Σωστή τοποθέτηση καμινάδας

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #160763 από kosi
Απαντήθηκε από kosi στο θέμα Σωστή τοποθέτηση καμινάδας

PavlosB έγραψε: Γεια σε ολους. Σαν νέος στο πελλετ παραθέτω και εγώ την δικη μου ερώτηση για την σύνδεση της αεροθερμης πελλετ μου.
Στην εξοδο καυσαερίων της σομπας πρέπει να τοποθετηθεί γωνία 45 και αμέσως πανω της αλλη μια γωνία 45 ή 90 (μεσολαβει μια προεξοχη του τοιχου γιαυτο και οι δυο γωνιες η μια πανω στην αλλη) και κατόπιν ευθεία 1,80μ μέχρι εξω στο μπαλκόνι που θα μπεί ταφ, μετα 1,30μ περιπου κάθετο μπουρι που καταλήγει στο φίλτρο νερού.. Είναι πολλές οι γωνίες; Ή δεν θα έχω πρόβλημα

Αν μπορείς να βάλεις λίγο ανοιχτές γωνιές θα είναι καλύτερα για να μην την μπουκώνεις την σόμπα αν μπορείς να τις αποφυγής ακόμα καλύτερα συν το φίλτρο που σε μπουκώνει λίγο την σόμπα και σε περίπτωση διακοπής ρεύματος δεν εξής καλο φυσικό ελκυσμό.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #160773 από PavlosB
Απαντήθηκε από PavlosB στο θέμα Σωστή τοποθέτηση καμινάδας
Τις δυό γωνίες δεν τις γλυτωνω . Σκεφτομαι ενα κομματι ίσιου σωλήνα περιπου 15 εκατοστά αναμεσα στις δυο 45αρες γωνιες για να γλυκανω περισσότερο την γωνία, ή αλλιως να μπει ταφ στην εξαγωγη της σομπας ισιος σωληνας 20 ποντους και μετα γωνια 90 μοιρες και ισια στο μπαλκονι κτλ. Πραγμα που θελω να το αποφυγω να εχω ταφ μεσα στο σπιτι. Απλα ισως να μπορω να καθαριζω πιο ευκολα το κομματι μεχρι την πρωτη γωνια. (Η ταπα του ταφ θα μπει πλαγιως)

Και παλι ευχαριστώ kosi
Last edit: 6 Χρόνια 4 Μήνες πριν by PavlosB.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 7 Μήνες πριν #163879 από akis kavala
Απαντήθηκε από akis kavala στο θέμα Σωστή τοποθέτηση καμινάδας
καλησπερα αγορασα μια douchessa idro θελω την βοηθεια σας σχετικα με τα μπουρια πισω απο την σομπα θα μπει ταφ,μετα εχω 2μετρα περιπου καθετα,γωνια90,3μετρα οριζοντιο κ συνδεση σε φιλτρο.τι λετε ειναι σωστο η πρεπει να σηκωσω απο εξω καθετο μπουρι ωστε να βγω επανω στην σκεπη ειναι περιπου 8μετρα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 7 Μήνες πριν #163880 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Σωστή τοποθέτηση καμινάδας

akis kavala έγραψε: καλησπερα αγορασα μια douchessa idro θελω την βοηθεια σας σχετικα με τα μπουρια πισω απο την σομπα
θα μπει ταφ,μετα εχω
2μετρα περιπου καθετα,
γωνια90,
3μετρα οριζοντιο κ
συνδεση σε φιλτρο.τι λετε ειναι σωστο η πρεπει να σηκωσω απο εξω καθετο μπουρι ωστε να βγω επανω στην σκεπη ειναι περιπου 8μετρα.

Μετά απο αυτόν τον δαίδαλο, βάζετε και φίλτρο ??
Ποιον τύπο ?
Ισως χρειαστείτε να ανεβάσετε στροφές στο βιντυλατερ καυσαερίων .
Και ΠΡΟΣΟΧΗ: Τα 3 μέτρα οριζόντια να μην είναι τελείως οριζόντια. Να έχουν μία ανοδική τάση 2-10 μοίρες.


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 7 Μήνες πριν #163881 από akis kavala
Απαντήθηκε από akis kavala στο θέμα Σωστή τοποθέτηση καμινάδας
Αν εννοειτε τυπο φιλτρου δεν υπαρχει το εφτιαξα μονος μου.δεν υπαρχει αλλος τροπος εγκαταστασης ετσι οπως ειναι το σπιτι,το ταφ θα το βαλω πισω απο την σομπα για ελεγχο κ καθαρισμο.ανοδικη ταση οταν λετε για το οριζοντιο απο τα 2μετρα που θα αρχιζει να κανω την τρυπα απεναντι στα 2.10 ειναι καλα η θελει παραπανω?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 6 Μήνες πριν #163898 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Σωστή τοποθέτηση καμινάδας
Φροντίστε το φίλτρο να έχει απρόσκοπτη έξοδο- να μην αιχμαλωτίζει καπναέρια και δημιουργεί μπούκωμα στο σύστημα.

- Για την οριζόντια διαδρομή, ε, όσο δυνατόν ανοδική.
(με το γήρας, επήλθε και η απώλεια γεωμετρικών κανόνων, ώστε να βρώ την γωνία ανόδου... Έχουμε : Υποτείνουσα 3 μέτρα, μία πλευρά 0,10. Με το Πυθαγόρειο θεώρημα βρίσκουμε την άλλη πλευρά. Πως όμως βρίσκουμε την γωνία ? Το ξέχασα....Πάντως δεν πρέπει να είναι πάνω απο 2% . Αν μπορείτε ανεβάστε το)


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ