Κοινότητα
Postit
Τα μέλη μας
Blog
Forum
Ανακοινώσεις
Κλείσιμο

• Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: Palazzetti Bianca 12 pro 3 θόρυβος βεντιλατερ

Palazzetti Bianca 12 pro 3 θόρυβος βεντιλατερ 2 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #167801

• Penny5
  • Το Άβαταρ του/της Penny5
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Κάρμα: 0
Γειά σας, θα ήθελα να μάθω αν κάποιος έχει στην κατοχή του τη σόμπα palazzetti bianca 12 pro 3.
Λειτουργώ το συγκεκριμένο μοντέλο εδώ και 4 μήνες κι έχω ένα πρόβλημα με τον θόρυβο των δύο επιπλέον βεντιλατερ που βρίσκονται στο πίσω μέρος της σόμπας. Η σόμπα έχει 5 σκάλες και η μόνη "ανεκτή" σκάλα λειτουργίας είναι η 2..στα πολλά κρύα σίγουρα δεν με καλύπτει (Βόρεια Ελλάδα) οπότε αναγκαστικά με ένα ταφ ένωσα τις δύο παροχές των βεντιλατερ και δουλεύω και τα δύο στη σκάλα 2 για λίγο μεγαλύτερη απόδοση στο δωμάτιο που βγαίνει (απόσταση σωλήνα 1,5μέτρο). Ωστόσο με προβληματίζει το γεγονός ότι μια τόσο ακριβή σόμπα δεν σου δίνει τη δυνατότητα μιας καλύτερης απο άποψη θορύβου και ταχύτερης θέρμανσης απομακρυσμένου χώρου μέσω των έξτρα βεντιλατερ που παρέχει. Γιατί, παραδείγματος χάρη, αν δουλευα τα βεντιλατερ σε μεγαλύτερες ταχύτητες θα είχα καλύτερη και γρηγορότερη θέρμανση κάτι το οποίο λόγο πολύ έντονου θορύβου είναι απαγορευτικό. Γνωρίζει κάποιος τί βεντιλατερ φοράει το συγκεκριμένο μοντέλο και πόσα db παράγει (δεν αναφέρεται πουθενά, μόνο σε site του εξωτερικού βρήκα να αναφέρεται η ένδειξη 2Χ180m3/h που ΙΣΩΣ αφορά τα δύο επιπλέον βεντιλατερ) ? Επίσης μπορεί να γίνει αλλαγή με καλύτερα ?
Ευχαριστώ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Palazzetti Bianca 12 pro 3 θόρυβος βεντιλατερ 2 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #167802

• ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
  • Το Άβαταρ του/της ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • ΚΩΣΤΑΣ
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες396
    • Κάρμα: 18
ΦΙΛΗ ΚΑΛΗΜΕΡΑ.μοτερ ειναι κινητηρες θορυβο θα εχουν!!!!!!!!!!!!!δες στις ενωσεις που εχεις κανει μηπως κατι δεν εχεις σφυξει καλα και εχεις εντονοτερη μεταδοση θορυβου.η σομπα και η καθε συσκευη για να αποδοση τα KW την βαζουμε στη MAX ισχυ και δεν την πνιγουμαι!!!!!!!!!πολλες φορες οταν μεταφερουμε θερμοτητα σε μακρινες αποστασεις δεν ειναι παντα εφικτο να δουλευουμε τα βεντιλατερ στην MAX ισχυ πιο κατω ισχυ μεταφερεται σχεδον με την ιδια θερμοκρασια που βγανει απο τη συσκευη φυσικα και σε σχεση με την αποσταση και τις γωνιες που γινεται φραγη!!!!!!!!!!! αν ανοιξεις τη συσκευη στο μοτερ θα εχει καποιο ταμπελακι με στοιχεια αλλα για να εχουν τα συγκεκριμενα η εταιρια θα ξερει και θα εχει δοκιμασει ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΙ ΜΗΝ ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΣΕ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΗΣ!!!!!ΜΗΠΩΣ εχεις και θεμα ρυθμισεων ????εχεις μιλησει με την αντιπροσωπεια να σου βρουνε λυση μιας και καινουργια και ειναι και στην ΕΓΓΥΗΣΗ?ΠΡΩΤΑ ΞΕΚΙΝΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΤΗ ΠΗΡΕΣ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΝΑ ΤΗ ΔΟΥΝΕ ΜΗΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΣΤΟΧΙΑ ΥΛΙΚΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΛΥΘΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΟΥ.
Τελευταία διόρθωση: 2 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ.

Palazzetti Bianca 12 pro 3 θόρυβος βεντιλατερ 2 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #167803

• 2310
  • Το Άβαταρ του/της 2310
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες1
Penny5 έγραψε:
Γειά σας, θα ήθελα να μάθω αν κάποιος έχει στην κατοχή του τη σόμπα palazzetti bianca 12 pro 3.
Λειτουργώ το συγκεκριμένο μοντέλο εδώ και 4 μήνες κι έχω ένα πρόβλημα με τον θόρυβο των δύο επιπλέον βεντιλατερ που βρίσκονται στο πίσω μέρος της σόμπας. Η σόμπα έχει 5 σκάλες και η μόνη "ανεκτή" σκάλα λειτουργίας είναι η 2..στα πολλά κρύα σίγουρα δεν με καλύπτει (Βόρεια Ελλάδα) οπότε αναγκαστικά με ένα ταφ ένωσα τις δύο παροχές των βεντιλατερ και δουλεύω και τα δύο στη σκάλα 2 για λίγο μεγαλύτερη απόδοση στο δωμάτιο που βγαίνει (απόσταση σωλήνα 1,5μέτρο). Ωστόσο με προβληματίζει το γεγονός ότι μια τόσο ακριβή σόμπα δεν σου δίνει τη δυνατότητα μιας καλύτερης απο άποψη θορύβου και ταχύτερης θέρμανσης απομακρυσμένου χώρου μέσω των έξτρα βεντιλατερ που παρέχει. Γιατί, παραδείγματος χάρη, αν δουλευα τα βεντιλατερ σε μεγαλύτερες ταχύτητες θα είχα καλύτερη και γρηγορότερη θέρμανση κάτι το οποίο λόγο πολύ έντονου θορύβου είναι απαγορευτικό. Γνωρίζει κάποιος τί βεντιλατερ φοράει το συγκεκριμένο μοντέλο και πόσα db παράγει (δεν αναφέρεται πουθενά, μόνο σε site του εξωτερικού βρήκα να αναφέρεται η ένδειξη 2Χ180m3/h που ΙΣΩΣ αφορά τα δύο επιπλέον βεντιλατερ) ? Επίσης μπορεί να γίνει αλλαγή με καλύτερα ?
Ευχαριστώ.

γεια σας. μαλλον πρεπει να εχεις κανει λαθος επιλογή καταστήματος αγορας..

Palazzetti Bianca 12 pro 3 θόρυβος βεντιλατερ 2 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #167804

• Penny5
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Καλημέρα, θέμα ενώσεων δεν υπάρχει, και ο θόρυβος προέρχεται αποκλειστικά απο τα βεντιλατερ γιατί όταν έγινε η τοποθέτηση απο τον αντιπρόσωπο είχε μπει σπιράλ σωλήνας τον οποίο αντικατέστησα με σταθερό πιστεύοντας τουλάχιστον ότι θα μειωθεί ο θόρυβος στο δωμάτιο κάτι που πραγματικά δεν έγινε. Όσον αφορά τα kw και την απόδοση μιλώντας για ένα σπίτι 1ου ορόφου, 94τμ καθαρών, εκτεθειμένο απο βορρά-ανατολή-νότο, με μόνωση γύρω-γύρω όλο και στο πάτωμα στο μισό (ουσιαστικά δεν έχω μόνωση στο κομμάτι της σαλονοκουζινας που βλέπει στο νότο όπου είναι τοποθετημένη η σόμπα) γνωρίζω ότι για να αποδίδει τα μέγιστα πρέπει και να δουλεύει στα μέγιστα αν βέβαια αντέχεις μια απογείωση αεροπλάνου μέσα στο σπίτι σου. Όταν είχε μείον ας πούμε για περίπου 20μέρες σερί το 4ωρο που ήθελε για να πιάσει τους 23 στο σαλόνι και αντίστοιχα 23-22-21 στα 3 βόρεια δωμάτια πίσω που την δουλευα μου έσπαγε απλά τα νεύρα. Τώρα για τις ρυθμίσεις έχει πειραχτεί απο τον αντιπρόσωπο γιατί καίω kastamonu το οποίο της ερχόταν κάπως βαρύ οπότε μείωσε τροφοδοσία, αύξησε αέρα και μείωσε και τη ροή κατά το άναμμα γιατί μου μπουκωνε το κύπελλο. Βέβαια η ροή κατά το άναμμα πρέπει να μειωθεί κι άλλο γιατί μου δημιουργεί κλινκερ μόνο στη γωνία απέναντι απο τον "αναπτήρα", δείχνει πιστεύω πως τα πρώτα που πέφτουν δεν μπορούν να καούν πλήρως μέχρι να ξεκινήσει η τροφοδοσία για την επίτευξη της απαιτούμενης θερμοκρασίας.
Και θα έρθω να πω κι εγώ για ορισμένους αντιπρόσωπους που κοιτάνε μόνο να πουλήσουν και δεν "αντέχουν" το after sale service λέγοντας πως "δεν μπορούν να ασχολούνται με τον κάθε πελάτη συνέχεια για τα προβλήματά που έχει" και τα ρίχνουν όλα στα πελλετ ! Οπότε ερχόμαστε εμείς στα ξαφνικά να γίνουμε μηχανικοί και να μαντευουμε τι χρειάζεται το μηχάνημά μας.

Palazzetti Bianca 12 pro 3 θόρυβος βεντιλατερ 2 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #167813

• dimlyk
  • Το Άβαταρ του/της dimlyk
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες1244
    • Κάρμα: 40
στο μανιουαλ αναφερει οτι τα πισω βεντιλατερ ρυθμιζονται απο την πισω μερια με 2 ποτενσιομετρα κι οχι απο τον πινακα της σομπας ...δεν ξερω αν αναφερεστε σ αυτα ...αλλα αν οχι δοκιμαστε τα

Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Palazzetti Bianca 12 pro 3 θόρυβος βεντιλατερ 2 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #167819

• Penny5
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Απ'όσο ξέρω παλαιότερα μοντέλα ρυθμίζονταν απο πίσω και μου έχουν πει οι αντιπρόσωποι (τοπικός και Θεσσαλονίκης) ότι η σόμπα μου ρυθμίζεται εξολοκλήρου απο τον πίνακα καθώς είναι απο τα καινούργια μοντέλα του 2018, το έχω δει και στην πράξη άλλωστε.
Τελευταία διόρθωση: 2 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν από Penny5.

Palazzetti Bianca 12 pro 3 θόρυβος βεντιλατερ 2 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #167821

• ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • ΚΩΣΤΑΣ
Βάλε μια φωτό την οθόνη

Palazzetti Bianca 12 pro 3 θόρυβος βεντιλατερ 2 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #167836

• Penny5
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Η οθόνη !
Συνημμένα:

Palazzetti Bianca 12 pro 3 θόρυβος βεντιλατερ 2 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #167839

• ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • ΚΩΣΤΑΣ
Μιλα μαζι τους μηπως σου βρουνε λυση τωρα που εισαι στην εγγυση ακομα

Palazzetti Bianca 12 pro 3 θόρυβος βεντιλατερ 2 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #167840

• Penny5
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Οκ, αν έχω νεότερα θα ενημερώσω ώστε αν κάποιος έχει παρόμοιο πρόβλημα με εμένα να διευκολυνθεί.

Palazzetti Bianca 12 pro 3 θόρυβος βεντιλατερ 2 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #167842

• Nasikas
  • Το Άβαταρ του/της Nasikas
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες317
    • Κάρμα: 34
Μεγάλη επιστήμη η ηχητική στην Φυσική. Το θέατρο της Αρχαίας Επιδαύρου έχει να διδάξει..
Βιντυλατερς των 180 κυβικών ανά ώρα, σπάνια βγάζουν ενοχλητικό θόρυβο. Τι να πουν τα 400άρια μετά ?

Η εμπειρία μου έδειξε ότι οι θόρυβοι δεν οφείλονται στο βιντυλατερ (αυτού καθ εαυτού) , αλλά στις θαλαμώσεις, στην διάταξη σωληνώσεων εξόδου, σε βίδες, σε οπές - και δημιουργείται φαινόμενο σφυρίχτρας , η και ηχείου. (κάτι όπως ο θάλαμος μιας κιθάρας - σε μικρότερο βαθμό)
*Μιλάω για καινούργια - και εξαιρούνται αυτά που έχουν φάει 25-30.000 ωρες λειτουργίας.

Πείτε μας αν είναι τύπου σαλίγκαρου, η βαρελάκι - και αν μπορείτε βγάλτε κάποια φωτογραφία.
Επίσης στην κεντρική αντιπροσωπεία, έχω γνωρίσει ανθρώπους που είναι άριστοι επαγγελματίες. Μιλήσατε μαζί τους ? (μετά την Λητή είναι- 5 χλμ αριστερά)

Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα μιλούσα για τον ξενομανή ΕΛΛΗΝΑ.
Τελευταία διόρθωση: 2 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν από Nasikas.

Palazzetti Bianca 12 pro 3 θόρυβος βεντιλατερ 2 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #167843

• Penny5
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Καλημέρα, φυσικά και οι άνθρωποι στην κεντρική αντιπροσωπία είναι εξαιρετικοί επαγγελματίες και με βοήθησαν αρκετά απλά όσον αφορά τον θόρυβο δυστυχώς όταν είσαι απο επαρχία πρέπει να αρκεστείς στην γνώμη του τοπικού αντιπροσώπου κι εγώ προσωπικά δεν θέλω να σταθώ στην γνώμη "αυτό που ακούς δεν είναι τίποτα μπροστά σε άλλες σόμπες". Τώρα όσον αφορά το τι είδους είναι το βεντιλατερ σας παραθέτω μια φωτογραφία που είχα βγάλει πριν συνδέσω τους σωλήνες, δεν γνωρίζω περί προσδιορισμών.
Συνημμένα:
Τελευταία διόρθωση: 2 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν από Penny5.

Palazzetti Bianca 12 pro 3 θόρυβος βεντιλατερ 2 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #167844

• Nasikas
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Πάντα λέω - τι θα έκανα , αν ήταν δικό μου το πρόβλημα.
Πέραν των νομικών ενεργειών που ενίοτε (η σπάνια) κάνουν δουλειά, αλλά δεν συνιστώ.Μονον οι δικηγόροι μένουν ωφελημένοι στο τέλος.

- Βλέπω ότι δεν έχουμε έκκεντρη την τοποθέτηση του σωλήνα διαφυγής. Υποθέτω ότι πρόκειται για σόμπα καναλιζάτη - τωρα το διαπιστώνω.
Από την αριστερή πλευρά (σημ.1 ) έχουμε απόσταση - από την δεξιά (σημ 2) , ενδεχομένως και κενό ??? Αν ναι, δημιουργεί σφυρίχτρα.
Βλέπω επίσης ότι αριστερά υπάρχει φλάντζα, η οποία εξαφανίζεται στην μέση κάτω.
- Θα έλυνα λοιπόν όλες τις βίδες , μήπως και το φέρω στην μέση.

Ακόμα και οι βίδες που προεξέχουν, υπάρχει περίπτωση να επιτείνουν τον θόρυβο (σε τετράγωνο τις σημειώνω.)

Όλα αυτά με την προυπόθεση ότι βλέπω καλά στην μικρή οθόνη μου.
.jpg

Επιβεβαιώνομαι.

Palazzetti Bianca 12 pro 3 θόρυβος βεντιλατερ 2 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #167847

• Nasikas
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Έχοντας μάθει στην ζωή μου να ΡΩΤΑΩ - - έδειξα την φωτογραφία και σε δύο τεχνικούς που αντάμωσα τυχαία σήμερα.
Η απάντηση ήταν ίδια.
<< Δεν πατάει στην πατούρα...>> ,<< αλλά δεν είναι και απόλυτα βέβαιο ότι οφείλεται εκεί ο θόρυβος.>>

Περιμένω νέα σας.

{ edit: Μου είπαν επίσης κάτι που δεν ήθελα να γράψω - καίτοι είναι και δική μου εμπειρία - ότι..η ενόχληση απο το επίεπδο θορύβου είναι κάτι που απο άνθρωπο σε άνθρωπο διαφέρει. Είχαμα εμπειρίες - όπου ο θόρυβος ήταν σε κανονικά επίπεδα, αλλά ο χρήστης δεν μπορούσε να ανεχτεί. Είμαι σίγουρος ότι δεν εμπίπετετε σε αυτήν την περίπτωση.}

Επιβεβαιώνομαι.

Palazzetti Bianca 12 pro 3 θόρυβος βεντιλατερ 2 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #167849

• ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • ΚΩΣΤΑΣ
Μοτερ ειναι θορυβο εχει τα εγραψα τα ιδια και στην πρωτη απαντηση Κωστα.εκει που δειχνει με βελος κοκκινο ο Κωστας την βιδα θα εχει αλλη 1 χιαστι η αλλες 3 ανα 2 χιαστι .λυστες με ενα στραβοκατσαβιδο και πηγαινε και παρε ενα λαστιχο τροφιμων η σιλικονης φυλλο (ειναι υψηλης θερμοκρασιας)και βαλτο σαν φλατζα να κανει αποσβεση και ξαναβαλε τις στραβοκατσαβιδες για αρχη και δες τι κανει.σε μαγαζι με χρωματα σιδερικα πουλανε δες www.veltitech.com/pages/elastic/elastika.htm
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.290 δευτερόλεπτα