Λογισμικό - διαγνωστικό σόμπας GFH

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #166067 από Otto
Καλησπέρα σε όλους και ελπίζω η απορία μου να είναι εντός θέματος.
Είμαι κάτοχος μιας σόμπας GFH (Golden Flame Hellas) η εταιρεία της οποίας έχει κλείσει και η όποια υποστήριξη έχει, αναπόφευκτα, χαθεί.

Η σόμπα αποδίδει άψογα όλα τα χρόνια που την έχω και είμαι πολύ ικανοποιημένος, δεδομένης και της διαμόρφωσης και του μεγέθους του σπιτιού, αλλά φέτος δείχνει να δυσκολεύεται έως και αδυνατεί να φτάσει τη θερμοκρασία που ζητείται (πλασματική ή μη, δεν μένω εκεί) εκτός από τις θερμότερες ημέρες. Να τονίσω ότι βρίσκομαι στη βορειοανατολική Αττική και όχι σε κάποια ακραία θερμοκρασιακά τοποθεσία.

Για να μην μακρηγορώ, το ερώτημά μου είναι το εξής: όποτε είχε έρθει κάποιος να κάνει έλεγχο/συντήρηση, έβγαζε το καλώδιο (τηλεφωνικό) που συνδέει το display με το controller από το display και το συνέδεε στον υπολογιστή. Γνωρίζουμε ποιο λογισμικό χρησιμοποιούμε γι' αυτό, αν βρίσκεται και γενικά, πώς μπορώ να δω τις ρυθμίσεις του controller μήπως και λύσω το πρόβλημά μου;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #166068 από PAPADAKIS
Απαντήθηκε από PAPADAKIS στο θέμα Λογισμικό - διαγνωστικό σόμπας GFH
Βορειοανατολική Αττική αλλά το πρωί Άγιος Στεφανος-Διόνυσος-Σταμάτα είχε 2 βαθμούς.... δεν το λές λίγο.

Βγάλε μία φωτο την οθόνη (display) γιά να σε καθοδηγήσoυν τα παιδιά να μπεις στο κρυφό μενού μήπως και πρέπει να επέμβεις γιά να αυξήσεις την δύναμη της.

Να φανταστώ ότι καθάρισμα της κάνεις τακτικό και ετήσιο,γιά να μπορεί να αποδίδει τα βέλτιστα.

Δες και τον κυκλοφορητή της σόμπας σε πιά σκάλα είναι,σε περίπτωσ που πρέπει να τον ανεβάσεις ταχύτητα.

Με το λογισμικό (νομίζω) ο τεχνικός θα έβλεπε τις παραμέτρους (ανεμιστήρων-κοχλία-χρονομετρητές) και τυχόν error.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #166069 από Otto
Απαντήθηκε από Otto στο θέμα Λογισμικό - διαγνωστικό σόμπας GFH
Κατ' αρχάς ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, έχω στο νου μου να ανεβάσω φώτο του πάνελ μόλις γυρίσω από τη δουλειά!

Γέρακα είναι το σπίτι, 13 τη μέρα με 4 τα χαράματα παίζουμε θερμοκρασιακά. Καλοκαιράκι δε το λες, αλλά έχει περάσει και μεγαλύτερα κρύα και έκανε το σπίτι φούρνο.

Καθάρισμα τακτικό, εξονυχιστικό και πολύ πρόσφατο, τόσο μέσα στην ίδια τη σόμπα (παντού όμως, χειρουργείο) όσο και στο μπουρί για τα καυσαέρια.

Δεν έχω ιδέα τι είναι ο κυκλοφορητής της σόμπας για να απαντήσω, οι ρυθμίσεις στις οποίες έχω πρόσβαση είναι ένταση καύσης, ένταση ανεμιστήρα μπροστά (και πίσω μέσω του ποτενσιόμετρου στο πίσω μέρος) και ένταση ανεμιστήρα (3 σκάλες) για την ανάφλεξη των πέλετ.

Επανέρχομαι με φωτο πάνελ και ευχαριστώ και πάλι!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #166071 από nikolas
Απαντήθηκε από nikolas στο θέμα Λογισμικό - διαγνωστικό σόμπας GFH
Σύμφωνα με τα λεγόμενα σου η σόμπα θέλει σωστό καθάρισμα. Πρέπει να βγάλεις το πάνω καπάκι ξεβιδώνοντας της 2 βίδες από πίσω, εάν έχει και γαλβανιζέ λαμαρίνα απο κάτω την βγάζεις. Θα ξεβιδώσεις της 6 βίδες και θα βγάλεις την επόμενη λαμαρίνα που έχει και κόκκινη σιλικόνη. Να ξεβιδώσεις και την κάτω στρογγυλή λαμαρίνα με της τρεις βίδες. Πρέπει να έχεις και την κατάλληλη σκούπα με στενό σωλήνα για να βγάλεις όλην την στάχτη. Όσο για της ρυθμίσεις σου συνιστώ να μην της πειράξεις ο controller είναι fumis. Μπορεί η εταιρία να έκλεισε αλλά οι 4 τεχνικοί υπάρχουν.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 3 Μήνες πριν #166082 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Λογισμικό - διαγνωστικό σόμπας GFH
Κατ' αρχην η σομπα ειναι υδραυλική?
Κατα δευτερον αν οντως εχει fumis controler εχεις πολυ περισσότερες επιλογές.

Ο τεχνικός κουμπωνε λαπτοπ απλά για να κανει την δουλειά του πιο ανετα.
Στο "κρυφο" μενου εχεις κι εσυ τις ιδιες επιλογές....
ΑΛΛΑ
μην της πειραζεις χωρις λογο......
κατι που δουλευε σωστα και τωρα δε δουλευει ΔΕΝ ειναι θεμα ρυθμισεων......

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ