Θερμοκρασία Καυσαερίων

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #154633 από TheBeastDam
Θερμοκρασία Καυσαερίων δημιουργήθηκε από TheBeastDam
Αγόρασα πρόσφατα σόμπα pellet (Prontocaldo Filo Air 6Kw) και έχω 2 εβδομάδες που την ρυθμίζω καθημερινά λίγο λίγο για να την φτάσω σε ένα καλό σημείο λειτουργίας. Αυτό που με σταματά κάθε φορά είναι η άγνοια του πόση θερμοκρασία πρέπει να έχουν τα καυσαέρια. Άλλοι λένε μέχρι 120, αλλού άκουσα 170 Maximum, στο internet μιλάνε για ποσά της τάξης μέχρι 250 βαθμούς. Γνωρίζει κανείς με σιγουριά πόση πρέπει να είναι η θερμοκρασία κατά την κανονική λειτουργία;

Αυτή τη στιγμή την έχω στα 90/100/110/130/140 βαθμούς για 1-5 πρόγραμμα λειτουργίας.
Last edit: 7 Χρόνια 4 Μήνες πριν by TheBeastDam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #154634 από theoilia
Απαντήθηκε από theoilia στο θέμα Θερμοκρασία Καυσαερίων
Κανονικά πρέπει να γράφει το μάνιουαλ της σόμπας σου τις θερμοκρασίες

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #154635 από TheBeastDam
Απαντήθηκε από TheBeastDam στο θέμα Θερμοκρασία Καυσαερίων
Δυστυχώς δεν γράφει πουθενά καμία πληροφορία, ούτε καν πως να βλέπεις από το panel την θερμοκρασία αυτή (ασχέτως που εγώ έμαθα από αλλού).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #154640 από theoilia
Απαντήθηκε από theoilia στο θέμα Θερμοκρασία Καυσαερίων
Πάντως να ξέρεις δεν υπάρχει γενικός κανόνας περί θερμοκρασίας καυσαερίων.Από 2 σόμπες πέλλετ που περάσανε από τα χέρια μου η μία είχε θερμοκρασία καυσαερίων 95c και η άλλη 130c.Κράτα εσύ αυτές που έχεις τώρα ως αναφορά και όταν θα βλέπεις ότι ανεβαίνουν θα ξέρεις ότι ήρθε η ώρα για καθάρισμα

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": TheBeastDam

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #154720 από PARNASSOS
Απαντήθηκε από PARNASSOS στο θέμα Θερμοκρασία Καυσαερίων
Παναγιώτη καλησπέρα.
Αγόρασα πρόσφατα και εγώ μια ίδια σόμπα με τη δική σου (Prontocaldo Filo Air 6Kw) με την οποία αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα που το έχω περιγράψει αναλυτικά σε μία ανάρτηση που πιθανόν έχεις διαβάσει. Μήπως μπορείς να γράψεις τον τρόπο με τον οποίο τη ρυθμίζεις; Έχεις manual για ρυθμίσεις παραμέτρων από το κρυφό menu συγκεκριμένα στο Nn 4 όπου γίνονται οι ρυθμίσεις κοχλία, χρόνων, αέρα κτλ;
Όσο αφορά τις τιμές των καυσαερίων, εγώ έχω άλλη μια ίδια σόμπα 8 Kw την οποία λειτουργώ 3 χειμώνες χωρίς προβλήματα και μπορώ αν θέλεις να σου στείλω τις ενδείξεις που βλέπω ανάλογα με την επιλεγμένη ένταση και θερμοκρασία λειτουργίας.
Λουκάς

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #155079 από mikel
Απαντήθηκε από mikel στο θέμα Θερμοκρασία Καυσαερίων
Η θερμοκρασια των καυσαερίων στις αερόθερμες είναι και συναρτιση της θερμοκρασίας του αέρα που δίνει στο χωρο. Αν ο κατασκευαστης της σόμπας ειναι σοβαρός τότε πρέπει να δίνει στο σαιτ του την θερμοκρασια των καυσαερίων στο ελάχιστο και στο μέγιστο αλλά και τον βαθμό απόδοσης. Ολες οι σόμπες εχουν ωμικό θερμοστοιχείο στην έξοδο των καυσαερίων οπου μπορεις να δεις τι βγάζει η σόμπα , αν και το καλυτερο είναι ενα αναλογικό θερμομετρο στην καμινάδα. Το να έχεις χαμιλή θερμοκρασία δεν σημαινει οτι κάνεις και καλή καύση , μπορει να έχεις υπερβολικα πολυ περίσιο αέρα. Το επιθυμητό αποτέλεσμα είναι
1. θερμοκρασιά στην έξοδο του αέρα στο χώρο πάνψ από 75 βαθμούς (μεχρι 95)
2. Χρώμα φλόγας κίτρινο (χρυσό)
3.και θερμοκρασία καυσαερίων στην έξοδο λιγότερο από 160 βαθμούς για τις γνωστές μαρκες (εννοείτε στην μεγαλύτερη σκαλα)

Ολα τα παραπάνω με καθαρή σόμπα = καθαρισμα καλο στον εναλάκτη και στην φτερωτή του ανεμιστήρα των καυσαερίων.
Last edit: 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν by mikel.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ