Πρόβλημα με la nordica ( all deprr)

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #158134 από sastraba
Πρόβλημα με la nordica ( all deprr) δημιουργήθηκε από sastraba
Καλησπέρα, έχω την la nordica Viviana 4 χρόνια τώρα και πριν από 2 μήνες έβγαζε το μήνυμα all deprr, σε διαφορετικούς χρόνους λειτουργίας μετά το άναμμα.
Καθάρισα τα μπουριά, άνοιξα και καθάρισα το μπροστινό κάτω καπάκι που έχει τον ανεμιστήρα και το πρόβλημα φάνηκε να διορθώνεται. Δούλεψε κάνα 20 ήμερο κανονικά και μετά ξαναεβγαζε το ίδιο μυνημα αλλά όχι συχνά. Τώρα όμως δουλεύει κανα 20 λεπτό με μισή ώρα και σταματάει με το ίδιο μυνημα.
Από ότι ξέρω μετά από διάβασμα, έχει ενεργοποιηθεί ο αισθητήρας υποπίεσης για κάποιο λόγο.
Έκανα το εξής:
-Καθάρισα το σωληνάκι που πάει στο Πελετ από τον αισθητήρα.
Φύσηξα με πιεσμένο αέρα το σωληνάκι αλλά και τον αισθητήρα.
- Είδα ότι ο αισθητήρας φυσοντας τον ακούγεται να δουλεύει κανονικά.
- άλλαξα το κορδόνι στην πόρτα.
και το πρόβλημα υπάρχει ακόμη
Ξέρει κανείς γιατί χρειάζεται ο αισθητήρας αυτός , γιατί όταν τον ξεγελασα βάζοντας ένα σωληνάκι στην είσοδο του και δημιουργώντας και κρατώντας υποπίεση τεχνητά με μια σύριγγα η σόμπα δουλεύει κανονικά.
Το θέμα είναι μήπως δεν φταίει αυτός πχ. Να είναι εκτός Ορίων, αλλά να είναι κάτι άλλο και να ρισκάρω μεγαλύτερη ζημιά.
Έχουν όλες οι Σομπες τέτοιο αισθητήρα;
Ξέχασα ακόμη να πω πως την έχω συνδέσει εδώ και 3 χρόνια με Φιλτρο νερού από τον μοσχαλη χωρίς να είχα πρόβλημα μέχρι τώρα. Μήπως κάτι να έχει σχέση και με τα αέρια εξόδου αυτό το πρόβλημα?
Συγνώμη για το μεγάλο θέμα , εάν κάποιος έχει καμία λύση και μπορεί ας με βοηθήσει.
Ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #158137 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Πρόβλημα με la nordica ( all deprr)
η σομπα σου πρεπει να ειναι γεματη υλοκορδονα ...πορτα συρταρι σταχτης καπακι ανεμιστηρα κλπ ελεγξε τα
ακομα αν και φαινομενικα ασχετα βγαλε και καθαρισε τον αισθητηρα ροης ειναι πανω στην εισαγωγη αερα για καυση και τον αισθητηρα θερμοκρασιας καυσαεριων στο κελυφος του μοτερ (ετσι κι αλλιως χρειαζονται ενα καθαρισμα κατα διαστηματα)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sastraba

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #158140 από obelix
Απαντήθηκε από obelix στο θέμα Πρόβλημα με la nordica ( all deprr)
Οπως λεει ο δημητρης καθαρισε καλα τον σωληνα εισαγωγης και τον αισθητηρα που ειναι εκει.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sastraba

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #158149 από tasos la
Απαντήθηκε από tasos la στο θέμα Πρόβλημα με la nordica ( all deprr)
Πέρσι είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Για να μην τα πολυλογώ, ήταν ο αισθητήρας υποπίεσης. Μπορείς να τον αλλάξεις ή να τον καταργήσεις. Εγώ φώναξα τον τεχνικό και μου είπε ότι μπορεί αν δουλέψει και χωρίς αυτόν. Μου τον αφέραισε και τη λειτουγώ έτσι χωρίς πρόβλημα. Μόνο πρέπει να έχεις το νου σου να μην αδειάσει η δεξαμενή του πέλλετ, γιατί χωρίς αυτόν δεν βγάζει μήνυμα no pellet και δεν σταματά να λειτουργεί, οπότε θα καις αέρα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #158153 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Πρόβλημα με la nordica ( all deprr)
Οι λυσεις ειναι δυο. αφου πρωτα εχεις καθαρισει καμιναδα ταφ και δεν μπαζει αερα απο καποια πορτα (κορδονι η τζαμι κ.α)και εχεις βγαλει το σιλικονουχο διαφανο σωληνακι και απο την μερια του αισθητηρα και προς την μερια του μοτερ καμιναδας και το εχεις φυσιξει και ξεβουλωσει!!!!!.1ον στον αισθητηρα γεφυρωνεις τα 2 φις ρευματος τα ενωνεις μεταξυ τους και το δουλευεις ετσι(ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΟ ΕΝΑ ΕΧΕΙ ΡΕΥΜΑ :evil: ) για παντα και να εχεις ΠΑΝΤΑ καθαρη καμιναδα ταφ διαφραγματα και μια φορα το χρονο να καθαριζεις(ΛΥΣΙΜΟ ΟΛΟ) το μοτερ καυσαεριων.2ον κανεις τα πιο πανω και βγαζεις τον αισθητηρα και φυσωντας η ρουφωντας ενα ενα τα ακρα(υποδοχη σωληνακι και το αλλο το κενο)και με το πολυμετρο μετρα το C με τις αλλες επαφες NO NC αν κλεινουν η ανοιγουν κυκλωμα.αν δεν ξερεις πηγαινε σε καποιον ηλεκτρονικο ηλεκτρολογο να τον μετρησει.αν ειναι ενταξει τον τοποθετεις παλι και ελενχεις τα πιο πανω και αυτα που ειπαν και οι υπολοιποι η εαν δεν δουλευει κανε τη λυση 1 εως να παρεις καινουργιο και να τον αντικαταστησεις.περιπου 20-25 ευρω εχουν.www.energy-footprint.gr/main.html?catego...imit=20&limitstart=0 ww.knishop.gr/products/presostatis-gia-sompa-pellet/


Συνημμένα:
Last edit: 7 Χρόνια 2 Μήνες πριν by ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sastraba

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #158155 από sastraba
Απαντήθηκε από sastraba στο θέμα Πρόβλημα με la nordica ( all deprr)

dimlyk έγραψε: η σομπα σου πρεπει να ειναι γεματη υλοκορδονα ...πορτα συρταρι σταχτης καπακι ανεμιστηρα κλπ ελεγξε τα
ακομα αν και φαινομενικα ασχετα βγαλε και καθαρισε τον αισθητηρα ροης ειναι πανω στην εισαγωγη αερα για καυση και τον αισθητηρα θερμοκρασιας καυσαεριων στο κελυφος του μοτερ (ετσι κι αλλιως χρειαζονται ενα καθαρισμα κατα διαστηματα)


Ναι έχει παντού υαλοκορδονα, έχω αλλάξει μόνο της πόρτας.
Τον αισθητήρα ροής? αν εννοείς το μικρό πλακέτακι στην είσοδο αέρα το έχω καθαρίσει.
Τον αισθητήρα καυσαερίων τον είδα είναι στο μοτέρ καυσαερίων από πάνω, δεν τον έχω, βγάλει θα το κάνω.
Ευχαριστώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.083 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ