Σωστή τοποθέτηση καμινάδας

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #160378 από Konstantinos3576
Καλησπέρα , αγόρασα πρόσφατα μια Kalor Lara . Την τοποθέτησα στο κέντρο της σάλοκουζίνας, μετά από καθοδήγηση τεχνικού, η οποία είναι 40 τμ . Έχω χρησιμοποιήσει σωλήνα φ80 για την καμινάδα . Έχω ανεβεί 2μ με γωνία 90° πίσω από την σόμπα κ με άλλη μια ίδια γωνία συνεχίζω οριζόντια για 6μ και με μια ακόμα γωνία 90° ανεβαίνει ο σωλήνας 1μ προς την σκεπή . Αρκετοι που χρησιμοποιούν για καιρό σόμπα pellet μου είπαν πως η τοποθέτηση της καμινάδας είναι λάθος. Ποια είναι η άποψη σας;
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #160381 από Pasxalis
Απαντήθηκε από Pasxalis στο θέμα Σωστή τοποθέτηση καμινάδας
Γτ δεν εβαλες την σομπα πιο κοντα στο μπαλκονι διαγωνια να χτυπαει το σπιτι και να μην εχεις ολα αυτα τα μετρα; δεν χωραει; ιδια σομπα εχω κ εγω αλλα με καναλια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #160388 από Konstantinos3576
Απαντήθηκε από Konstantinos3576 στο θέμα Σωστή τοποθέτηση καμινάδας
Γιατί μου είπε πως η σωστή θέση είναι στο κέντρο. Από την άλλη ενώ χρησιμοποιώ αυστριακό Πελλετ έχω αρκετή στάχτη κάθε μέρα κ το τζαμί μπροστά μετά από λίγες ώρες μαυρίζει. Με τόσα μέτρα σωλήνα ενδείκνυται η λειτουργία της;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #160393 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Σωστή τοποθέτηση καμινάδας
προφανως τα οριζοντια ειναι πολλα αν και δεν υπαρχει κανονας ...γενικα ακολουθουμε οδηγιες κατασκευαστη .
ο ιδιος τεχνικος σουπε να μην βαλεις και ταυ στην εξοδο της σομπας ?
αυτη η γωνια εκει πολυ συντομα θα σου δημιουργησει προβλημα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #160404 από Pasxalis
Απαντήθηκε από Pasxalis στο θέμα Σωστή τοποθέτηση καμινάδας
Η γωνια και εμενα δεν μου αρεσε εκει κοντα θες ενα ταφ να το καθαριζεις το οποιο να μην ειναι μεσα στο σπιτι γτ στην αρχη βγαζει λιγο καπνο ( εκτος αν εχει ταφ χωρις τρυπα δεν το ξερω) αν την ειχες κοντα στον τοιχο διαγωνια βγαινεις με ευκαμπτο ταφ και σωληνα να πας εκει που θες.και ειναι και το αισθητικης εμενα θα με ενοχλουσαν σωληνες να βλεπω για μενα το λεω χωρις παρεξηγηση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #160422 από Konstantinos3576
Απαντήθηκε από Konstantinos3576 στο θέμα Σωστή τοποθέτηση καμινάδας
Κ εμένα δεν μου αρέσουν οι σωλήνες μέσα στο σπίτι ..αλλά σκέφτηκα πως αν εκεί πρέπει να είναι η θέση της για να αποδώσει το μέγιστο ας είναι.. δεν μου είπε για ταφ τπτ.. επομένως από τα λεγόμενα σας θα την βάλω κοντά στο μπαλκόνι με ταφ έξω από το σπίτι .. το διαμέρισμα είναι στον τελευταίο όροφο και μετά σκεπή,θα πρέπει να ανεβεί η σωλήνα μέχρι την σκεπή;; Να βγει στην ευθεία έξω από το μπαλκόνι;; ποιο πιστεύετε είναι το ιδανικό;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ