Σόμπα Μόσχαλης HP 22-2 Εντυπώσεις-Απορίες κλπ

Περισσότερα
3 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 3 Χρόνια 2 Μήνες πριν #172207 από Kostasdr
Καλησπέρα σε όλους.

Θα προσπαθήσω να είμαι όσο πιο σύντομος μπορώ.
Η περιπέτεια ξεκίνησε όταν κουραστήκαμε με την ξυλόσομπα(έσβηνε το βράδυ+"βρομιά").
Η 1η σόμπα pellet που πήρα ήταν μια alba kalor. Πραγματικά δεν υπήρχε κάτι χειρότερο. Δεν έβγαζε την νύχτα αν δεν την γέμιζες στο ενδιάμεσο, κάθε μέρα σβήσιμο για καθάρισμα, για να βγάλει ζέστη έπρεπε να σπρώξεις 4-5 τσουβάλια και όταν μια νύχτα έπεσε το ρεύμα, ξυπνήσαμε από την κάπνα μέσα στο σπίτι. Η δικαιόλογιες που πρόβαλε ο πωλητής........ας μην τις πω καλύτερα γιατί θα γελάτε. Έυτυχώς δέχθηκε επιστροφή χρημάτων και απαλλαγήκαμε.

Στην αρχή δεν θέλαμε να ξαναπάμε σε τέτοια λύση μέχρι που αρχίσαμε να ακούμε για την Μόσχαλης(HP 22).
Ακούσαμε ότι είναι σκυλί και καίει και τσόφλια από ξηρούς καρπούς. Ότι το πιο ακριβό ανταλλακτικό της, κοστίζει 20 ευρώ, οπότε και να χαλάσει, δεν έγινε και τίποτα. Μπορεί να καίει 1-2 βδομάδες χώρις να την σβήσεις κλπ κλπ
Έτσι την επιλέξαμε και θα σας πω τις εντυπώσεις μου έως και σήμερα(2+ μήνες λειτουργίας). Επίσης θα ήθελα και την γνώμη των πιό έμπειρων, για κατευθύνσεις και επίλυση κάποιων αποριών μου.

1)Αρχικά η εγκατάσταση του μπουριού έγινε στην "τρύπα" που είχε δημιουργηθεί για την παλιά μου(Φωτο 1-4). Θεωρείτε ότι είναι οκ;

2)Η σόμπα ήρθε με κάποιες ρυθμίσεις και σε μία ημέρα λειτουργίας(επίπεδο 1 κατά το 90% της λειτουργίας), έβλεπα αυτό(φωτο 5) στο ποτηράκι. Γύρισα σε εργοστασιακές και άλλαξα λίγο κάποιες για να φτάσω σε αυτό(φωτο 6-8 ). Πιστέυετε πως θα έπρεπε να είναι πιό καθαρό;

3)Αν εκκινήσω την σόμπα στο επίπεδο 1 και δεν ανοίξω το καπάκι για να σταματησει η ροή των pellet μετά από λίγο, παίρνω το αποτέλεσμα στην φωτο 9. Δεν ξέρω αν φαίνεται κάλα, αλλά μαζεύει αρκετό pellet και είναι σαν έχει πάρει μεγάλη φωτιά στο ποτηράκι.

4)Πριν λίγο καίρο έπεσα στο site αυτό και διάβασα σχεδόν όλα τα θέματα που αφορούν την σόμπα μου. Διάβαζα ότι στην εκκίνηση σε ενημερώνει για το επίπεδο οικονομίας που έχει προγραμματιστεί αλλά δεν το είδα σε εμένα(φωτο 10-11). Δεν το κατάλαβα; Αν όχι, μπορώ να το δω από κάπου αλλού;

5)Είμαι από Δράμα και το σπίτι είναι ένα ορθογώνιο 80m2(ένα δωμάτιο κλειστό, -20m2) με την σόμπα στο κέντρο(φωτο 14). Εδώ να πω, ότι το σπίτι δεν έχει μόνωση(παράθυρα συρταρωτά αλουμινίου) και είναι ο 2ος όροφος σε μία διόροφη "μονοκατοικία" χωρίς ένοικο στον 1ο. Μέχρι πριν λίγες ημέρες, που η θερμοκρασία ήταν στους 10 βαθμούς περίπου, κατανάλωνα 2 σακιά στις 20 ώρες(επίπεδο 1 κατά το 90%) και είχαμε γύρω στους 22-24 βαθμούς. Τώρα που πέσαμε στους 0(ίσως και κάτω), στο επίπεδο 1 φτάνει οριακά τους 18 στο κέντρο και 15 στο δωμάτιο. Σήμερα παίζουμε στο επίπεδο 2 και θα επανέλθω για κατανάλωση κλπ.

6)Οι ρυθμίσεις μου είναι στις φωτό 12-13 και στα 5 πάμε στα 230. Ο πωλητής μου είπε ότι δεν πρέπει να πειράξω την σκάλα 3, στα καυσαέρια, γιατί μετα δεν θα μπορεί να την επαναφέρει. Ισχύει κάτι τέτοιο;

Παρατηρήσεις-κατευθύνσεις δεκτές και ελπίζω να μην σας κούρασα.

photos.app.goo.gl/yUdNVwmzNNbUN9REA
Last edit: 3 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Kostasdr.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 2 Μήνες πριν #172209 από stergiosbik
Επειδη ειχα την σομπα θα πω 5 πραγματα.
Η σομπα ειναι κανονι.
Οι υπερβολες που σου ειπαν φυσικα δεν ευσταθουν.
Παμε τωρα στο προβλημα σου.
ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ προΰποθεση για να δουλεψει σωστα η σομπα σου ειναι να ειναι ΚΑΘΑΡΑ ΟΛΑ.
Εχει καθαριστει ποτε;
Η καμιναδα σου ειναι λαθος.
Εντελως.
Ετσι οπως ειναι τωρα,και μαλιστα με κλιση προς τα κατω,εχει σαν αποτελεσμα να μην δουλευει σωστα η σομπα αλλα και να γεμιζει ευκολα με σταχτη.
Με το που θα βγεις εξω η καμιναδα πρεπει να φυγει επανω.
Επισης παιρνεις αερα απο μεσα.Αν μπορεις να παρεις αερα απο εξω θα ηταν καλυτερα.
Η σομπα ειναι ρυθμισμενη στο HP 22-2.Φαινεται σε μια φωτογραφια σου.
Υπαρψουν 7 συνολικα.Απο HP 22-1 εως HP 22-7.
To HP 22-1 ειναι η ανωτερη σκαλα και η HP 22-7 η μικροτερη.
Σε αλλη φωτο φαινεται οτι εχεις τις εργοστασιακες ρυθμισεις.Μπορεις να παρεμβεις εκει αλλα πριν κανεις οποιαδηποτε κινηση θα σημειωσεις σε ενα χαρτι τις εργοστασιακες ετσι ωστε να μπορεις να τις επαναφερεις αν κατι παει λαθος.
Δυστυχως δεν εχω το manual πια γιατι οταν πουλησα την σομπα το εδωσα κι αυτο.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 2 Μήνες πριν #172211 από Kostasdr
Καλησπέρα φίλε.
Ξέχασα να αναφέρω ότι η σόμπα αγοράστηκε καινούργια.
Πριν 2-3 μέρες, βγάλαμε το μπουρί του μπαλκονιού και ακριβως στον τοίχο που σταματάει το "σκληρο" που έρχεται από μέσα, είχε στάχτη μέχρι την μέση. Δεν είναι πολύ για 2 μήνες λειτουργίας με τόσο κοντό μπουρί;
Η καμινάδα για να πάει επάνω, θα πρέπει να τρυπήσω την ταράτσα, πράγμα που δεν το θέλω καθόλου.
Η κλίση είναι έλαχιστα προς τα πάνω(ίσως δεν φαίνεται καλά στις φωτό).
Σε κάποια άλλα θέματα που διάβασα, κάποιοι που βάλανε αέρα από έξω, χάσανε σε ζέστη.
Υπάρχει επιλογή για επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Γι αυτό μου φάνηκε περίεργο αυτό που είπε ο πωλητής.

ΥΓ Να πω εδώ ότι καίω το Schweighofer

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 2 Μήνες πριν #172212 από stergiosbik

Kostasdr έγραψε: Καλησπέρα φίλε.
Ξέχασα να αναφέρω ότι η σόμπα αγοράστηκε καινούργια.
Πριν 2-3 μέρες, βγάλαμε το μπουρί του μπαλκονιού και ακριβως στον τοίχο που σταματάει το "σκληρο" που έρχεται από μέσα, είχε στάχτη μέχρι την μέση. Δεν είναι πολύ για 2 μήνες λειτουργίας με τόσο κοντό μπουρί;
Η καμινάδα για να πάει επάνω, θα πρέπει να τρυπήσω την ταράτσα, πράγμα που δεν το θέλω καθόλου.
Η κλίση είναι έλαχιστα προς τα πάνω(ίσως δεν φαίνεται καλά στις φωτό).
Σε κάποια άλλα θέματα που διάβασα, κάποιοι που βάλανε αέρα από έξω, χάσανε σε ζέστη.
Υπάρχει επιλογή για επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Γι αυτό μου φάνηκε περίεργο αυτό που είπε ο πωλητής.

ΥΓ Να πω εδώ ότι καίω το Schweighofer


Oχι δεν εχεις πολυ σταχτη.
Πελλετ ειναι,οχι πετρελαιο.
Μπορεις να οδηγησεις λοξα την καμιναδα για να βγεις επανω.Αρκει με το που θα βγει απο το σπιτι να εχει αισθητα ανοδικη κλιση εως πανω.
Καλο επισης ειναι να φυγει το σπιραλ και να μπει ανοξειδωτη.Ιδιως εξω.
Αν χασεις απο ζεστη,δεν ειναι βεβαιο,θα κερδισεις απο το οτι η καυση θα ειναι πολυ καλυτερη γιατι ο κρυος αερας εχει περισσοτερο οξυγονο.
Επαναφορα κανεις μονος σου αφου εχεις σημειωσει καπου τις εργοστασιακες ρυθμισεις.
Η σομπα δεν θελει καθαρισμα μονο στο μπουρι.
Θελει και το μοτερ καυσαεριων οπως και ο χωρος που βρισκεται μπροστα απο αυτο το μοτερ.
Αναλογα ποσο πελλετ καις.
Κανε ενα καλο καθαρισμα στα παντα,διορθωσε την καμιναδα και μετα ασχολησου με ρυθμισεις.
Η μη καθαρισμος και η λαθος τοποθετηση της καμιναδας,στελνουν αδιαβαστες τις οποιεσδηποτε ρυθμισεις.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 3 Χρόνια 2 Μήνες πριν #172240 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Έκανες το ίδιο λάθος και ξανάπηρες πέλλετ που για μένα δεν ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΣΟΜΠΕΣ!!!ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΦΕΡΕΙ ΑΤΕΧΝΙΚΟ ΝΑ ΤΙΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ UPS ΝΑ ΚΡΑΤΑ ΡΕΥΜΑ !!!ΤΗ ΣΚΑΛΙΖΕΙΣ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΙ ΤΗ ΠΑΛΙΑ ΚΑΙ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ ΕΧΕΙΣ ΧΑΣΕΙ ΤΗ ΕΓΓΥΗΣΗ!!ΜΗΝ ΒΑΖΕΤΕ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΑΠΟ YOUTUBE Η ΑΠΟ ΦΙΛΟ Η ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ!!!ΕΙΝΑΙ ΦΩΤΙΑ ΜΗΝ ΠΑΙΖΕΤΑΙ!!!ΔΕΝ ΘΑ ΤΑΙΡΙΑΞΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΧΩΡΟΙ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΟ ΤΟ ΚΟΝΤΡΟΛΕΡ!!!!ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑ ΑΙΣΘΗΤΗΡΑ ΜΕ 20ΕΥΡΩ ΤΑ ΑΛΛΑ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ Π Ο Ν Α Ν Ε!!!ΑΛΛΑΖΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΕΣΥ ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ ΚΑΙ ΕΜΑΣ ΝΑ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΜΟΤΕΡ ΚΟΧΛΙΑ ΠΛΑΚΕΤΑ ΜΟΤΕΡ ΚΑΥΣΑΕΡΙΩΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΜΕ 20 ΕΥΡΩ!!!!!!ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΟΥ ΦΩΝΑΖΩ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΔΩ ΜΕΣΑ !!!ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΖΕΤΑΙ Η ΘΈΛΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΑΣ ΟΠΩΣ ΝΑ ΝΑΙ !!!ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΜΕ ΤΗ ΦΩΤΙΑ!!!!Ο ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΘΑ ΣΟΥ ΕΛΥΝΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ!!!
Last edit: 3 Χρόνια 2 Μήνες πριν by ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 11 Μήνες πριν #173049 από Κρονστανδης
Ξέρεις κανέναν που μπορούμε να εμπιστευτούμε στην Δράμα ώστε να μας ρυθμίζει η να μας κάνει σέρβις τις σόμπες μας;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ