Palazzetti Bianca 12 pro 3 θόρυβος βεντιλατερ

Περισσότερα
5 Χρόνια 6 Ημέρες πριν #167801 από Penny5
Γειά σας, θα ήθελα να μάθω αν κάποιος έχει στην κατοχή του τη σόμπα palazzetti bianca 12 pro 3.
Λειτουργώ το συγκεκριμένο μοντέλο εδώ και 4 μήνες κι έχω ένα πρόβλημα με τον θόρυβο των δύο επιπλέον βεντιλατερ που βρίσκονται στο πίσω μέρος της σόμπας. Η σόμπα έχει 5 σκάλες και η μόνη "ανεκτή" σκάλα λειτουργίας είναι η 2..στα πολλά κρύα σίγουρα δεν με καλύπτει (Βόρεια Ελλάδα) οπότε αναγκαστικά με ένα ταφ ένωσα τις δύο παροχές των βεντιλατερ και δουλεύω και τα δύο στη σκάλα 2 για λίγο μεγαλύτερη απόδοση στο δωμάτιο που βγαίνει (απόσταση σωλήνα 1,5μέτρο). Ωστόσο με προβληματίζει το γεγονός ότι μια τόσο ακριβή σόμπα δεν σου δίνει τη δυνατότητα μιας καλύτερης απο άποψη θορύβου και ταχύτερης θέρμανσης απομακρυσμένου χώρου μέσω των έξτρα βεντιλατερ που παρέχει. Γιατί, παραδείγματος χάρη, αν δουλευα τα βεντιλατερ σε μεγαλύτερες ταχύτητες θα είχα καλύτερη και γρηγορότερη θέρμανση κάτι το οποίο λόγο πολύ έντονου θορύβου είναι απαγορευτικό. Γνωρίζει κάποιος τί βεντιλατερ φοράει το συγκεκριμένο μοντέλο και πόσα db παράγει (δεν αναφέρεται πουθενά, μόνο σε site του εξωτερικού βρήκα να αναφέρεται η ένδειξη 2Χ180m3/h που ΙΣΩΣ αφορά τα δύο επιπλέον βεντιλατερ) ? Επίσης μπορεί να γίνει αλλαγή με καλύτερα ?
Ευχαριστώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 5 Ημέρες πριν - 5 Χρόνια 5 Ημέρες πριν #167802 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
ΦΙΛΗ ΚΑΛΗΜΕΡΑ.μοτερ ειναι κινητηρες θορυβο θα εχουν!!!!!!!!!!!!!δες στις ενωσεις που εχεις κανει μηπως κατι δεν εχεις σφυξει καλα και εχεις εντονοτερη μεταδοση θορυβου.η σομπα και η καθε συσκευη για να αποδοση τα KW την βαζουμε στη MAX ισχυ και δεν την πνιγουμαι!!!!!!!!!πολλες φορες οταν μεταφερουμε θερμοτητα σε μακρινες αποστασεις δεν ειναι παντα εφικτο να δουλευουμε τα βεντιλατερ στην MAX ισχυ πιο κατω ισχυ μεταφερεται σχεδον με την ιδια θερμοκρασια που βγανει απο τη συσκευη φυσικα και σε σχεση με την αποσταση και τις γωνιες που γινεται φραγη!!!!!!!!!!! αν ανοιξεις τη συσκευη στο μοτερ θα εχει καποιο ταμπελακι με στοιχεια αλλα για να εχουν τα συγκεκριμενα η εταιρια θα ξερει και θα εχει δοκιμασει ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΙ ΜΗΝ ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΣΕ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΗΣ!!!!!ΜΗΠΩΣ εχεις και θεμα ρυθμισεων ????εχεις μιλησει με την αντιπροσωπεια να σου βρουνε λυση μιας και καινουργια και ειναι και στην ΕΓΓΥΗΣΗ?ΠΡΩΤΑ ΞΕΚΙΝΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΤΗ ΠΗΡΕΣ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΝΑ ΤΗ ΔΟΥΝΕ ΜΗΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΣΤΟΧΙΑ ΥΛΙΚΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΛΥΘΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΟΥ.
Last edit: 5 Χρόνια 5 Ημέρες πριν by ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 5 Ημέρες πριν #167803 από 2310
Απαντήθηκε από 2310 στο θέμα Palazzetti Bianca 12 pro 3 θόρυβος βεντιλατερ

Penny5 έγραψε: Γειά σας, θα ήθελα να μάθω αν κάποιος έχει στην κατοχή του τη σόμπα palazzetti bianca 12 pro 3.
Λειτουργώ το συγκεκριμένο μοντέλο εδώ και 4 μήνες κι έχω ένα πρόβλημα με τον θόρυβο των δύο επιπλέον βεντιλατερ που βρίσκονται στο πίσω μέρος της σόμπας. Η σόμπα έχει 5 σκάλες και η μόνη "ανεκτή" σκάλα λειτουργίας είναι η 2..στα πολλά κρύα σίγουρα δεν με καλύπτει (Βόρεια Ελλάδα) οπότε αναγκαστικά με ένα ταφ ένωσα τις δύο παροχές των βεντιλατερ και δουλεύω και τα δύο στη σκάλα 2 για λίγο μεγαλύτερη απόδοση στο δωμάτιο που βγαίνει (απόσταση σωλήνα 1,5μέτρο). Ωστόσο με προβληματίζει το γεγονός ότι μια τόσο ακριβή σόμπα δεν σου δίνει τη δυνατότητα μιας καλύτερης απο άποψη θορύβου και ταχύτερης θέρμανσης απομακρυσμένου χώρου μέσω των έξτρα βεντιλατερ που παρέχει. Γιατί, παραδείγματος χάρη, αν δουλευα τα βεντιλατερ σε μεγαλύτερες ταχύτητες θα είχα καλύτερη και γρηγορότερη θέρμανση κάτι το οποίο λόγο πολύ έντονου θορύβου είναι απαγορευτικό. Γνωρίζει κάποιος τί βεντιλατερ φοράει το συγκεκριμένο μοντέλο και πόσα db παράγει (δεν αναφέρεται πουθενά, μόνο σε site του εξωτερικού βρήκα να αναφέρεται η ένδειξη 2Χ180m3/h που ΙΣΩΣ αφορά τα δύο επιπλέον βεντιλατερ) ? Επίσης μπορεί να γίνει αλλαγή με καλύτερα ?
Ευχαριστώ.


γεια σας. μαλλον πρεπει να εχεις κανει λαθος επιλογή καταστήματος αγορας..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 5 Ημέρες πριν #167804 από Penny5
Απαντήθηκε από Penny5 στο θέμα Palazzetti Bianca 12 pro 3 θόρυβος βεντιλατερ
Καλημέρα, θέμα ενώσεων δεν υπάρχει, και ο θόρυβος προέρχεται αποκλειστικά απο τα βεντιλατερ γιατί όταν έγινε η τοποθέτηση απο τον αντιπρόσωπο είχε μπει σπιράλ σωλήνας τον οποίο αντικατέστησα με σταθερό πιστεύοντας τουλάχιστον ότι θα μειωθεί ο θόρυβος στο δωμάτιο κάτι που πραγματικά δεν έγινε. Όσον αφορά τα kw και την απόδοση μιλώντας για ένα σπίτι 1ου ορόφου, 94τμ καθαρών, εκτεθειμένο απο βορρά-ανατολή-νότο, με μόνωση γύρω-γύρω όλο και στο πάτωμα στο μισό (ουσιαστικά δεν έχω μόνωση στο κομμάτι της σαλονοκουζινας που βλέπει στο νότο όπου είναι τοποθετημένη η σόμπα) γνωρίζω ότι για να αποδίδει τα μέγιστα πρέπει και να δουλεύει στα μέγιστα αν βέβαια αντέχεις μια απογείωση αεροπλάνου μέσα στο σπίτι σου. Όταν είχε μείον ας πούμε για περίπου 20μέρες σερί το 4ωρο που ήθελε για να πιάσει τους 23 στο σαλόνι και αντίστοιχα 23-22-21 στα 3 βόρεια δωμάτια πίσω που την δουλευα μου έσπαγε απλά τα νεύρα. Τώρα για τις ρυθμίσεις έχει πειραχτεί απο τον αντιπρόσωπο γιατί καίω kastamonu το οποίο της ερχόταν κάπως βαρύ οπότε μείωσε τροφοδοσία, αύξησε αέρα και μείωσε και τη ροή κατά το άναμμα γιατί μου μπουκωνε το κύπελλο. Βέβαια η ροή κατά το άναμμα πρέπει να μειωθεί κι άλλο γιατί μου δημιουργεί κλινκερ μόνο στη γωνία απέναντι απο τον "αναπτήρα", δείχνει πιστεύω πως τα πρώτα που πέφτουν δεν μπορούν να καούν πλήρως μέχρι να ξεκινήσει η τροφοδοσία για την επίτευξη της απαιτούμενης θερμοκρασίας.
Και θα έρθω να πω κι εγώ για ορισμένους αντιπρόσωπους που κοιτάνε μόνο να πουλήσουν και δεν "αντέχουν" το after sale service λέγοντας πως "δεν μπορούν να ασχολούνται με τον κάθε πελάτη συνέχεια για τα προβλήματά που έχει" και τα ρίχνουν όλα στα πελλετ ! Οπότε ερχόμαστε εμείς στα ξαφνικά να γίνουμε μηχανικοί και να μαντευουμε τι χρειάζεται το μηχάνημά μας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 5 Ημέρες πριν #167813 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Palazzetti Bianca 12 pro 3 θόρυβος βεντιλατερ
στο μανιουαλ αναφερει οτι τα πισω βεντιλατερ ρυθμιζονται απο την πισω μερια με 2 ποτενσιομετρα κι οχι απο τον πινακα της σομπας ...δεν ξερω αν αναφερεστε σ αυτα ...αλλα αν οχι δοκιμαστε τα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 5 Ημέρες πριν - 5 Χρόνια 5 Ημέρες πριν #167819 από Penny5
Απαντήθηκε από Penny5 στο θέμα Palazzetti Bianca 12 pro 3 θόρυβος βεντιλατερ
Απ'όσο ξέρω παλαιότερα μοντέλα ρυθμίζονταν απο πίσω και μου έχουν πει οι αντιπρόσωποι (τοπικός και Θεσσαλονίκης) ότι η σόμπα μου ρυθμίζεται εξολοκλήρου απο τον πίνακα καθώς είναι απο τα καινούργια μοντέλα του 2018, το έχω δει και στην πράξη άλλωστε.
Last edit: 5 Χρόνια 5 Ημέρες πριν by Penny5.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.063 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ