Φωτια στο μπουρι πριν το ταφ

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157033 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Re:Φωτια στο μπουρι πριν το ταφ

ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ έγραψε: ΓΡΑΦΕΙΣ ΄΄΄΄Ότι και να δοκιμασα την φωτια δεν την απεφυγα. Εχει παρει και μετα από προσφατο γενικο καθαρισμα (βεντυλατερ, μπουρια ,σομπα).Δεν ξερω τι φταιει. Συνηθως τις περισοτερες φορες πηρε κατά το σβησιμο, αλλα ετυχε να παρει και στην εναρξη και κατά τη διαρκεια της λειτουργιας της. Τωρα δεν κανω τίποτα, συνηθως η φωτια σβηνει μονη της, αν δεν σβήσει τη βγάζω από τη μπριζα. ΄΄΄΄ :woohoo: :woohoo: :woohoo: :evil: :evil: :evil: :evil: Δηλαδη ρε ΔΗΜΗΤΡΗ για να καταλαβω αν δεν ειναι καποιος εκει να βγαλει το φις απο τη μπριζα πηρε φωτια και ισως και το σπιτι?ΕΛΕΟΣ ειστε ολοι η οικογενεια μες στο ανχος αν θα παρετε φωτια?λες 4 χρονια χωρις καθαρισμα?στη θεση σου θα εβγαζα αυτη τη βομπα απο το σπιτι μου για να σωσω οικογενεια και σπιτι!!!!!!!!

Με το τέσσερα χρονια αναφέρομαι στον orestisg4.
Εγω την καθαριζω πολύ τακτικα πιο τακτικά δεν γίνεται. Απλα ετυχε να πάρει μια φορά κανα δυο μερες μετα από γενικό καθάρισμα οπότε σήκωσα τα χέρια ψηλα. Δεν ξερω τι άλλο θα μπορουσα να κανω.
Την καιω ολο το 24ωρο και όταν δεν είμαι σπιτι,εχει πάρει φέτος 3 φορες (εχει αλλάξει σε τρία διαφορετικά σημεία χρώμα ο σωλήνας). Αυτό που εχω παρατήρηση με την αλλαγή των μπουριών είναι ότι σβήνει μονή της μετά από λίγο. Ίσως επειδή εφαρμόζουν καλα λογω των σφηκτηρων.
Μέχρι τώρα θεωρούσα ότι φταίει ότι είναι υδραυλική, αφού συνέβη και σε αερόθερμη δεν ξερω τι να υποθέσω. Με τα αυτοκίνητα σκοτώνονται κάθε ήμερα οικογένειες αλλά συνεχίζουμε να τα χρησιμοποιούμε.
Αν σε παιρνει βαλε μονομενα που εχουν διπλο τοιχωμα,να αποφυγεις και τις υγροποίησης.
Last edit: 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν by dimitris11.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157049 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Re:Φωτια στο μπουρι πριν το ταφ
αν δεν κανω λαθος συνονοματε εσυ εχεις κανει την σομπα σου διαστημοπλοιο οποτε δεν εισαι μετρο συγκρισης :)
αν σε μπερδευω ζητω συγγνωμη .

νικολα εσυ εισαι τεχνικος στον χωρο οποτε σεβαστες μεν οι αποψεις σου αλλα θα προτιμουσα να ειναι περισσοτερο αντικειμενικες ....δυστυχως χρειαζονται οι ρυθμισεις στο κρυφο μενου ...το ποιος τις κανει συζητιεται αλλα μπορει οι κατασκευαστες να ξερουν τι κανουν (δυστυχως οι λιγοτεροι) αλλα καθε πελλετ και καθε εγκατασταση εχουν τις ιδιομορφιες τους


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157068 από nikolas
Απαντήθηκε από nikolas στο θέμα Re:Φωτια στο μπουρι πριν το ταφ

dimlyk έγραψε: αν δεν κανω λαθος συνονοματε εσυ εχεις κανει την σομπα σου διαστημοπλοιο οποτε δεν εισαι μετρο συγκρισης :)
αν σε μπερδευω ζητω συγγνωμη .

νικολα εσυ εισαι τεχνικος στον χωρο οποτε σεβαστες μεν οι αποψεις σου αλλα θα προτιμουσα να ειναι περισσοτερο αντικειμενικες ....δυστυχως χρειαζονται οι ρυθμισεις στο κρυφο μενου ...το ποιος τις κανει συζητιεται αλλα μπορει οι κατασκευαστες να ξερουν τι κανουν (δυστυχως οι λιγοτεροι) αλλα καθε πελλετ και καθε εγκατασταση εχουν τις ιδιομορφιες τους


Συμφωνώ στο να ρυθμίζουμε όταν ξέρουμε γιαυτό υπάρχει και η λέξη ρύθμιση γιατί πολύ σωστά λες χρειάζονται. Αλλα όταν διαβάζω <<ΑΓΟΡΑΣΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΟΜΠΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΤΟ ΚΡΥΦΟ ΜΕΝΟΥ>> και ακόμα δεν γνωρίζει τι λένε οι οδηγίες χρήσεως και φυσικά δεν μιλάω για τον Δημήτρη που η εμπειρία του είναι μεγάλη και ξέρει γιατί μιλάει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157072 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Re:Φωτια στο μπουρι πριν το ταφ
φυσικα και δεν διαφωνω οπως το τοποθετεις !
μαζι σου διαφωνω σε δυο σημεια ...πρωτον οτι οι παρεμβασεις σου ειναι λιγο τυποποιημενες αλλα κυριως οτι δεν σε βλεπω οσο συχνα θαθελα μιας και ...ολα και κατι παραπανω θα μαθαινα κι εγω :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157081 από PAPADAKIS
Απαντήθηκε από PAPADAKIS στο θέμα Φωτια στο μπουρι πριν το ταφ

orestisg4 έγραψε: λοιπον εκατσα σημερα και εβγαλα τον αισθητηρα καυσαεριων αλλα δεν ειχε πολυ βρωμια.ειχε λιγη μαυριλα.τον ετριψα ελαφρα με συρματοβουρτσα και τον καθαρισα με οινοπνευμα.(εσεις με τι τον καθαριζετε?)τον ζεστανα με αναπτηρα οπως ειπε πιο πανω ενας φιλος και ανεβασε 60 βαθμους και κατευθειαν λειτουργησαν και τα δυο βεντυλατερ(χωρου,εξατμισης) με σβηστη σομπα.νομιζω πως ειναι σωστο αυτο,ετσι δεν ειναι?.μετα τον εβαλα στη θεση του αναψα την σομπα και ενω δουλευε κανα 20λεπτο ο αισθητηρας εδειχνε θερμοκρασια καυσαεριων 46 βαθμους με αποτελεσμα παλι να μην παρει μπροστα το βεντυλατερ χωρου.με κρυα σομπα παλι δειχνει 40 βαθμους ο αισθητηρας.μπορει να μου πει καποιος ποσο δειχνει ο δικος του με σβηστει κρυα σομπα.
επισης αποφασισα να κανω τον καθαρισμο στα βεντυλατερ και στα μπουρια -σομπα μονος μου γιατι ο τεχνικος που δηθεν μου εκανε τον ετησιο καθαρισμο δεν εκανε τιποτα απο αυτα.μπορει καποιος να μου πει πως καθαριζουμε τα βεντυλατερ?το λεινουμε τελιως ολο?


Επειδή εσύ το είπες,αλλά κανείς δεν το πήρε χαμπάρι,
ο αισθητήρας κουμπώνει ή βιδώνει στο βιντιλατέρ??
Είναι καθαρή η ένωση εκεί ή άλλα διαβάζει και άλλα στέλνει στην οθόνη??
Το λέω γιατί αποκλείεται να δείχνει μόνο 46 βαθμούς, ενώ με την φωτία του αναπτήρα σου στην άκρη του αισθητήρα έδειξε αμέσως 60 βαθμούς. Αρα (?) ο αισθητήρας στο τμήμα της μεταφοράς της θερμοκρασίας δουλεύει.
Το βεντιλατέρ καυσαερίων το έχεις ακούσει να δουλεύει τώρα τελευταία ??
Καθάρισε και τον πρεσοστάτη σου (Βγάλε το σωληνάκι και φυσηξέ το καλά)
Και τέλος από τον πρώτο διδάξαντα-δάσκαλο Κώστα (τα λεώ αυτά γιατί με τις φωτογραφίες του μπόρεσα και καθάρισα μετά από 2 χρόνια το βεντιλατερ)
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...=384&limitstart=1080

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157085 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Re:Φωτια στο μπουρι πριν το ταφ
Εγω πηρα ravelli αλλά μου άρεσε η palezzatti(είναι φτιαγμένες να παίρνουν αέρα από εξω), οπότε προσπάθησα να την κάνω σαν και αυτή. Το γιατί παίρνει φωτιά δεν το γνωρίζω.
Φωτιά πήρε τον πρώτο μήνα λειτουργίας της (2 φορες) πριν τις αλλαγές.
Δεν το πίστευα ήταν Ιταλική, επώνυμη και υποτίθεται αξιόπιστη. Την είχε ρύθμιση αυτος που ήξερε.
Επίσης είμαι της άποψης να μην παίρνω αέρα από μεσα (είναι αντιοικονομικό). Η ravelli εχει άλλη άποψη,οι σομπας της είναι φτιαγμένες να παίρνουν αέρα από μέσα.
Φέτος μετά από τις μετατροπές και παρά τα παραπάνω κρύα η σομπα δεν ξεπερασε τα 45 κιλα/ημερα, κατι που εκανε περυσι με λιγοτερο κρυο.
Το κοινό που έχω με τον orestisg4 είναι ότι και αυτος παιρνει αερα από έξω. Έγω τον προθερμένω βέβαια αλλα δεν αλλαξε κατι στο αποτέλεσμα.
Ο εξωτερικος αερας τον χειμωνα είναι πιο στεγνος (λιγοτερη υγρασία) από τον μεσα και πιο κρυος.
Με την προθερμανση που του κανω όμως εχει τουλάχιστον 25 βαθμούς.


Το 28 δειχνει τη θερμοκρασια του αερα που εισερχεται στη σομπα.Εξω εχει μηδεν βαθμούς. Το 57 ξέρει κανεις τι δειχνει;

Το 36 εδώ τι σημαινεί ;

Συνημμένα:
Last edit: 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν by dimitris11.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.082 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ