Απο ξυλο σε Pellet

Περισσότερα
3 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 3 Χρόνια 3 Μήνες πριν #171342 από LLLEFTERIS
Απο ξυλο σε Pellet δημιουργήθηκε από LLLEFTERIS
Καλησπερα μετα απο χρονια.

Ειμαι κατοχος της ξυλοσομπας ABX Polar 8 και επειδη γερασαμε βαρεθηκαμε να κουβαλαμε ξυλα απο το ισογειο που ειναι γιαπι και τα βαζω εκει στον δευτερο οροφο.

Ειμαι σε σκεψη να παω σε Pellet το σπιτι ειναι 85 τμ στο Περιστερι εχει την ταρατσα απο πανω δεν εχει μονωση δεν μπορω να κανω λογω ιδιοκτητων και οι τοιχοι ναι μεν ειναι διπλοι αλλα τσιγγουνευτηκαν να βαλουν μονωση μεσα.

Εχω μερικες ερωτησεις και ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις.

Εχω διαβασει οτι το κοστος ξυλου Pellet ειναι το διο σχεδον ισχυει αυτο η θα πληρωνω τα διπλασια;
Βγαζω την χρονια με 8 κυβικα ελια δηλαδη 640 ευρω με λιγη βοηθεια απο τα κλιματιστικα πχ το βραδυ.

Του Leroy οι ELLEDI αξιζουν θα φτανει για το σπιτι η 10kw?
Αυτη εδω αξιζει που την εχω βρει εδω κοντα μου σε αγγελια;
www.tzakiadavris.gr/product/kedros-12kw/

Εχω ηδη μονωμενη καμιναδα 150-200 που ειναι 4 κομματια του μετρου συν μονωμενο ταφ κανει για την pellet?

Διαβασα οτι θα πρεπει να παιρνει απο καπου καθαρο αερα ειναι υποχρεωτικο;

Θελω να την βαλω καπως κεντρικα στο σπιτι για να παει ζεστη στις κρεβατοκαμαρες και θα πρεπει να βαλω 3-3.5 οριζοντιο μπορω να το κανω οι υπαρχουσες αμονωτες σωληνες φ150 που εχω κανουν;

Επειδη εκει που θα την βαλω ειναι διπλα σχεδον η τουαλετα και παλια ειχαν βαλει σομπα πετρελαιου και υπαρχει σωληνας στο παταρι μπορω να βγαλω την καμιναδα απο κει στον φωταγωγο αλλα οχι να κανονικη καμιναδα αλλα με καποιο φιλτρο που διαβασα για τις βεραντες; Ρωταω γιατι θα ειναι πολυ μικροτερη η οριζοντια αποσταση.

Συνημμένα:
Last edit: 3 Χρόνια 3 Μήνες πριν by LLLEFTERIS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 3 Μήνες πριν #171350 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Απο ξυλο σε Pellet
αν σου αρκουν 4 τονοι ξυλο θα χρειαστεις 2-3 τονους πελλετ χοντρικα 600-900
ομοια αν σου αρκουσαν τα 8 κβ σου αρκουν τα 10 ...αν κι μοπως το περιγραφεις θα σου προτεινα να δεις κατι μεγαλυτερο 12-14
καμιναδα οτι και στις σομπες ...μεγαλα οριζοντια απαγορευονται και διατομη αποκλειστικα Φ80
εξωτερικο αερα δεν ειναι υποχρεωτικο
οπως επισης μπορεις αν εκει καταληξεις να βγεις απ τον φωταγωγο στην ταρατσα αν διπλα δεν υπαρχει μπαλκονι η ανοιγμα που ενοχλει γειτονες ...το φιλτρο περα απ το κοστος δεν ειναι βολικο εκει μια και θελει αδεισμα και καθαρισμα κατα διαστηματα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 3 Μήνες πριν #171353 από kagiop
Απαντήθηκε από kagiop στο θέμα Απο ξυλο σε Pellet
Είμαι κάτοχος σόμπας πέλλετ 5 χρόνια και φέτος άρχισα να χρησιμοποιώ inverter 12αρι για 90 τετραγωνικά στα βόρεια προάστια. Μέχρι τώρα με εξωτερική θερμοκρασία 6-15 είμαι τέλεια 23 βαθμούς το σπίτι 24ωρες, η κατανάλωση 17-20 κιλοβάτ την ημέρα είμαι σε ιδιωτική εταιρεία ρεύματος με τούς υπολογισμούς θα καίω σε χρήματα 600Χ.050 =30 ευρώ+ φ.π.α. 6% τον μήνα. Με πέλλετ θέλω σχεδόν ένα τσουβαλακι 4-5 ευρώ + βρώμα, θόρυβο,κουβαλημα και όλα τα γνωστά. Περιμένω στην παγωνιά τι θα γίνει και εάν χρειαστεί να βάλω την σόμπα για ενίσχυση που δεν το βλέπω γιατί τώρα με τέτοιες θερμοκρασίες δουλεύει άνετα τώρα που γράφω έχει 5 βαθμούς έξω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 3 Μήνες πριν #171362 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Απο ξυλο σε Pellet

kagiop έγραψε: Είμαι κάτοχος σόμπας πέλλετ 5 χρόνια και φέτος άρχισα να χρησιμοποιώ inverter 12αρι για 90 τετραγωνικά στα βόρεια προάστια. Μέχρι τώρα με εξωτερική θερμοκρασία 6-15 είμαι τέλεια 23 βαθμούς το σπίτι 24ωρες, η κατανάλωση 17-20 κιλοβάτ την ημέρα είμαι σε ιδιωτική εταιρεία ρεύματος με τούς υπολογισμούς θα καίω σε χρήματα 600Χ.050 =30 ευρώ+ φ.π.α. 6% τον μήνα. Με πέλλετ θέλω σχεδόν ένα τσουβαλακι 4-5 ευρώ + βρώμα, θόρυβο,κουβαλημα και όλα τα γνωστά. Περιμένω στην παγωνιά τι θα γίνει και εάν χρειαστεί να βάλω την σόμπα για ενίσχυση που δεν το βλέπω γιατί τώρα με τέτοιες θερμοκρασίες δουλεύει άνετα τώρα που γράφω έχει 5 βαθμούς έξω.


αν και οι υπολογισμοι σου ως προς το κοστος ειναι λαθος γιατι δεν περιλαμβανεις τα υπολοιπα μεταφορα ρευματος ωκο κλπ
αφου καταφερνεις και ζεσταινεις 90 μ2 με 4 kw ανηκεις στην κατηγορια των τυχερων


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 3 Χρόνια 3 Μήνες πριν #171364 από LLLEFTERIS
Απαντήθηκε από LLLEFTERIS στο θέμα Απο ξυλο σε Pellet
12αρι σε 90 τμ εγω 9αρι ηθελα να βαλω σε 3Χ6 σαλονι και μου ειπαν οχι.
Last edit: 3 Χρόνια 3 Μήνες πριν by LLLEFTERIS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 3 Μήνες πριν #171365 από LLLEFTERIS
Απαντήθηκε από LLLEFTERIS στο θέμα Απο ξυλο σε Pellet

dimlyk έγραψε: αν σου αρκουν 4 τονοι ξυλο θα χρειαστεις 2-3 τονους πελλετ χοντρικα 600-900
ομοια αν σου αρκουσαν τα 8 κβ σου αρκουν τα 10 ...αν κι μοπως το περιγραφεις θα σου προτεινα να δεις κατι μεγαλυτερο 12-14
καμιναδα οτι και στις σομπες ...μεγαλα οριζοντια απαγορευονται και διατομη αποκλειστικα Φ80
εξωτερικο αερα δεν ειναι υποχρεωτικο
οπως επισης μπορεις αν εκει καταληξεις να βγεις απ τον φωταγωγο στην ταρατσα αν διπλα δεν υπαρχει μπαλκονι η ανοιγμα που ενοχλει γειτονες ...το φιλτρο περα απ το κοστος δεν ειναι βολικο εκει μια και θελει αδεισμα και καθαρισμα κατα διαστηματα


Εκατσα και μετρησα και ειδα πως η αποσταση που ειναι τωρα η καμιναδα και η αποσταση να την βγαλω απο το παταρι στον φωταγωγο ειναι ακριβως η ιδια οποτε τζαμπα ο κοπος συν οτι θα ειναι δυσκολο να την καθαρισω ενω τωρα ειναι στην γωνια της σκαλας τα 2.5 κομματια της καμιναδας απο τα 4 ειναι μεσα μονο το 1.5 βγαινει εξω.

Δεν ξερω αν ειδες το σχεδιο η κοκκινη γραμμη ειναι τοιχος που θα γινει αργοτερα με γυψοσανιδα γιατι θελω να κλεισω την κουζινα για διαφορους λογους οπως να μικρυνω τον χωρο που θα εχω θερμανση.

Ισως θα μπορουσα την pellet να την βαλω εκει στην γωνια στην κοκκινη γραμμη διπλα απο την εισοδο τοτε θα εχω μονο ενα μετρο οριζοντιο απλα φευγει απο το κεντρο του σπιτιου και δεν ξερω τι αποδοση θα εχει.

Να προσθεσω πως οταν κλεισω την κουζινα το σπιτι κερδιζει μονο 9τμ

Μου γραφεις για μεγαλυτερη 12-14kw αλλα δυσκολα οικονομικα για αυτο ελεγα καμια 10kw συν οτι η σομπα που εχω τωρα ειναι 8kw και σιγουρα δεν εχει την ενεργιακη αποδοση μιας pellet

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.095 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ