Αναζητηση σομπας πελλετ

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #159793 από maria.eva
Αναζητηση σομπας πελλετ δημιουργήθηκε από maria.eva
Καλημέρα στην όμορφη παρέα σας! μόλις σας βρήκα και έκανα αμέσως εγγραφή! Αναζητώ κάθε είδους πληροφορία( μάρκες, ποιότητες σε σχέση με σόμπα πέλλετ) Τι να προσέξω ? πόσα kw θα πρέπει να είναι? εχω ακούσει οτι κάποιες κάνουν πολύ θόρυβο... βοήθεια χριστιανοί !!! είμαι άσχετη!Να σας δώσω και πληροφορίες για το σπίτι.. αποτελεί εξοχική κατοικία ,είναι 55 τετραγωνικά ενιαίος χώρος με μια κρεβατοκάμαρα και ένα μπάνιο, έχει γίνει πρόσφατη ανακαίνιση αλλά δεν έχει παράθυρα τα καινούρια τα διπλά αλλά παλιά αλουμινίου, επίσης οι τοίχοι του είναι αρκετά χοντοι σε πάχος . το σπίτι βρίσκεται σε ακριτική περιοχή που το χειμώνα κάνει θερμοκρασίες μέχρι και -17 .. λόγω έλλειψης χώρου θέλω να είναι μικρή σαν όγκος και όσο γίνεται πιο όμορφη( γυναίκες!!) θα προτιμούσα στρογγυλή ! Μπορείτε να με βοηθήσετε?? σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #159794 από geodag
Απαντήθηκε από geodag στο θέμα Αναζητηση σομπας πελλετ
Καλώς την.... Αν δεις στην ενότητα σόμπες πέλλετ θα δεις πολλές παρουσιάσεις από σόμπες πέλλετ μελών του φόρουμ... Μπες και πάρε γνώμες.... Εγώ για τον χώρο που λες και την μόνωση και την περιοχή θα έβαζα σίγουρα από 8kw και πάνω.... Στο αθόρυβη συνήθως ότι δίνεις παίρνεις.... Η δικια μου είναι 8kw ιταλική κανει θόρυβο αλλά όχι ενοχλητικό.... Και ένα σπίτι 60τμ και όχι ενιαίος χώρος τον καλύπτει σχετικά άνετα στον Βόρειο Έβρο.... Που πέρυσι είχε φτάσει και -20
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": maria.eva

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #159796 από maria.eva
Απαντήθηκε από maria.eva στο θέμα Αναζητηση σομπας πελλετ
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, και γω για Βόρειο Έβρο μιλάω! στο θόρυβο θα θελα να σταθώ ... δλδ κάτω από 2000 ευρω δεν βρίσκω "ήσυχη" σόμπα? όσο για τα kw έχω μπερδευτεί γιατί βρήκα τον τύπο υπολογισμού VxKxC= Kcal/h και μου βγήκε με 10ρα και το θεώρησα υπερβολικό.. Εγώ λέω να πάρω μαι 9 αρα για να μαι σίγουρη... η δικιά σας αν επιτρέπεται τι μάρκας είναι?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #159797 από geodag
Απαντήθηκε από geodag στο θέμα Αναζητηση σομπας πελλετ
Εγώ την πηρα μεταχειρισμένη 400€ γιατί ήθελα κάτι οικονομικό λόγω του ότι νοικιάζω είναι η elledi crystal 8kw ιταλική!! κάνει λίγο θόρυβο αλλά όχι ενοχλητικό.... Αλλά αν πρόκειται να έπαιρνα για δικό μου σπίτι σίγουρα θα αγόραζα κάτι πολύ καλύτερο σε θέμα θορύβου γιατί κατά τα άλλα είναι αστέρι κ η δικιά μ.... Ούτε ρεύμα καίει και αποδίδει πολύ καλά.... Πάντα βέβαια με την σχετική συντήρηση....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #159798 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Αναζητηση σομπας πελλετ
καλως ηρθες κατ αρχην....
κοιτα πως εχει το πραγμα με τον θορυβο ...και 15000 να δωσεις αθορυβη δεν θαναι :)
ομως...ο θορυβος προκαλειται απ τον ανεμιστηρα και συνηθως ενοχλει οταν αυτος δουλευει σε ψηλες στροφες ...κι αυτο σημβαινει στο ξεκινημα και αν η σομπα ειναι μικρη και πρεπει να δουλευει στο φουλ για να ζεστανει ...αρα δεν ξερω τι σοι υπολογισμο εκανες αλλα στην περιοχη που εισαι με σπιτι φανταζομαι ελευθερο απο παντου να βαραν οι ανεμοι και υποθετω επισης χωρις μονωση στην οροφη και τα 10 μπορει ναναι λιγα για να δουλευει σωστα ...εξαρταται παντα και ποσες ωρες θα την δουλευεις ,,,υπολογισε παντως οτι οταν λεει 10 στην πραξη δινει 8 ...τωρα για στρογγυλες κλπ extreme σχεδιακια ...μονο ακριβες θα βρεις κυριως ιταλικες :)
και οσο μπορεις μεγαλη προσοχη στον αντιπροσωπο (ρωτα γυρω γυρω)...να ξερει να ...σου δειξει ...και ει δυνατον να σου δωσει και κωδικους


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #159800 από maria.eva
Απαντήθηκε από maria.eva στο θέμα Αναζητηση σομπας πελλετ
Καλώς σας βρήκα...!το σχόλιό σας με τρόμαξε κάπως( αστειεύομαι)! Το σπίτι είναι εκτεθειμένο όντως από παντού,( αλλά με σκεπή μονωμένη πολύ καλά λόγω πρόσφατη ανακαίνισης , αλλαγή κεραμμυδιών κτλ, παρ ολα αυτά μέχρι στιγμής μπορώ να το ζεστάνω/κρυώσω με ένα 16άρι aircondition χαλαρά δουλεύοντας το.. απλά θέλω πλέον να βάλω κάτι καλύτερο... στον υπολογισμό αυτόν που έκανα με διάφορα δεδομένα ( πχ αν βάλω οτι η θερμοκρασία έξω είναι -7 και γω μέσα θέλω να χει 23 μου βγάζει να πάρω 13αρα , ενώ αν βάλω οτι έχει 0 και μέσα θέλω να έχω 23 μου βγάζει 10) αντιλαμβάνομαι επομένως πως χρειάζεται σίγουρα απόδοση πάνω απο 90% και τουλάχιστον 9 Κw γιατί ούτε όλο το χειμώνα έχει -7 αλλά ούτε και μέσα θέλω 23 αλλα 21 περίπου ... επίσης το σπίτι είναι εξοχικό δεν θα λειτουργεί σίγουρα όλη την εβδομάδα αλλά τα σκ.. όσο για το design απο ότι βλέπω θα το ξεχάσω γιατί ότι μ αρέσει αισθητικά έχει πάνω απο 3000..! επίσης λόγω έλλειψης χώρου θα προτιμούσα το μπουρί να βγαίνει απο πάνω και όχι απο πίσω και κάτω ... σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες πάντως ... συνεχίζω την αναζήτηση..
Last edit: 6 Χρόνια 5 Μήνες πριν by maria.eva.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.061 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ