Μονωμένα ή αμόνωτα Μπουριά?

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #163032 από Kar.
Μονωμένα ή αμόνωτα Μπουριά? δημιουργήθηκε από Kar.
Καλησπερίζω ξανά την παρέα,
με αφορμή ότι σιγά σιγά καταφθάνει η σόμπα μου (Kalor Denia 14 αεροθερμη) ανοίγω ξεχωριστά αυτό θέμα για με μερικές απορίες για τα μπουριά.
Θα υλοποιήσουμε με τον μάστορα το εικονιζόμενο σύστημα μπουριών με ένα ταφ καθαρισμού κάτω και έξω από το σπίτι, με μια γωνιά 90 μοιρών στην πρώτη στροφή επάνω δεξιά και ξανά ένα ταφ (για εύκολο καθάρισμα ) στην δεύτερη στροφή επάνω αριστερά.
Είχα τη πρόθεση να τα πάρω διπλού τοιχώματος για λιγότερες υγροποιήσεις αλλά η τιμή που μου είπαν, για εμένα είναι απαγορευτική. Το ερώτημα είναι αν βάλω απλά, μονού τοιχώματος, για πιο φθηνά θα έχω πρόβλημα??? δεδομένου ότι τα ¾ της καμινάδας είναι κάτω από σκεπαστή βεράντα και δεν θα είναι τόσο εκτεθειμένη στο καιρό (αέρα και βροχή).

Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #163034 από elgreco
Απαντήθηκε από elgreco στο θέμα Μονωμένα ή αμόνωτα Μπουριά?
Φίλε μου και εγω είχα το ίδιο διλημμα με εσένα και πραγματικά δεν μου περίσσευαν. Τώρα που μου περισσεύουν θα αγοράσω μονωμενη άρα μεγαλύτερο κόστος. Στο μεταξύ ? έπρεπε να καθαρίζω την καμινάδα 2-3 φορές μέσα στη σεζόν χωριά απο το τελευταίο πριν το καλοκαίρι, πολυ βρωμια και σουρωματα.
Η γνώμη μου? στριμωξου τώρα για να ξεμπερδέψεις μια και καλή. Αξίζει.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Kar.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #163044 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Φιλε πολλες οι γωνιες και δεν ξερω αν θα τραβαει και θα εχει καλο ελκυσμο!!!!!!!αν μπορεις οπως φευγεις ευθεια εξω απο τη σομπα βαλε ενα ταφ καθαρισμου και φυγε ισια επανω.αν εχεις κρυα στην περιοχη σου και χειμωνα θα δεις με την μονη καμιναδα υγροποιησεις και να τρεχουν ζουμια σαν σκουρια!!!!!!!!!μια φορα την πληρωνεις την διπλη ινοξ και εισαι οκ. ΑΡΚΕΙ ΜΗΝ ΒΑΛΕΙΣ ΤΟΣΕΣ ΓΩΝΙΕΣ!!!κατι αλλο θα ερθουν απο την εταιρια τεχνικος να την βαλει η μονος σου?αν ερθει ζητα τις ρυθμισεις στο κρυφο μενου τι κανει το καθενα για πιο λογο και ποσο αν χρειαστει κατι αλλαγη........σκεψου τα καλα σου τα ΕΥΡΩ ΠΟΥ ΘΑ ΔΩΣΕΙΣ ΝΑ ΜΗΝ ΜΑΣ ΨΑΧΝΕΙΣ ΜΕΤΑ ΕΔΩ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΛΥΣΕΙΣ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΥΣ ΚΡΥΦΟ ΜΕΝΟΥ ΑΛΛΑΡΜ !!!!!ΦΙΛΙΚΑ ΣΟΥ ΤΑ ΛΕΩ ΓΙΑΤΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ;) ;) ;) ;) ;)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Kar.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #163045 από Kar.
Απαντήθηκε από Kar. στο θέμα Μονωμένα ή αμόνωτα Μπουριά?
Κώστα καλησπέρα,
Έχω διαβάσει τόσα σχόλια σου εδώ που είναι σαν να σε ξέρω και έχω καταλάβει ήδη ότι είσαι ο ειδικότερος σε ότι αφορά το μενού τις σόμπας.
Λοιπόν, όσο αφορά τη τοποθέτηση θα φέρω έναν φίλο που είναι υδραυλικός (βάζει και λέβητες) και θα τοποθετήσουμε τα μπουριά αλλά μέχρι εκεί , τόσο αυτός όσο και εγώ δεν θα κάτσουμε να σκαλίσουμε το μενού της και ελπίζω να μην χρειαστεί με το καλημέρα σας.
Στη λεπτομέρεια της καμινάδας που φαίνεται, θα βάλλω ένα ταφ καθαρισμού κάτω και έξω , μια γωνία 90 μοιρών επάνω δεξιά και ένα ταφ καθαρισμού ξανά επάνω αριστερά στη δεύτερη στροφή.
Ζάκυνθο μένω , δεν έχουμε και υπερβολικά κρύα αλλά καταλαβαίνω ότι τα μονωμένα είναι μονόδρομος. Έχω δει κάτι τιμές που μου λένε για αυτή τη σύνθεση που τα μάτια μου ακόμα κάνουν αστεράκια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #163047 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Μακαρι να ξεκινησεις απροβληματιστα αλλα και οτι θες αν και καινουργιο μενου micronova αυτο κατι θα βρουμε εδω ειμαστε.ναι ειναι ακριβα αλλα αφου εσυ ξερεις που φτανει η τσεπη σου πραξε αναλογα για αρχη.καλες καυσεις
Last edit: 6 Χρόνια 2 Μήνες πριν by ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Kar.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #163048 από Kar.
Απαντήθηκε από Kar. στο θέμα Μονωμένα ή αμόνωτα Μπουριά?
Ευχαριστώ για τις απόψεις σας , θα ψάξω τουλάχιστον να βρω καμιά καλή προσφορά για μονωμένα για να μην το μετανιώνω κατόπιν εορτής. Όσο φορά για τις τρεις γωνίες δεν μπορώ να τις αποφύγω, δεν υπάρχει άλλη λύση εκεί.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.059 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ