Ρυθμίσεις Σόμπας Qclima

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #160913 από ononos
Ρυθμίσεις Σόμπας Qclima δημιουργήθηκε από ononos
Καλησπέρα σας
Αγόρασα πρόσφατα μία αερόθερμη σόμπα πέλλετ (qclima fiorina 7.45 kw). Η εγκατάσταση έγινε με βάση το εγχειρίδιο χρησιμοποιόντας ένα οριζόντιο μπουρί Φ80 0.70 μ, ένα ταυ καθαρισμού με τάπα, και ένα κάθετο μπουρί Φ80 3.50 μ. με κινέζικό καπέλο. Συνδέθηκε και ένα σπιράλ Φ50 για εισαγωγή αέρα. Αφού λοιπόν έγιναν όλες οι ετοιμασίες, έλεγχοι κλπ., ήρθε η στιγμή να την ανάψω. Το πέλλετ που χρησιμοποίησα είναι Schweighofer που από 'τι διαβάζω είναι πιστοποιημένο. Κατά την διάρκεια της καύσης (την ρύθμισα στο pot1) παρατήρησα πολλές σπίθες, ακόμα και πέλλετ να πετάγονται έξω από το δοχείο καύσης. Οταν την άνοιξα για να την καθαρίσω είδα πολύ στάχτη χρώματος καφέ. Η υφή της είναι σαν πούδρα ή σαν σκόνη χονδρή.
Επειδή είμαι νέος στον χώρο θα ήθελα να μου πει κάποιος αν η καύση είναι φυσιολογική (επισυνάπτω φωτογραφίες).
Από ό,τι διαβάζω στο φόρουμ υπάρχει τρόπος να τροποποιήσω τις παραμέτρους καύσης αν αυτή δεν είναι σωστή. (Επισυνάπτω και φωτογραφία του χειριστηρίου).
Επίσης θα ήθελα να μου πει κάποιος αν υπάρχει τρόπος να αυξήσω την ροή του αέρα στον χώρο (αέρας ανακύκλωσης) χωρίς να αυξήσω την θερμική απόδοση της σόμπας.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Υ.Γ. Η στάχτη στις φωτογραφίες είναι μετά από 3 ώρες καύσης στο pot1
Συνημμένα:
Last edit: 6 Χρόνια 4 Μήνες πριν by ononos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #160916 από ART
Απαντήθηκε από ART στο θέμα Ρυθμίσεις Σόμπας Qclima
καλησπερα φιλε...εισαι ο ανθρωπος μου.εχω ακριβως την ιδια και εψαχνα να βρω καποιον με το ιδιο μοντελο για ενα θεματακι που αντιμετωπιζω και εγω..θα μπορουσαμε να επικοινωνησουμε τηλεφωνικα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #160918 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Ρυθμίσεις Σόμπας Qclima
Δες στο βιντεο πως μπαινεις μεσα στο μενου με OFF τη σομπα κανεις προσβαση.απο το PR23 εως PR27 ο ανεμηστηρας που φυσα στο χωρο αναλογα σε ποια σκαλα (12345) το δουλευεις.π.χ για την σκαλα 1 ειναι το PR23 για την ταχυτητα ανεμιστηρα.οτι αλλαζεις γραψτα!!!!!!!!!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ononos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #160919 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Ρυθμίσεις Σόμπας Qclima
ΣΟΥ ΣΤΕΛΝΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΘΕ ΕΝΑ ΜΕΝΟΥ!!!!!!!!!! P01 Μέγιστος χρόνος έναυσης
P02 Χρόνος σταθεροποίησης “FIRE STAB” P03 Χρόνος αναμονής καθαρισμού μαγκαλιού P04 Χρόνος ON κοχλία σε “load Pellet” P05 Χρόνος ON κοχλία σε “fire stab” P06 Χρόνος ON κοχλία σε ισχύς 1 P07 Χρόνος ON κοχλία σε ισχύς P08 Χρόνος ON κοχλία σε ισχύς 3 P09 Χρόνος ON κοχλία σε ισχύς 4 P10 Χρόνος ON κοχλία σε ισχύς 5 P11 Χρόνος καθυστέρησης συναγερμού P12 Διάρκεια καθαρισμού του μαγκαλιού P13 Ελάχιστη θερμοκρασία καπνών σόμπας σε ενεργοποίηση P14 Μέγιστη θερμοκρασία καπνών P15 Θερμοκρασία έναυσης εναλλάκτη περιβάλλοντος P16 Ταχύτητα αναρροφητή καπνών σε “load pellet” P17 Ταχύτητα αναρροφητή καπνών σε “fire stab” P18 Ταχύτητα αναρροφητή καπνών σε ισχύ 1 P19 Ταχύτητα αναρροφητή καπνών σε ισχύ 2 P20 Ταχύτητα αναρροφητή καπνών σε ισχύ 3 P21 Ταχύτητα αναρροφητή καπνών σε ισχύ 4 P22 Ταχύτητα αναρροφητή καπνών σε ισχύ 5 P23 Ταχύτητα ανεμιστήρα σε ισχύ 1 P24 Ταχύτητα ανεμιστήρα σε ισχύ 2 P25 Ταχύτητα ανεμιστήρα σε ισχύ 3 P26 Ταχύτητα ανεμιστήρα σε ισχύ 4 P27 Ταχύτητα ανεμιστήρα σε ισχύ 5 P28 Delta T εξοικονόμηση pellet
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ononos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #160922 από ononos
Απαντήθηκε από ononos στο θέμα Ρυθμίσεις Σόμπας Qclima
Κώστα ευχαριστώ πάρα πολύ. Είναι ακριβώς ότι έψαχνα. Θα αλλάξω και πέλλετ για να σιγουρευτώ ότι κάτι δεν πάει καλά στην καύση και μετά θα πειραματιστώ λίγο. Ευχαριστώ. Μήπως ξέρεις τι είναι το "fire stab";

ART δεν ξέρω πως μπορούμε να επικοινωνήσουμε, γράψε το πρόβλημα σου, δεν είμαι και πολύ σίγουρος ότι μπορώ να σε βοηθήσω καθότι νέος και γω στο κόσμο του πέλλετ.
Last edit: 6 Χρόνια 4 Μήνες πριν by ononos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #160923 από Pasxalis
Απαντήθηκε από Pasxalis στο θέμα Ρυθμίσεις Σόμπας Qclima
Κωστα ο ανεμιστηρας αυτος ειναι για τον ζεστο αερα που βγαζει η σομπα;ο αερας για την καυση στο μαγγαλι ειναι αλλος πως ρυθμιζεις;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ