Αγορά αεροθερμη σομπα Πελλέτ goodfire cristal 8kw

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #158681 από geodag
Εγώ που την δουλεύω στην 1η σκάλα θα πρέπει να έχω συνέχεια πλούσια φλόγα...?? Γιατί εμενα σπάνια έχει πολύ φλόγα.... Συνήθως είναι στους 10-20 πόντους και πολλές φορές και χαμηλότερα αλλά την δουλεύω στην 1η σκάλα μήπως παίζει ρόλο αυτό???

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #158683 από PAPADAKIS

geodag έγραψε: Απλά αν την βάλω στην λειτουργία stand by δηλαδή όταν πιάνει θερμοκρασία να σβήνει (και όχι να χαμηλώνει όπως την έχω τώρα) φοβάμαι μην μου καψει την αντίσταση! Τι λες??Είναι 2,5-8kw οπότε καλά καίει.... Ο αέρας καυσαερίων με προβληματίζει που είναι στις 1650-1700 το πολύ στην πρώτη σκάλα... Λογικά δεν θα πρεπε να είναι παραπάνω??[/quote

Δύο παρατηρήσεις (που μπορεί να είναι λάθος) σε συνέχεια του dimlyk.
Μία απλή αντίσταση κάνει 20-30 ευρώ και μία κεραμική 50 ευρώ. Την συνεχή λειτουργία την έχουν λέβητες που αντιμετωπίζουν πολλά και δύσκολα κρύα. Οι περισσότεροι δεν την εφαρμόζουν γιατι με αυτή την συνεχή λειτουργία καίμε πολύ πέλετ.
Τέλος όλοι έχουν ρυθμίσει την σόμπα τους σε επίπεδο λειτουργίας 3 έως 5. Η δική σου ρύθμιση στο 1 μου λέει ότι δεν αφήνεις την σόμπα να ανέβει επίπεδο λειτουργίας γιά να φθάσει στην επιθυμητή θερμοκρασία και να κατέβει επίπεδο έως το 1.
Αν την είχα εγω την σόμπα σου θα την δούλευα on/of και στο ανώτερο επίπεδο λειτουργίας.

Last edit: 7 Χρόνια 1 Μήνας πριν by PAPADAKIS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #158686 από geodag
Φιλέ μου συμφωνώ... Απλά αν την έχω να σβήνει δεν θα μου καίει πολύ συχνά την αντίσταση? Δηλαδή αν αλλάζω 3 αντιστάσεις την σεζόν δεν συμφαιρει... Και κάτι άλλο εμένα έχει πολύ μικρό καλώδιο για τον αισθητήρα για την θερμοκρασία χώρου... Και δείχνει 25 βαθμούς ενώ στο σπίτι έχει 22 αυτό μπορώ να το κόψω και να το μακρύνω κ άλλο για να τον πάω σε μεγαλύτερη απόσταση έτσι ώστε να δείχνει σωστά την θερμοκρασία χώρου?? Ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #158693 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Φιλε και κατι που ξεχασα να σου πω οτι συνηθως στην 1η σκαλα ειναι ρυθμιση συντηρησης ισα που ριχνει λιγα σπορια πελλετ για συντηρηση φλογας μεχρι να πεσει η θερμοκρασια και να ξαναανεβασει σκαλες μεχρι να την ξαναπιασει..ετσι ειναι ο κυκλος οταν την δουλευεις standby και ελενχομενη απο θερμοκρασια(το δακρακι) και οχι με εξωτερικο θερμοστατη σε on/off !!!!!βαλτη και στη φουλ σκαλα και δες τι κανει και ποσο θα σου καψει.επεισης μπορεις να κοψεις το καλωδιο 20-30 ποντους πιο κατω απο το δακρακι το μαυρο και να βαλεις ενα διπλο καλωδιο παραλληλα και να κανεις προεκταση εως το πολυ 1-3 μετρα.οσο μεγαλωνει ενα καλωδιο τοσο μεγαλωνει και η απωλεια,εσενα πιανει απο τη θερμοτητα που βγαζει η σομπα γιατι ειναι κοντα και γι αυτο εχεις αυτη τη διαφορα σομπα με χωρο.καντο και δες το

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #158696 από geodag
Κώστα δηλαδή μου λες ότι αν βάλω πιο μακριά το δακρακι και την δουλεύω stand by δηλαδή να ανάβει και να σβήνει όταν πιάσε θερμοκρασία θα είναι πιο οικονομική?? Ναι αλλά δεν θα μου κάψει πιο εύκολα την αντίσταση??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #158698 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Δουλεψε τη με οποια λειτουργια θες.βαλτο πιο μακρυα το δακρακι .εγω σου λεω τη λογικη !!στο δικο μου το δουλευω on/off απο θερμοστατη χωρου το λεβητα(επιλογη μου)η αντισταση δεν καιγεται τοσο ευκολα!!!!!!!!!!!αντεχει για πολλες ωρες εναυσεις !τι κολλημα εχεις φαει με την αντισταση? :woohoo: :woohoo: υπαρχει λυση αν καει βαζεις μια κεραμεικη(50ευρω νομιζω) που εχει και 2 χρονια εγγυηση και ειναι για απεριοριστες εναυσεις και δεν γεραζει!!!!!!! διαβασε εδω www.energy-footprint.gr/main.html?page=s...id=72&category_id=33

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ