Σόμπα Prontocaldo 6W

Περισσότερα
7 Χρόνια 5 Μήνες πριν #154665 από PARNASSOS
Σόμπα Prontocaldo 6W δημιουργήθηκε από PARNASSOS
Πριν από 15 ημέρες αγόρασα απο το PRAKTIKER Μεταμόρφωσης μια σόμπα πέλλετ PRONTOCALDO 6KW αξίας 499 ευρώ με σκοπό να την τοποθετησω στην επαρχία. Τη θεωρώ τίμια επιλογή δεδομένου ότι έχω άλλη μία PRONTOCALDO 8KW στο σπίτι μου (Αθήνα) η οποία λειτουργεί άψογα επί 3 έτη.
Αποφάσισα λοιπόν να την ενεργοποιήσω πρώτα στην Αθήνα με τις σωληνώσεις από την υπάρχουσα σόμπα για να ελέγξω τη λειτουργία της. Πράγματι έγινε αφή χωρίς πρόβλημα, ανέβαζε πέλλετ, ενεργοποιήθηκε η αντίσταση, έγινε έναυση, η οθόνη έγραψε FIRE και κατόπιν ακολούθησε η κανονική λειτουργία δηλ. έσβησε το FIRE και λειτούργησε με τη θερμοκρασια και την ένταση που είχα επιλέξει. Αυτή η διαδικασία έγινε 5-6 φορές μέσα στην εβδομάδα με συνολική ώρα λειτουργίας 12 ώρες όπως είδα στην οθόνη.
Τη φόρτωσα λοιπόν όλο χαρά για την επαρχία στο πορτ-μπαγκάζ, όχι όμως όρθια, λόγω όγκου, αλλά με το πλάι και την πήγα.
Τοποθετήθηκε σε ένα μεγάλο σαλόνι, έβαλα πίσω ταυ με τάπα, κατόπιν σήκωσα 2,5 m σωλήνα Φ80 inox, μετά μια ανοιχτή καμπύλη και βγήκε έξω απ'το σπίτι. Πήρα και αέρα εισαγωγής με σωλήνα Φ50 απ'έξω και έτοιμος για έναυση.
Από εδώ ξεκινά το μεγάλο μου πρόβλημα, η σόμπα ανοίγει, ανεβάζει πέλλετ, λειτουργεί η αντίσταση έχουμε φλόγα, ανεβαίνει η θερμοκρασία καυσαερίων όμως δεν καταλαβαίνει ότι άναψε, δεν γράφει FIRE στην οθόνη και μετά απο 15 λεπτά σβήνει (σταματά ο κοχλίας) γράφοντας στην οθόνη ALARM ΜΗ ΑΝΑΦΛΕΞΗΣ.
Έκανα κάποιους οπτικούς ελέγχους μήπως έχει φύγει κάτι απ'τη θέση του αλλά τίποτα. Ο θερμοστάτης καυσαερίων λειτουργεί σίγουρα διότι πατάω παρατεταμένα το + και δείχνει ανάλογες ενδείξεις.
Γνωρίζοντας λοιπόν ότι η σόμπα δουλεύει πρέπει να αποκλείσω το κατασκευαστικό λάθος (πχ πλακέτα) και να ψάξω τυχόν βλάβη κατά τη μεταφορά ή να απαιτείται κάποια ρύθμιση απο το control (κρυφό menu) που εγώ δεν γνωρίζω. Από το κρυφό menu γνωρίζω μόνο να κάνω reset στην ένδειξη service μετά τον καθαρισμό και να βλέπω τις ώρες λειτουργίας, δεν ξέρω να ρυθμίζω άλλες παραμέτρους.
Μπορεί κάποιος να βοηθήσει ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 5 Μήνες πριν #154666 από Savvas
Απαντήθηκε από Savvas στο θέμα Σόμπα Prontocaldo 6W
Πως καταλαβαίνει την έναυση? Απο τη θερμοκρασία καυσαερίων?
Συνήθως οι καυστήρες χρησιμοποιούν μια φωτοαντίσταση (που ανιχνεύει οπτικά τη φλόγα) και αντιλαμβάνονται πως έχει γίνει η έναυση ώστε να κόψουν τι διάταξη ανάφλεξης.
Εγώ αυτό θα αναζητούσα πρώτα ως πιθανό πρόβλημα. Μήπως έχει φύγει απο τη θέση της ή αν έχει καεί.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 5 Μήνες πριν #154668 από PARNASSOS
Απαντήθηκε από PARNASSOS στο θέμα Σόμπα Prontocaldo 6W
Φίλε Savva, ευχαριστώ για την άμμεση ανταπόκριση. Αυτό το φωτοκύτταρο που εννοείς το γνωρίζω, μου έχει χαλάσει κάποιες φορές στον καυστήρα του καλοριφέρ, όμως εδώ τώρα δεν βρήσκω κάτι. Έχω ψάξει όλο το θάλαμο καύσης, άλλωστε έχω μια ίδια που την καθαρίζω 3 χρόνια και σχεδον την έχω λύσει όλη αλλά δεν έχω δει -σε εμφανές σημείο τουλάχιστον- φωτοαντίσταση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 5 Μήνες πριν #154676 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Σόμπα Prontocaldo 6W
Γεια σου κοντοχωριανε εγω ειμαι απο Λαμια.κοιταξε στο μοτερ καυσαεριων υπαρχει ενας αισθητηρας που ελενχει αν αναψε για να αλλαξει κατασταση.μηπως εχει βγει απο την μεταφορα και δεν διαβαζει?κοιτα φωτο και τα ξαναλεμε
Συνημμένα:
Last edit: 7 Χρόνια 5 Μήνες πριν by ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 5 Μήνες πριν #154686 από PARNASSOS
Απαντήθηκε από PARNASSOS στο θέμα Σόμπα Prontocaldo 6W
Φίλε Κώστα ευχαριστώ για την ανταπόκριση.
Ο αισθητήρας θερμοκρασίας βρίσκεται βιδωμένος στην εξαγωγή και δίνει ενδείξεις διότι όταν κατά τη διάρκεια έναυσης πιέζω παρατεταμένα το + για να δω θερμοκρασία καυσαερίων και στροφές βεντιλατέρ βλέπω αύξηση θερμοκρασίας (ξεκινά από 15 και φτάνει ακόμα και στους 60 μετά τη 2η προσπάθεια έναυσης). Όταν η σόμπα σβήνει και η οθόνη γράφει ALARM ACC η θερμοκρασία καυσαερίων είναι τουλάχιστον 50 βαθμοί. Κάποιον άλλο αισθητήρα δεν βλέπω πουθενά και αν δεν είχε ανάψει κανονικά τις πρώτες φορές θα υπέθετα ότι σκόπιμα από την αντιπροσωπεία έχουν κάνει τέτοια παραμετροποίηση ώστε να τους καλείς για ρύθμιση αρχικής έναυσης, με το αζημίωτο βέβαια
Έχεις κάποια άλλη ιδέα, ευχαριστώ ΛΟΥΚΑΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 5 Μήνες πριν #154710 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Σόμπα Prontocaldo 6W
Λουκα καλησπερα,το αλαρμ που σου βγαζει ειναι η ελλειψη πελλετ η το πελλετ δεν αναψε.φυσικα δεν σου συμβαινει τιποτα απο αυτα !!!βαλε μια φωτο την οθονη του κοντρολερ μηπως ειναι καποια παραμετρο ¨πειραγμενη¨

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ