Σωστή επιλογή τα KW που επέλεξα?

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #162330 από Kar.
Απαντήθηκε από Kar. στο θέμα Σωστή επιλογή τα KW που επέλεξα?
Ευχαριστώ για την γνώμη σας,
σώματα καλοριφέρ δεν υπήρχαν ποτέ σπίτι μας. Πάντα η θέρμανση ήταν ένα τζάκι στο παρακείμενο δωμάτιο (τα 50τ.μ. πάνω κάτω ήταν χωρίς θέρμανση) το οποίο είναι κάκιστης κατασκευής και καπνίζει σαν καμίνι(ερασιτεχνική κατασκευή). Το έχουμε παροπλίσει εδώ και 4 χρόνια και κάποια στίμη θα φύγει επειδή θα αλλάξει χρήση ο χώρος.
Πάντως αυτό με τον ανεμιστήρα το έχω σκεφτεί γιατί το έχω ξανά διαβάσει και είναι εφικτό να υπάρχει ένας χωρίς να ενοχλεί.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #162331 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Σωστή επιλογή τα KW που επέλεξα?
Ωραία. οποτε μπαρουφα σου ειπα :)

Κοίτα. Η σωστη σειρά ειναι μονοση παραθυρα και μετά ολα τα αλλα... Αλλα προφανως αντιλαμβάνομαι και το οικονομικο....

σκεψου καλα ΤΙ θα κανεις μελλοντικά αν πχ θες να βαλεις καλοριφέρ μετα απο 2-3 χρονια κ.λ.π.
Μην αγορασεις δηλαδη κατι που "αυριο" δε θα σου κανει.

θα ελεγα βαλε καναλάτη τουλαχιστον προς το μακρινό ( δεξιό) δωμάτιο..αλλα θα θελει καλα μονομενο αγωγό ωστε να φτανει ζεστός αερας εκει. Με ανεμιστιράκια δε θα τον φτασεις εκει με τιποτα
Εχω δουλεψει 2 αεροθερμες στο σπιτι μου εχι 3 χρονια πριν παρω την υδραυλική δες το πρωτο λινκ στην υπογραφή μου εχει διαφορες πατεντες να δεις τι και πως, και 2 χρονια τωρα υδραυλική.

Και ενα βασικό που εξαρτάται απο το "ποσο πιανουν τα χερια σου" το μαγαζί που θα την παρεις να ΞΕΡΕΙ τι πουλάει και πως το συντηρεί. να ρυθμζει και ούτω καθεξης .αλλιώς θα πρεπει να το κανεις εσυ.
ΝΑΙ θα βρεις βοηθεια και σε αυτό απο εδω μεσα αλλα δεν ειναι "το ιδιο".
Αν ειναι "παρτη αλλα μετα δε σε ξερω δε με ξέρεις" παρε οτι βρεις φτηνότερο....

Στα λεω αυτα ΠΑΝΤΑ υπο την προϋπόθεση οτι δικα σου ειναι τα λεφτα εσυ αποφασίζεις.....

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 6 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Fokion.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Kar.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #162332 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Σωστή επιλογή τα KW που επέλεξα?
Τωρα που το σκεφτομαι ισως και καλη ιδεα ( προσωρινά ) να ηταν η αναβάθμιση του τζακιου με καποια αεροθερμη κασετα, ειδικά αν εχεις προσβαση σε φτυνα ή και τσαμπα ξυλα. ή ξυλοσομπα αν δε σε πειραζει πολυ η "βαβουρα" αναψε ταισε κ.λ.π.

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Kar.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #162333 από Kar.
Απαντήθηκε από Kar. στο θέμα Σωστή επιλογή τα KW που επέλεξα?
Καμιά μπαρούφα προς θεού :) :)
έτσι και αλλιώς οι πραγματικές ανάγκες δεν αποτυπώνονται εδώ σε δυο γραμμές. Αν είχα σοβαρό χρήμα να ρίξω αυτή στιγμή , το πρώτο που θα έκανα, ήταν να πετάξω όλα τα παλιά κουφώματα γύρω γύρω . Το παρακείμενο δωμάτιο που είναι η κουζίνα μας να το κάνω υπνοδωμάτιο της μητέρας μου (τώρα κοιμάται στο 6,16μ x 4,06μ που είναι και καθιστικό εκεί) και τη κουζίνα να την μεταφέρω μέσα ανοίγοντας μια πόρτα ανάμεσα τους γιατί τώρα μπαινοβγαίνουμε απέξω, ΑΛΛΑ ΕΙΠΑΜΕ ΧΡΗΜΑ.
Τώρα με τα χίλια ζόρια αυτή την αγορά να απαλύνουμε λίγο τον πόνο μας που με μπουφάν βαίνουμε από το σπίτι και με μπουφάν ξανά μπαίνουμε και Μένουμε.
Πολύ πιθανόν να την αγοράσω καναλάτη και να την αξιοποιήσω αυτή την δυνατότητα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #162335 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Σωστή επιλογή τα KW που επέλεξα?
Πως σου φαινεται η ιδεα να καταργησεις = γκρεμισεις τον ενδιαμεσο τοιχο, ετσι ωστε το χωλ να γινει ενα με το καθιστικό?
Θα διευκολυνε πολύ τα πραγματα για την αερόθερμη... ( εννοειται ελεγχεις στατικά τι παιζει...)

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Kar.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #162340 από Kar.
Απαντήθηκε από Kar. στο θέμα Σωστή επιλογή τα KW που επέλεξα?
Μια παροιμία λέει, του ‘’Τσαγκάρη τα παπούτσια είναι πάντα τρύπια’’.
Ο πατέρας μου ως εργολάβος οικοδομών κατάφερε και έφτιαξε ένα σπίτι με τέσσερις διαφορετικές προσθήκες.
Πρώτα ο χώρος που είναι η σόμπα, μετα το χολ με το δωμάτιο και το wc (εκεί τα δοκάρια δεν έχουν συνέχεια) , μέτα πάνω σε αυτό έναν όροφο και τέλος την ισόγεια κουζίνα δίπλα. Ο τοίχος αυτός ανήκει στη πρώτη οικοδομική άδεια του 1974 (το 6,16 x 4,06), επειδή είναι υπερμπαντικος όπως έχω προαναφέρει και έχει φέρουσα σημασία στη συμπεριφορά της στατικότητας, δεν καταργείται, ήδη υπάρχουν κάτι μικρό- εγκεφαλικά στο κτίριο από σεισμούς ( στη Ζάκυνθο το 6αρι το έχουμε για πλάκα).
Αν τα λέω λίγο τεχνικά είναι επειδή είμαι Πολιτικός Μηχανικός Τ.Ε. στο επάγγελμα (Κτιριακός).
Last edit: 6 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Kar..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ