Σωστή επιλογή τα KW που επέλεξα?

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #162311 από Kar.
Καλησπέρα σας και Καλή Χρονιά!
Είμαι καινούριο μέλος εδώ , έχω διαβάσει ήδη πολλά και έχω σχηματίσει μια εικόνα αλλά και λίγο μπερδεμένος από διάφορες απόψεις.
Διαμένω σε ένα ισόγειο 50τ.μ. συν ένα παρακείμενο χώρο 15τ.μ. που στο μέλλον πολύ πιθανόν θα διανοιχτεί πόρτα και η είσοδος θα είναι από μέσα, άρα σύνολο 65τ.μ.
Μιλάμε για ένα σπίτι λίγο υπερυψωμένο, ελεύθερο γύρω γύρω και με όροφο που κατοικείται. Αποτελείται από κουφώματα ξύλινα με μονά τζάμια (πολύ παλιά) και δυο εξωτερικές πόρτες τις παλιές τις μεταλλικές με το ανοιγόμενο φύλο από θολό μονό τζάμι, ταβάνια από πλάκα μπετόν + ξύλινο ραμποτέ και τοιχοποιίες υπερμπαντικές.
Το σπίτι τώρα χωρίς θέρμανση μοιάζει με θάλαμο συντήρησης τροφίμων, περιοχή νησιωτική με πολύ υγρασία και παγωνιές ( Ζάκυνθος ).
Έχω καταλήξει στην Kalor Denia 14kw με ωφέλιμη ισχύ 12kw, την απλή χωρίς κανάλια με τη λογική να δουλεύει σε μια μέτρια ένταση χωρίς να ζορίζεται το μηχάνημα και να μην καταναλώνει πολύ πελλετ/ώρα (θέση σόμπας το κόκκινο διαγραμμισμένο τετράγωνο).
Να την αγοράσω?? ευχαριστώ εκ των προτέρων για την γνώμη σας.



Συνημμένα:
Last edit: 6 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Kar..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #162314 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Σωστή επιλογή τα KW που επέλεξα?
ενασ αξιοπιστοσ με προσεγγιση 10%+- ειναο παρακατω τυποσ.
Q λεβ=65 2μ x 2.8 w/m2ch x υψοσ3μ x ΔΘ 20 c=10.92kw/h. λογικα με καλοριφερ θα ειχεσ ιδανικεσ συνθηκεσ ανεσησ αλλα με την αεροθερμη πχι ιδιωσ στα απομακρυσμενα δωματια. Ισωσ στη προσθηκη των 15 μ να εγκαταστησεισ ενα ac για τα πιο κρυα. Καλη επιλογη δεν παει χαμενη πολυ καλη για τα 50 μ αλλα οχι και για τα 15μ. Αν η τιμη ειναι καλη αγορασε γιατι ενα καλοριφερ με πετρελαιο κονπλε θα σου στοιχισει πανω κατω 2500-3000 ευρω.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Kar.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #162316 από Pasxalis
Απαντήθηκε από Pasxalis στο θέμα Σωστή επιλογή τα KW που επέλεξα?
Αν δεν εχει μεγαλη διαφορα παρε με καναλια εγω εχω με καναλια αυτη την μαρκα 12kw και ειμαι αρκετα καλα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Kar.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #162318 από Kar.
Απαντήθηκε από Kar. στο θέμα Σωστή επιλογή τα KW που επέλεξα?
Σκεφτόμουν να την πάρω με κανάλια ως παρακαταθήκη για μελλοντική χρήση από του χρόνου γι αυτά τα 15τ.μ. , γιατί πόρτα εκεί δεν προβλέπετε να πέσει άμεσα ο τοίχος και να ανοίξει. Πιο πολύ για την ώρα με ενδιαφέρουν τα 50τ.μ. και νομίζω ότι θα δείξει καλό χαρακτήρα η συγκεκριμένη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #162319 από Kar.
Απαντήθηκε από Kar. στο θέμα Σωστή επιλογή τα KW που επέλεξα?
Λόγω στενής οικονομικής δυνατότητας σίγουρα για σόμπα πέλλετ, αλλά τουλάχιστον να γίνει σωστή επένδυση έστω σε αυτή τη κατεύθυνση που είναι στα 1600 ευρώ η συγκεκριμένη και μας είναι ήδη πολλά.Ευχαριστώ πολύ για τον υπολογισμό που κάνατε!!
Last edit: 6 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Kar..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #162326 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Σωστή επιλογή τα KW που επέλεξα?
To δεξι δωματιο με αερόθερμη το ξεχνάς.
το πρόσθετο δωμάτιο πάνω ίσως και με πατέντες το καταφερεις.
Γιατι απο οτι καταλαβαίνω δε βοηθαει και η μόνωση + πορτοπαραθυρα κ.λ.π.

ΑΝ ήδη εχεις σώματα καλοριφέρ κοίτα κατι τέτοιο
www.balkanenergy.gr/el/pellet-systems/pe...par-minima-10kw.html
+ κανα 300αρι υδραυλικός

η ιδια της η παρουσία θα βοηθάει την θέρμανση στο χωρο που βρίσκεται οποτε ισως κλεισεις κάποια σώματα σε αυτο το χωρο και θα ζεστάνεις τα υπόλοιπα.

Οι αεροθερμες ειναι πολυ καλές να ζεσταίνουν ενιαίους χώρους. Οταν αρχίζουν δωμάτια πόρτες χωλάκια και δε συμμαζεύεται θέλει πολυ τυχη και σωστη διαρρύθμιση ώστε με ανεμιστήρια εδώ κι εκεί να κουνήσεις τον αέρα σε άλλα δωμάτια...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Kar.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.108 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ