Mytherm angela 12kw προβλήματα στην καυση

Περισσότερα
3 Χρόνια 4 Μήνες πριν #171104 από Geo kek
Καλημέρα,εχω εδώ και λίγο καιρό την Angela, mytherm, είμαι εντελώς δυσαρεστημένη... δεν καίει σχεδόν κανένα πέλλετ, γέμιζει μετά από μια ώρα λειτουργίας το ποτηράκι μέχρι πανω,η φλόγα πλατιαζει κ αναγκαζόμαστε συνέχεια να τη σβήνουμε κ να την ανάβουμε.ο τεχνικός μου άλλαξε ρύθμιση,εβαλε στο -5 το πέλλετ κ φουλ αερα κ το κάνει παλι.μου λέει οτι φταίει το πέλλετ οτι έχει υγρασία, όμως δεν γίνεται με τα περισσότερα πέλλετ να μη δουλεύει,της γνωστής μου η σόμπα άλλης εταιρείας δουλεύει κανονικά με οτι να ναι... άρχισα να πιστέυω οτι έχει κάποιο πρόβλημα η σόμπα.αν έχει τύχει σε κάποιον και μπορεί να βοηθήσει...
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 3 Χρόνια 4 Μήνες πριν #171106 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Καλημερα καποια στιγμη θα πρεπει να βγαζετε τις εσωτερικες λαμαρινες στο χωρο καυσης και να καθαριζεται το πισω μερος που μαζευει σταχτη και γινεται ΤΟΙΧΟΣ!!!!!!!!!!ΚΑΘΩΣ και 1 φορα το χρονο ανοιγμα βεντιλατερ φτερωτη ταφ καμιναδα διαφραγματα κρυφα πορτακια ολα καθαρισμα και επιθεωριση και στεγανοποιηση !!!!!!!!!!!!ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑ ===ΑΠΟΔΟΣΗ==ΚΑΛΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ.ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΠΕΙΡΑΞΕΙ ΤΙΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΘΑ ΠΡΠΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑΒΑΛΕΤΕ ΤΙΣ ΑΡΧΙΚΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΕΠΑΝΑΦΟΡΑΣ ΑΡΧΙΚΩΝ.ΓΡΑΨΕ ΕΝΑ ΕΜΑΙΛ ΣΟΥ ΑΝ ΘΕΣ
Last edit: 3 Χρόνια 4 Μήνες πριν by ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 4 Μήνες πριν #171107 από Geo kek
Απαντήθηκε από Geo kek στο θέμα Mytherm angela 12kw προβλήματα στην καυση
Έχει τρεις μέρες που έγινε συντήρηση,την άνοιξε ο συντηρητής και τα καθάρισε ολα. Το μαιλ Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 4 Μήνες πριν #171113 από rofos
Απαντήθηκε από rofos στο θέμα Mytherm angela 12kw προβλήματα στην καυση
Καλησπέρα. Απο τα γραφόμενα σας και από την φωτογραφία, φαίνεται μία " πνιγμένη " φλόγα χωρίς επαρκή αέρα. Νομίζω διακρίνω και καπνό , πράγμα που δεν θα έπρεπε. Η καμινάδα σας είναι σωστά τοποθετημένη; έχει τον απαιτούμενο ελκυσμό; μήπως έχει στάχτες ; Εφόσον η καμινάδα σας είναι σε όλα ΟΚ τότε θα πρέπει να εστιαστεί η προσοχή σας στο πέλλετ ή στη σόμπα. Δοκιμάστε κάποιο άλλο επώνυμο πιστοποιημένο Α1 πέλλετ και δείτε πως θα πάει. Αν το κάψει σωστά τότε είστε σε καλό δρόμο. Εάν τα αποτελέσματα είναι ίδια τότε θα πρέπει να έρθει πάλι ο τεχνικός να δει τι συμβαίνει.
Η σόμπα σας έχει ένα μοτέρ για τα καυσαέρια το οποίο " ρουφάει" αέρα και για τη καύση. Μήπως δεν δουλεύει το μοτέρ αυτό σωστά;
Εάν η σόμπα είναι εξοπλισμένη με air flow sensor μπορεί και εκεί να υπάρχει πρόβλημα.
Επίσης για τις δοσολογίες αέρα καύσης και τροφοδοσία πέλλετ η σόμπα έχει και επιπλέον ρυθμίσεις με χρόνους ανά δευτερόλεπτα για min και max τιμές.
Γιαυτό καλό είναι να έρθει ο τεχνικός και να δει ξανά τη σόμπα σας, να αφιερώσει αρκετό χρόνο βλέποντας την φλόγα και την καύση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 4 Μήνες πριν #171114 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
ΑΦΟΥ ΓΙΝΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΠΟΙΟ ΠΑΝΩ (ΔΕΝ ΕΧΕΙ AIR FLOW ΑΥΤΗ ΦΙΛΕ ΡΟΦΟΣ) ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΩΝ ΡΥΘΜΙΣΕΩΝ !!!!ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΔΕΣ ΤΕ ΕΜΑΙΛ ΣΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ