Αγορά αεροθερμης σομπας πελλετ

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #161193 από Traxanas1991
Καλησπερα σε ολους!!!εξμαι καινουργιος στην παρεα σας και θα ηθελα να αγορασω μια σομπα πελλετ αεροθερμη για διαμερεσμα 84 τετραγωνικόν τι προτινετε απο kw και αν εχουμε καποια καλη αξιόπιστη σομπα να κοιταξω για αγορα!!!!δεν ξερω καθολου απο σομπες πελλετ!!! Μια βοήθεια. .διαθετο μεχρι 1000€γιατι το σπιτι το νοικιάζω 2 οροφο...καιβτιβθα χρειαστεί απο μπουρια? Ειναι 3οροφη οικοδομή

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #161207 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Αγορά αεροθερμης σομπας πελλετ
η απαντηση δεν ειναι τοσο ευκολη ...αναλογα την περιοχη τις μονωσεις κλπ οι απαιτησεις αλλαζουν πολυ ...αν εισαι σε βολικη περιοχη πχ αθηνα τα 12kw πιθανον να σε καλυψουν με την προυποθεση να δουλευει και αρκετες ωρες καθε μερα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Traxanas1991

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #161210 από Pasxalis
Απαντήθηκε από Pasxalis στο θέμα Αγορά αεροθερμης σομπας πελλετ
Εχεις σκεφτει καταρχην το μερος που να βολευει να μπει;δηλαδη να κοιταει οσο πιο πολυ γινετε ενιαιο χωρο του σπιτιου η θεση αυτη να βολευει να βγεις εξω και προς τα πανω με τα μπουρια.στα λεφτα αυτα σε 10η12kw επιλογες δεν εχει παρα πολλες ψαξε στο ιντερνετ να δεις τι σου βγαζει.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Traxanas1991

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #161211 από Twoface
Απαντήθηκε από Twoface στο θέμα Αγορά αεροθερμης σομπας πελλετ
Επειδή και εγώ τις ίδιες απορίες είχα πριν πάρω σόμπα , το πρώτο που πρέπει να κοιτάξεις είναι αν έχεις απώλειες !
Γιατί και εγώ πήρα σόμπα 12KW και τελικά το μεγαλύτερο πρόβλημα στο σπίτι μου είναι η απώλειες και αναγκάζομαι να καίω στην σόμπα 10-12 ώρες για να έχω 19 βαθμούς (όταν έξω έχει 7) με το ζόρι, και μάλιστα στο ένα δωμάτιο 17!
Απο την στιγμή που το νοικιάζεις βέβαια αν έχεις θέματα με απώλειες τότε δεν μπορείς να κάνεις και κάτι.

Μετά πρέπει να δεις αν την σόμπα μπορείς να την βάλεις σε σημείο που να πιάνει όσο γίνεται περισσότερα δωμάτια στο σπίτι, μην ξεχνάς ότι πρέπει να περαστεί και ο σωλήνας την καμινάδας.

Σε γενικές γραμμές πάντως μια σόμπα πέλλετ μπορεί να έχει ακριβή αγορά αλλά άξιζει τα λεφτά της
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Traxanas1991

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #161221 από john88s
Απαντήθηκε από john88s στο θέμα Αγορά αεροθερμης σομπας πελλετ
Κοίτα με μία σόμπα είναι δύσκολο να καλύψεις όλο το σπίτι. Θα βγάζει ζεστό αέρα αλλά πως θα πάει στο βάθος; Κοντά στην σόμπα θα "καίγεσαι" και τα δωμάτια δεν θα έχουν ζέστη.

Επίσης παίζει ρόλο σε πια περιοχή μένεις. Νότια η βόρεια ελλάδα;

Με 1000€ δεν θα πάρει τόσο καλή σόμπα. Κοίτα στο skroutz και πάρε αυτή με τα μεγαλύτερα kw. Όχι όμως από το skroutz! Από κάποιον κοντά σου που να ξέρει από σόμπες!!!! Ίσως χρειαστείς κάποια βοήθεια στο μέλλον....Επίσης λένε 8kw π.χ αλλά είναι 7,5 και συνήθως δουλεύουν στην μέση ταχύτητα δλδ στα 4kw! Για να πιάσει τα 8kw πρέπει να δουλεύει στο φουλ.

Νομίζω οι κινέζικες του μόσχαλη ειναι καλές και φτηνές. Οι ιταλικές είναι καλύτερες, πιο ακριβές αλλά πρέπει να κάνεις μεγάλη έρευνα. Γιατί 2-3 μεγάλες εταιρίες βγάζουν σόμπες (+κάποιες μικρές) με 212 διαφορετικά ονόματα και στην ουσία είναι η ίδια σόμπα με άλλο όνομα. Φτιάχνονται δλδ στο ίδιο εργοστάσιο απλά αλλάζουν την φίρμα.

Αν πατήσεις στο facebook σόμπα πελλετ θα σου βγάλει αγγελίες για μεταχειρισμένες. Φρόντισε βέβαια η συναλλαγή να γίνει χέρι με χέρι γιατί ποτέ δεν ξέρεις..

9 στις 10 φορές κάποιος που πουλάει σόμπα πέλλετ είναι γιατί δεν κατάφερε ποτέ να την ρυθμίσει ή επειδή ήταν μικρή για αυτόν. Οπότε μπορείς να βρεις ευκαιρίες!!!!!!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Traxanas1991

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 3 Μήνες πριν #161346 από Traxanas1991
Απαντήθηκε από Traxanas1991 στο θέμα Αγορά αεροθερμης σομπας πελλετ
Ευχαριστώ πολυ για την αμεση απαντηση σας...μενω μεγαρα αττικης..σαν περιοχη επειδη ειναι κοντα στην θάλασσα εχει αρκετη υγρασία, τωρα απο κρυο εντσξει βορεια ελλαδα δεν ειναι...το σαλονι κουζινα μου ειναι 50 τετραγωνικα περιπου και σκευτομαι να την τοποθέτησω εκει...τωρα στα δωματια δεν νομιζω να πηγαίνει θέρμανση λογο τις διαρρύθμισης..αλλα εχω κλιματιστικα!!τουλαχιστον να ζεστενω σαλονι κουζινα και διαδρομους η σαλονοκουζινα κοιταει με δυο μπαλκονοπορτες προς νοτο..καιντα δωμστια ειναι βορεινα...αυτες του λεροι μερλιν η πρακτικερ καλες ειναι? Και επειδη ειμαι δευτερο οροφο σε 3οροφη οικοδομη σκευτομαι με τα μπουρια τι να κανω? Να μην ενοχλω και ολας?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ