καθαρισμα στις σομπες πελλετ

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #154563 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Re:καθαρισμα στις σομπες πελλετ

guider έγραψε: ΚΏΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ.. έτσι όπως "το ταιριαξες" έχει πλάκα όντως, όμως αν διαβαζες προσεκτικωτερα το ποστ θα έβλεπες ότι αναφερόμουν σε λεβητα πελλετ (παμφαγο) και όχι.. σομπιτσα..
Παιδιά ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και τα σχόλια. Από τα λεγόμενα σας φαίνεται ότι οι αεροθερμες πελλετ δεν απαιτούν και καμμια ιδιαίτερη φροντίδα, πράγμα που είναι το ζητούμενο.. Τώρα μένει η επιλογή της σομπας και του τόπου λειτουργίας της.


Και οι υδραυλικες το ίδιο ειναι . Αν σε βολεύει και μπορείς πάρε υδραυλικη.

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #154573 από guider
Απαντήθηκε από guider στο θέμα Re:καθαρισμα στις σομπες πελλετ
Η συμβουλη σου με εχει ηδη απασχολησει και μια τετοια σομπα θα μπορουσε καλλιστα να με εξυπηρετησει ιδανικα, δεδομενου οτι το σπιτι (μονοκατοικια) ειναι μακροστενο και δεν μπορει να ζεσταθει εξ ολοκληρου με μια σομπα. Ηδη καιω στο σαλονι μια ξυλοσομπα και σκεφτομουν να την αντικαταστησω με μια αεροθερμη πελλετ (που θα μπορει να καιει ολη νυχτα) και η ξυλοσομπα να τοποθετηθει στην αλλη ακρη του σπιτιου για συμπληρωμα. Οπωσδηποτε η περιπτωση να ζεσταθει το σπιτι με μια μοναδα θερμανσης (π.χ. υδραυλικη πελεττοσομπα) θα ηταν το ιδανικο, ομως δεν εχω καθολου γνωση για το συγκεκριμενο αντικειμενο. Φανταζομαι θελει γραμμη νερου να παει στο σημειο εκεινο στο σαλονι, δοχειο αδρανειας ισως και ποιος ξερει τι αλλο πρεπει να μπει εκει κοντα.. Παντως το θεμα μου το κραταω ανοιχτο και εξυπακουεται οτι θα κανω τη σχετικη κουβεντα στο αναλογο νημα. Δεδομενου οτι εχουμε μπει ηδη στο χειμωνα και η βιασυνη για την επιλογη μοναδας η τροπου θερμανσης δεν ειναι καλος συμμαχος αποφασισα να καψω και φετος τον πελλετολεβητα που εχω ηδη στημενο και παραλληλα ολο τον χειμωνα "να το κουβεντιασουμε" ωστε τελικα η επιλογη μου να ειναι η ορθοτερη. Σ ευχαριστω για τη συμβουλη σου.

Γιωργος Καβαλα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #154578 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Re:καθαρισμα στις σομπες πελλετ
θελει 3 γραμμες νερου 2 τα καλοριφερ μια αναπληρωση
και βεβαια η καμιναδα.

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #154581 από guider
Απαντήθηκε από guider στο θέμα Re:καθαρισμα στις σομπες πελλετ
Εννοουμε εισοδο-εξοδο στη γραμμη των καλοριφερ και μονιμη παροχη νερου?
Στο λεβητοστασιο μου υπαρχει φλογερα απο οπου φευγει (πανε-ελα) μια γραμμη για καθε σωμα καλοριφερ. Μπορει να συνδεθει σε οποιοδηποτε σωμα καλοριφερ η πρεπει να συνδεθει στην φλογερα ?? Αν θελει συνδεση στον συλλεκτη, (που πολυ το φοβαμαι), το λεβητοστασιο ειναι στην αλλη ακρη του σπιτιου, οποτε..βραστα Χαραλαμπε..! Γι αυτο συζητησα για αεροθερμη..
Thanks

Γιωργος Καβαλα
Last edit: 7 Χρόνια 4 Μήνες πριν by guider.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #154585 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Re:καθαρισμα στις σομπες πελλετ
Βραστα Χαράλαμπε που λες κι εσυ γιατι εκει πρεπει να παει...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.088 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ