θόρυβος μοτέρ κοχλια

Περισσότερα
5 Χρόνια 4 Μήνες πριν #164606 από t123321
θόρυβος μοτέρ κοχλια δημιουργήθηκε από t123321
καλησπέρα
εχω μια σόμπα ravelli αεροθερμη. πριν λίγο καιρό ξεκίνησε ένα έντονο θόρυβο από το μοτέρ του κοχλια. ο κοχλίας δούλευε μια χαρά αλλά επειδή ο θόρυβος ήταν εκνευριστικός Τελικά πήρα άλλο μοτέρ και το άλλαξα.
τωρα προσπαθώ να βρω στο παλιό από που ερχόταν ο θόρυβος. από το ηλεκτρικό μοτερακι δεν νομίζω. το γυρνάω με το χέρι αλλά δεν ακούγεται κάτι. το ρουλεμάν Επίσης φαίνεται μια χαρά. άνοιξα και το μειωτηρα και όλα τα γρανάζια, τέσσερα στον αριθμό φαίνονται οκ. το μόνο που παρατήρησα το γρασσο από την πάνω μεριά φαίνεται μαύρο και λερωμένο οπότε λέω να τα καθαρίσω και να βάλω καινούργιο. έχετε να προτείνετε κατι; χρειάζεται γρασσο φωτιας;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 4 Μήνες πριν #164607 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα θόρυβος μοτέρ κοχλια
Καλημερα το κοχλια τον εβγαλες εξω να δεις σε τι κατασταση ειναι τα πτερυγια και ολο το μπαρελ(σωληνα υποδοχης κοχλια) που μπαινει μεσα?ειδες τα μπρουτζινα κουζινετα σε τι κατασταση(φαγωμενα γρανιαρισμενα) ειναι ?τα μοτερ φυσιολογικο ειναι να εχουν καποιο θορυβο αφου ο μειωτηρας ειναι συστοιχια γραναζιων και το μοτερ ειναι κινητηρας!!!!!!!πως αλλαξες κατευθειαν αλλο καινουργιο δεν εχει θορυβο παλι?πρωτα κοιτα τα πριν και μετα ελενχεις μοτερ εκτος αν ειχε καποιο θεμα το μοτερ και δεν γυρνουσε τον κοχλια.ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΟ ΓΡΑΣΣΟ!!!!!!!!!!δες φωτο










Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 4 Μήνες πριν #164618 από t123321
Απαντήθηκε από t123321 στο θέμα θόρυβος μοτέρ κοχλια
καλησπέρα Κώστα
σε ευχαριστώ για την απάντηση και τις φωτο. Ναι τον κοχλια τον έβγαλα ολόκληρο και τον έλυσα. ο θόρυβος που άκουγα ήταν σαν ένα δυνατό σφύριγμα. πως κάνουν τα τακάκια των φρένων ένα πραγμα;
Ο κοχλίας και ο άξονας δεν ήταν καθόλου φαγωμένα. ο πυκνωτης στο μοτερακι κουνιόταν ελεύθερα και δεν έκανε θόρυβο. στην τελευταία φωτο εκεί που είναι ο άξονας έχει ένα ρουλεμάν και ένα πλαστικό δαχτυλίδι που επίσης μου φαίνονται μια χαρά. κουζινετα ποια λεμε (ειμαι λίγο ασχετος).
Η μεταλλική πλάκα στην τέταρτη φωτο που βιδώνει το μοτέρ στην σομπα δεν αλλαχτηκε. πάντως μετά την αλλαγή δεν ακούγεται σχεδόν τίποτα. ακόμα και στη μικρή σκάλα ένα απαλό βουητό κάθε λίγα δευτερόλεπτα.
τον κοχλια εγώ τον έβγαλα, τον έλυσα, προσπάθησα να βρω από που έρχεται ο θόρυβος, δεν τα κατάφερα, τον ξαναεδεσα, τον εβαλα παλι και ξανα θορυβος, τον εβγαλα και τον πήγα στην αντιπροσωπεία, έβγαλαν το παλιό μοτέρ, εβαλαν το νεο και τον ξανατοποθετησα.
την σόμπα την καθαρίζω κάθε χρόνο και φυσικά βγάζω όλο το πελλετ.
Αυτό που προσπαθώ να βρω είναι από που προέρχεται ο θόρυβος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 4 Μήνες πριν #164619 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα θόρυβος μοτέρ κοχλια
ΚΟΥΖΙΝΕΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΜΠΡΟΥΤΖΙΝΑ(ΚΙΤΡΙΝΟ ΧΡΩΜΑ).βαλε λιγο γρασσο.πιθανον απο εκει σκουζει!!!!!!!www.pelleton.gr/?section=3730&language=e...706=3799&detail706=1 www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=74&limitstart=30

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 4 Μήνες πριν #164621 από t123321
Απαντήθηκε από t123321 στο θέμα θόρυβος μοτέρ κοχλια
τα κουζινετα είναι λοιπόν στη μεταλλική πλάκα που πάνω της βιδωνει το μοτέρ με το μειωτηρα, και αυτή με τη σειρά της βιδωνει πίσω στη σόμπα, σωστα; όμως αυτή η πλακα δεν αλλαχθηκε, γιατί δεν σκουζει τωρα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 5 Χρόνια 4 Μήνες πριν #164622 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα θόρυβος μοτέρ κοχλια
Ενα κουζινετο εχει στη πλακα και πιθανον να εχει και αλλο ενα τερμα μπροστα(στο λεβητα μου εχει μονο στη πλακα και μπροστα μπαινει σκετο στην οπη).βαλε με το δαχτυλο λιγο γρασσο και στη πλακα και μπροστα και δες συνεχιζει να <σκουζει>!!!!!!!!!επεισης αν βγαλεις το μοτερ και (αν σε παιρνει ο χωρος)βαλεις ενα δραπανο με χαμηλες στροφες στο κοχλια θα δεις εαν φταιει κατι στο κοχλια και αν ακουγεται φυσιολογικα!!!!!κατι αλλο δεν εχει εκει εκτος αν δεν ειναι ο θορυβος απο κει η υπαρχει καποια μεταδοση η συντονισμο απο κατι αλλο!!!!!!!!!!!
Last edit: 5 Χρόνια 4 Μήνες πριν by ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.100 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ