας; 
Επίσης το εμφανές πρόβλημα είναι το βεντιλατερ αέρα που μετά από ένα διάστημα ξεκίνησε να χτυπάει μέσα σαν να χαλασε το ρουλεμάν, ο θόρυβος κάποιες φορές είναι αφορητος και σε φτάνει στο σημείο να θέλεις να την σβήσεις. Τι μπορεί να προξένησε αυτή τη βλάβη; Έτυχε ή έφταιξε κάτι άλλο;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 2 Μήνες πριν #172372 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
ΘΕΛΕΙ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΒΕΝΤΙΛΑΤΕΡ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΛΛΑΤΩΜΑΤΙΚΟ Η ΞΕΒΙΔΩΤΟ Η ΝΑ ΣΥΝΤΟΝΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΛΑΜΑΡΙΝΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ!!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.057 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ