Σωστή επιλογή τα KW που επέλεξα?

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #162341 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Σωστή επιλογή τα KW που επέλεξα?
πες το ρε άνθρωπε να ησυχάσω!!!!!!!!!!!! :) :) :)
Οκ άρα ξέρεις ΑΠΕΙΡΩΣ καλύτερα πο μένα τα τι και πως των στατικών...

Αρα - για μενα - Ξεχνάς προς το παρόν το τζακι, αν σου περισσέψει κανα ψιλό κοιτάς τι τρεχει με την καμινάδα και καπνίζει....

Για μενα πας με "καναλιζατη" και στέλνεις ζεστό αερα σε αυτο που θα κανεις υπνοδωμάτιο, το δεξιά από οτι εχω καταλάβει.
το κρατας οσο το δυνατον πιο ευθεία και μονωμένα.
Τη κουζίνα θα δουμε οταν θα την ανοιξεις πως θα το χειριστούμε. Καβατζα για ενα δεύτερο αεραγωγό δεν είναι κακό αν και η κουζινα γενικά ειναι πιο ζεστή λογω μαγειρέματος, δεν ειναι βορεια κ.λ.π.

Επεισεις, στοκάρεις πελλετ καλοκαιρι.... Ιδανικά βρισκεις και κανα δυο γειτωνες και κανετε ομαδική παραγγελεία.

Και βεβαια βαεις στο προγραμμα μονωση πρωτίστως οχι τοσο πορτοπαράθυρα.
και δες αν μπορεις να καταργησεις την εξωπορτα του χωλ χτιζωντας την... Καθε ανοιγμα ειναι απολεια... τα ξερεις καλυτερα πο μενα...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 6 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Fokion.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Kar.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #162342 από Kar.
Απαντήθηκε από Kar. στο θέμα Σωστή επιλογή τα KW που επέλεξα?
Ευχαριστώ για όλα , τα πάντα ευπρόσδεκτα, σε καμιά περίπτωση δεν θα το έπαιζα ξερόλας και ειδικά με το πέλλετ που δεν έχω ασχοληθεί καθόλου, και αν μπήκα λίγο στο πνεύμα είναι από το διάβασμα εδώ μέσα, η εμπειρία και η γνώση από τη πράξη είναι πάντα χρήσιμη. Όλα είναι στο μυαλό μου για κάτι καλύτερο και βελτιώσεις συναρτήσει πάντα και των οικονομικών δυνατοτήτων.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #162348 από Savvas
Απαντήθηκε από Savvas στο θέμα Σωστή επιλογή τα KW που επέλεξα?
Αν και το αρχικό ερώτημα είναι άλλο, εγώ θα σου απαντήσω έμμεσα θέτοντας άλλο ερώτημα/προβληματισμό.
Ενώ βρίσκεσαι στη Ζάκυνθο, γιατί θέλεις (έχεις κάποιο σοβαρό λόγο) να μπλέξεις με το Pellet?
Εκεί υπάρχει αφθονία καυσόξυλων κια σε τιμές εξευτελιστικές.
Θα αγοράζεις με το pellet ένα καύσιμο που έχει τρομερά μεταφορικά και (χωρίς υπερβολή) 4-πλάσια τιμή.
Επιπλέον αν αρχίσουν τα προβλήματα "δεν είναι καλό το καύσιμο", "θέλει ρύθμιση απο το κρυφό μενού", "αφήνει στάχτες και σβήνει" κτλ. κτλ. θα αρχίσεις να μετανιώνεις την ώρα και τη στιγμή.

Επισημαίνω και πάλι, ότι όλα αυτά τα λέω σε σχέση με τη διαθεσιμότητα καυσίμου στο νησί σου.
Ο χώρος σου είναι πολύ μικρός, η κάτοψη σου χωρίς κάτι το ιδιαίτερο και οι απαιτήσεις σου κατά την άποψη μου δεν δικαιολογούν την επιλογή μιας τεχνολογικά τόσο σύνθετης λύσης (και πολύ ακριβής, αφού τα οικονομικά σας είναι περιορισμένα) όσο η σόμπα πέλλετ.

Εγώ θα σου πρότεινα να βάλεις μια ενεργειακή σόμπα ξύλου (υπάρχουν για όλα τα βαλάντια -φυσικά δεν μιλάμε για λύσεις των 100€. Προτίμησε κατά το δυνατό μια ποιοτική λύση μέσης τιμής), που αποδίδουν εξαιρετικά σε τέτοιους χώρους, θα κάνεις τρομακτική οικονομία στο κόστος καυσίμου μακροπρόθεσμα και η ενασχόληση που θέλουν δεν είναι καθόλου μεγάλη σε αυτά τα μεγέθη.
Επικουρικά βάζεις και ένα A/C στο υπνοδωμάτιο (μόνο λόγω διαρρύθμισης του χώρου και όχι για άλλο λόγο) που επίσης έχει εξαιρετικά συμφέρουσα ενεργειακή λειτουργία και στον τελικό λογαριασμό σας έχουν περισσέψει και αρκετά χρήματα.
Εδώ με τις βουλγάρικες Prity ζεσταίνουν τα σπίτια στο Πάπιγκο που είναι μέχρι το λαιμό στο χιόνι και δεν θα κάνει για τη Ζάκυνθο?

Εγώ προς τα εκεί θα κοιτούσα, εκτός και αν χρειάζεσαι τους αυτοματισμούς.
Τώρα ο προβληματισμός 12 ή 14 kW μικρής ουσίας είναι...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Kar.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #162355 από Kar.
Απαντήθηκε από Kar. στο θέμα Σωστή επιλογή τα KW που επέλεξα?
Πολύ εύστοχη η όλη προσέγγιση που κάνατε.
Η προμήθεια του πελλετ και το κόστος μεταφοράς είναι ένα ερώτημα που το έχω άμεσα για ξεκαθάρισμα από γνωστούς εδώ που χρησιμοποιούν ήδη παρόμοια θέρμανση, ελπίζω να μην ακούσω καμιά λυπητερή με τα μεταφορικά(διατίθεμαι μόνο για πιστοποιημένα πελλετ να χρησιμοποιήσω, τα δυο τρία γνωστά που κυκλοφορούν).
Τα ξύλα εδώ όντος τα έχουμε πολλά και ο τόνος στοιχίζει αυτή στιγμή στα 180 ευρώ και όλο ανεβαίνει η τιμή. Δύσκολα να παραγγείλεις ένα τόνο και να είναι περσινά στεγνά ξύλα, συνήθως είναι φετινά με πολύ υγρασία και ο τόνος μοιάζει με μια φούχτα ξύλα(σου βάζουν ότι θέλουν).
Μια πολύ καλή περίπτωση ( που δεν έχω την δυνατότητα) είναι να έχεις αγροτικό αμάξι και αλυσοπρίονο, να πάρεις ιδική άδεια από το Δασαρχείο και να πας στα καμένα στα βουνά και να φορτώσεις ότι θέλεις.
Προς το πελλετ γέρνω σίγουρα, αρκεί να μην ακούσω κάτι πολύ αποτρεπτικό από άποψη τιμή μεταφοράς. Γίνονται και εδώ κάποιες προσπάθειες παραγωγής πελλετ αλλά από ποιότητα μην με ρωτήσετε.

www.greenbioenergy.gr/gr-products.php

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #162362 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Σωστή επιλογή τα KW που επέλεξα?
Μεχρι αποδειξεως του εναντιων, ( δηλαδη δοκιμών) οι τοπικές παραγωγές ειναι υπο αιρεση...

ξυλα και πελλετ στοιβαζεις απο καλοκαιρι. Και για τα ξυλα μη σου πω και 2 χρονιες πριν.

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Kar.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #162368 από Savvas
Απαντήθηκε από Savvas στο θέμα Σωστή επιλογή τα KW που επέλεξα?
180 € τα ξύλα στη Ζάκυνθο ? Τα ύστερα του κόσμου. :sick: Δεν το ψάχνεις λίγο καλύτερα με κανέναν αγρότη εκεί στην περιοχή?
Η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά....

Αν είναι έτσι τα πράγματα εγώ πάντως δεν θα πήγαινα στο pellet στην περιοχή σου. Για τόσο μικρούς χώρους θα επέλεγα να βάλω 2 ποιοτικά μέσης κατηγορίας A/C. (χονδρικά καταναλώνεις περίπου 1kW ρεύματος για να πάρεις 4kW θερμικής ενέργειας στο χώρο).

Θα αποδώσουν εξαιρετικά, θα έχεις ευελιξία, λειτουργία με το πάτημα ενός κουμπιού, πολύ μεγάλη οικονομία κατά τη χρήση σε σχέση με όλα τα τυποποιημένα καύσιμα (πετρέλαιο, pellet κτλ) και επίσης οικονομία κατά την εγκατάσταση ~50%
Last edit: 6 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Savvas.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Kar.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.085 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ