Πρόβλημα με Εξοδο Καυσαερίων Thermorossi (AL OP)

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157616 από ianis
Εχω την Slimquadro 11KW της Thermorossi.
Μου βγαζει μηνυμα λαθους με την έξοδο των καυσερίων (AL_OP)και δεν παιρνει μπρος.
Παντα μου έβγαζε σε κάποια φάση ενα μήνυμα λάθους. Εκλεινα διακόποτη, ξανάναβα και όλα ok..
Τώρα εχω καθαρίσει τα πάντα... εκτός της καμινάδας.
Πηρα τηλ πωλητή Thermorossi στην Αθήνα κ μου λέει πως ίσως πάμε για αλλαγή θερμοστάτη καυσαερίων. Αλλα δεν ξέρει που θα βρει, αν!... κλπ. Πιθανότητα;

Τι κάνουμε πατριώτες? Την Αριάδνη την περάσαμε μια χαρά... Τωρα θα δαγκώσουμε;;;

Από το manual:
"AL OP: this occurs when the smoke outlet is partially blocked. To reset the alarm the power to the appliance must be switched off then on by turning the switch 0-1 at the back of the appliance.
Before restarting the appliance check for any irregularities such as blocked flue outlet, open firebox door... and solve the problem."

SMOKE EXHAUST NOT FREE, OR WITH TERMINAL THAT OBSTRUCTS THE PASSAGE OF SMOKE
(DISPLAY SHOWS THE INSCRIPTION “AL OP”)

OUTLET TERMINAL CLOGGED BECAUSE A GRILL OR TERMINAL HAS BEEN INSERTED WHICH PREVENTS THE FREE PASSAGE OF SMOKE
(DISPLAY SHOWS THE INSCRIPTION “AL OP”)

GUST OF WIND WHICH HAS MADE THE APPLIANCE GO INTO SAFETY MODE
(DISPLAY SHOWS THE INSCRIPTION AL OP)
Last edit: 7 Χρόνια 2 Μήνες πριν by ianis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157619 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Θα βρεις αισθητήριο καυσαερίων στο energy footprint Δες ανταλλακτικά πελλετ στο Google σε καταστήματα με ηλεκτρικό εξοπλισμό στην Αθήνα Γρηγοροπουλος Καγιοπουλος.βγαλτο αν μπορείς να τον δείξεις ως δείγμα.συνηθως ειναι τύπου J η K μεταλλικός και αντέχει σε θερμοκρασίες έως και 500 βαθμούς.τοσο δύσκολο ειναι να βρει ο πωλητής ανταλλακτικό!ωραια υποστιριξη εχει.Δεν θα το δαγκώσεις αν τον αλλάξεις απο αυτόν ελέγχεται υπερθέρμανση καυσαερίων αν άναψε ο λέβητας για να σταματήσει την αντίσταση.βγαλε καμια φωτό η τον εχει φυτευτο στο κέλυφος του μοτερ η πιασμένο σε κάποια βίδα .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157624 από dimlyk
καιρος να καθαρισεις και την καμιναδα ...
και στα παντα μεσα θα πρεπει να συμπεριλαμβανεται και ο ανεμιστηρας μια φορα τον χρονο


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157627 από ianis
Δεν ξέρουμε αν φταίει ο αισθητήρας. Υπόθεση κάνουμε από το τηλέφωνο... Ασε που δεν ξέρω που και πως είναι...
Προσωπικά, υποψιάζομαι την καμινάδα επειδή δεν την έχω καθαρίσει από την ημέρα τοποθέτησης. 3 χρόνια τωρα...Βέβαια είναι μια ιδιαίτερη περίπτωση αφού το inox σπιράλ Φ80 το περνάω μέσα από την φούσκα του τζακιού και το ρίχνω στην χτιστή καμινάδα του (30*30) και αυτή ανεβαίνει άλλα 12 μ... Τι καθαρίζω; Το σπιράλ ή την καμινάδα;
Σχετικά με την υποστήριξη... ασ'το... απλά δεν εχει! Τρέμω μην μου χαλάσει κάτι. Παλι καλά που υπαρχει το φόρουμ. Εναν τεχνίτη ψαχνω να μπορώ να μου κανει τις ετήσιες συντηρήσεις κ δεν εχω πετύχει τίποτα.
Παρακατω φωτόγραφίες.
Το 1. πρεπει να ειναι ο αισθητήρας. Σωστά;
Το 2. τι χρειάζεται; Γιατί να εκτονώνεται ο θαλαμος καυσης; για ασφάλεια σε εκρηξη;

ΠΡΟΣΟΧΗ Spoiler!
Συνημμένα:
Last edit: 7 Χρόνια 2 Μήνες πριν by ianis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157629 από PAPADAKIS
Φίλε και εγώ την έξοδο των καυσαερίων την ρίχνω στη καμινάδα του λέβητα πετρελαίου που έχω.
Δεν επιτρέπεται σύμφωνα με το Manual αλλά ήταν μιά απόφαση που έπρεπε να πάρω (μετά θα έσπαγα τοίχους).
Κάθε χρόνο όμως λύνω όλο το inox που φεύγει από το λέβητα και βγάζω πολλή στάχτη και στην inox και στο σημείο που ενώνεται με την άλλη καμινάδα.
Αρα έχεις μαζέψει πράμα.
Τώρα δεν μπορούσες να βάλεις και ένα Ταφ καθαρισμού μετά το βεντιλατερ καυσαερίων ??
Το 1 είναι ο αισθητήρας καυσαερίων.
Last edit: 7 Χρόνια 2 Μήνες πριν by PAPADAKIS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #157632 από ianis
κ γω για να μην σπαω τοίχους (σε ενοικιαζόμενο διαμέρισμα) την έριξα στου τζακιού. Συμφωνα με το μανουαλ θα έπρεπε να ρίξω μέσα την καμινάδα του τζακιού διπλού τοιχώματος κ να την βγάλω στην κορυφή. Δεν παίζει! Εχουμε εκπτώσεις! (μαλλον αυτή να ειναι η αιτία που μου μαυρίζει πολύ το τζάμι της σόμπας)
Καθε χρόνο λυνεις ε; οκ... και βγάζεις κ πράμα...
Εχω Τ. Μετά το βεντιλατερ έχω γωνία 90ο, ευθύ τμήμα ~60 εκ που μπαίνει στο τζάκι κ Τ καθαρισμού στο σημείο που ενώνεται με την εύκαμπτη. Βουρτσες δεν εχω... Α! κ απ'εξω, στην καμινάδα του τζακιού εχω ανοίξει κ ενα 10*10 για πρόσβαση (φυσικά ειναι ταπωμένο)
ΠΡΟΣΟΧΗ Spoiler!

Τα νεότερα τώρα.
μίλησα με Θεσ/νικη με αντ/πία thermorossi. Φυσικά δεν έχει κάποιον να μου στείλει ή να μου συστήσει, αλλα πιστευει πως ειναι θέμα πρεσσοστάτη ή θεμα από τα σωληνάκια του πρεσσοστάτη. Να εχουν τρυπήσει ή να έχουν ξεκουμπώσει...
Οπότε μίλησα με ενα παληκαράκι που πουλάει σόμπες στην Αθήνα να ερθει για καθαρισμό και αν δεν δουλέψει για έλεγχο του πρεσσοστάτη.
Για να δούμε...
Συνημμένα:
Last edit: 7 Χρόνια 2 Μήνες πριν by ianis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.407 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ