Σωστή τοποθέτηση καμινάδας

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160425 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Σωστή τοποθέτηση καμινάδας
Η σύνδεση της καπνοδόχου έτσι όπως την έχεις σίγουρα δεν είναι σωστή όπως σου είπαν. Απορώ με τον τεχνικό που σου πρότεινε αυτή την τοποθέτηση, χωρίς να λάβει υπόψη το πως θα συνδεθεί η καμινάδα.

Μερικοί βασικοί κανόνες για τις καμινάδες για τις πελλετόσομπες είναι οι παρακάτω:
• Η εξαγωγή των καυσαερίων μπορεί να συνδεθεί με καπναγωγό στον τοίχο και έξοδο πάνω από τη σκεπή (εξαγωγή καυσαερίων Φ 80 mm, μόνο με μία καμπύλη 90°) ή χωρίς καπναγωγό στον τοίχο (εκκένωση καυσαερίων Φ 80 mm, με δύο καμπύλες 90°).
• Η εξαγωγή των καυσαερίων πρέπει να γίνεται με τον μικρότερο δυνατό αριθμό καμπύλων και ανύψωση τουλάχιστον κατά δύο μέτρα για την εξασφάλιση, του φυσικού ελκυσμού σε περίπτωση δυσλειτουργίας του ανεμιστήρα εξαγωγής καυσαερίων ή σε περίπτωση διακοπής της ηλεκτρικής παροχής.
• τα οριζόντια τμήματα πρέπει να έχουν κλίση >5° και μήκος < 2 μέτρα
• το κάθετο τμήμα πρέπει να έχει ύψος > 2 μέτρα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160427 από Pasxalis
Απαντήθηκε από Pasxalis στο θέμα Σωστή τοποθέτηση καμινάδας
Ηρθε σπιτι ειδε και σου ειπε να μπει ετσι; εχουμε την ιδια σομπα σπο που εισαι; ρωταω γτ εχω γνωρισει τον αντιπροσωπο και τον τεχνικο του.αν μπορεις δες σε παλια θεματα πως την εχω εγω.γνωμη μου αλλαξε θεση κανε τρυπα απο κατω κλεισε την πανω απο την σομπα βγες με ινοξ ευκαμπτο οσο πιο γλυκια γωνια μπορεις βαλε ταφ και ισια πανω αν γινετε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160470 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα Σωστή τοποθέτηση καμινάδας

Pasxalis έγραψε: Ηρθε σπιτι ειδε και σου ειπε να μπει ετσι; εχουμε την ιδια σομπα σπο που εισαι; ρωταω γτ εχω γνωρισει τον αντιπροσωπο και τον τεχνικο του.αν μπορεις δες σε παλια θεματα πως την εχω εγω.γνωμη μου αλλαξε θεση κανε τρυπα απο κατω κλεισε την πανω απο την σομπα βγες με ινοξ ευκαμπτο οσο πιο γλυκια γωνια μπορεις βαλε ταφ και ισια πανω αν γινετε.


Μια παρατήρηση μόνο : Inox εύκαμπτο δεν υπάρχει. Μάλλον εννοείς το σπιράλ το οποίο χρησιμοποιείται ώς αεραγωγός και όχι ως καπναγωγός. Απαγορευεται η χρήση τέτοιων υλικών για υλοποίηση καπνοδόχου.Αν ήταν απορροφητήρας ναι, όχι όμως σε καπνοδόχο όπου τα προϊόντα της κάυσης και η θερμοκρασία το καθιστούν επικίνδυνο.
Για την γλυκιά γωνία όπως σωστά λές , μπορεί να χρησιμοποιήσει καμπύλες/ημιγωνίες για να το πετύχει , κατα προτίμηση λείας επιφάνειας και όχι ελικοειδούς ραφης εσωτερικά , για αποφυγή συσσώρευσης κάπνας και σωματιδίων.

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160473 από Pasxalis
Απαντήθηκε από Pasxalis στο θέμα Σωστή τοποθέτηση καμινάδας
Το ευκαμπτο που λεω δεν ειναι αλουμινιου ουτε για αεραγωγους ξερω οτι δεν κανουν ειναι πιο σκληρο αυτο το πηρα απο μαστορα που φτιαχνει μονο σωληνες τζακια σομπες και τετοια ειχε αλουμινιου και αυτο που φαινετε πιο ινοξ.τεσπα οπως βολευει σιγουρα καλητερα ισιος σωληνας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160579 από Konstantinos3576
Απαντήθηκε από Konstantinos3576 στο θέμα Σωστή τοποθέτηση καμινάδας
Επειδή τελικά θα βάλω την σόμπα στην μεριά του μπαλκονιού θέλω την γνώμη σας. Θα ανοίξω χαμηλά την τρύπα κ θα βγάλω την καμινάδα στο μπαλκόνι με ένα η δυο μέτρα σωλήνα. Μπορώ να την αφήσω έτσι η πρέπει να σηκώσω ψηλά την σωλήνα ; κ αν ναι ποσό; χρειάζεται να βάλω ταφ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160600 από Pasxalis
Απαντήθηκε από Pasxalis στο θέμα Σωστή τοποθέτηση καμινάδας
Θελεις και καθετο σωληνα και καπελο το ταφ οπως σου ειπαμε ειναι σοβαρο για την καλη λειτουργια της σομπας.γτ το σκεφτεσαι για το ταφ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ