καθαρισμα στις σομπες πελλετ

Περισσότερα
7 Χρόνια 5 Μήνες πριν #154507 από guider
Παιδια καλησπερα.
Σας ειχα απασχολησει τελευταια φορα πριν μερικα χρονια, οταν καναμε κουβεντα σχετικα με τον λεβητα στερεων καυσιμων που ειχα αγορασει. Δεν θα πω πως σας διαβαζα τοσο καιρο, δεν ειχα και προβληματα με τον λεβητα, εγω τον..φροντιζα επιμελως και αυτος με ανταμειβε με την αποτελεσματικη λειτουργια του καιγοντας αποκλειστικα πελλετ.
Ελα ομως που με κουρασε με το καθαρισμα του και αρχισα να κανω "κακες σκεψεις".. Ο Χειμωνας οπου ναναι θα κανει "μπασιμο" κι εγω τον λεβητα τον εχω πεντακαθαρο αλλα τρεμω στην ιδεα οτι θα αρχισουν καποια στιγμη τα..καθαρισματα.. Βεντιλατερ, αισθητηρες, εναλλακτες, χωρος καυσης, πισσες, σταχτες, τριψιμο με το ξυστρι κλπ κλπ..
Στο σπιτι ηδη λειτουργει μια ξυλοσομπα αλλα επειδη ειναι μακροστενο, ζεσταινεται μονον το μισο. Σκεφτομαι λοιπον στην αλλη πλευρα να βαλω και μια αεροθερμη σομπα πελλετ.
Δεν θα σας τυραννησω με τις κλασσικες ερωτησεις ποια σομπα να διαλεξω, αλλωστε υπαρχουν αρκετες πληροφοριες στο Φορουμ. Η ερωτηση μου ειναι, (επειδη δεν τις γνωριζω), οι σομπες πελλετ εκτος απο το μαζεμα της σταχτης τι αλλη φροντιδα χρειαζονται σχετικα με καθαρισμα. Μαζευονται σταχτες η πισσες σε ολη τη διαδρομη των καυσαεριων, βεντιλατερ κλπ που χρειαζονται καθαρισμα και ποσο συχνα? Θα ηθελα να ακουσω τη γνωμη απο καποιους που εχετε και δουλευετε αεροθερμη σομπα πελλετ.
Ευχαριστω πολυ.

Γιωργος Καβαλα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 5 Μήνες πριν #154510 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα καθαρισμα στις σομπες πελλετ
ευτυχως οι αεροθερμες δεν εχουν πισσες ...συμφωνα με τους κατασκευαστες λοιπον τα καθαρισματα εχουν ...
καθε μερα το τασακι της εστιας ...προσωπικα καθε 3-4 μερες
καθε βδομαδα περιπου αδειασμα το συρταρι της σταχτης ...εξαρταται φυσικα απ την καταναλωση...κι αυτο απλο το ρουφαω ολο με την σκουπα
κθε μηνα γυρω απ τα τουμπα παλι σταχτη κι εκει σκουπα αν και μπορει να χρειαστει και κανα πινελο κι αναλογα την καταναλωση και την διαμορφωση και το ποσο βαρυεσαι,,,1-2-3 φορες τον χρονο την καμιναδα
κι ενα γενικοτερο καθαρισμα στο τελος της σαιζον αν δεν βαρεθεις ....


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 5 Μήνες πριν #154524 από guider
Απαντήθηκε από guider στο θέμα καθαρισμα στις σομπες πελλετ

dimlyk έγραψε: ευτυχως οι αεροθερμες δεν εχουν πισσες ...συμφωνα με τους κατασκευαστες λοιπον τα καθαρισματα εχουν ...
καθε μερα το τασακι της εστιας ...προσωπικα καθε 3-4 μερες
καθε βδομαδα περιπου αδειασμα το συρταρι της σταχτης ...εξαρταται φυσικα απ την καταναλωση...κι αυτο απλο το ρουφαω ολο με την σκουπα

Κατ αρχην σ ευχαριστω για την απαντηση σου. Μεχρι εδω θα ελεγα οτι ηταν..ενθαρρυντικη.. :)

dimlyk έγραψε: καθε μηνα γυρω απ τα τουμπα παλι σταχτη κι εκει σκουπα αν και μπορει να χρειαστει και κανα πινελο κι αναλογα την καταναλωση και την διαμορφωση και το ποσο βαρυεσαι,,,

Ασχετος ων, θα εκανα την ερωτηση τι ειναι τα τουμπα στις σομπες αυτες. Να υποθεσω οτι ειναι αυλοι που περνουν απο μεσα τα καυσαερια και απο εξω περναει το ρευμα αερα απο το (η τα) βεντιλατερ πριν βγει απο την σομπα?[/quote]

dimlyk έγραψε: 1-2-3 φορες τον χρονο την καμιναδα

Αυτο ειναι αναξιο λογου..

dimlyk έγραψε: κι ενα γενικοτερο καθαρισμα στο τελος της σαιζον αν δεν βαρεθεις

Αυτο θα ηθελα, αν μπορεις,να μου το κανεις λιγο πιο λιανα, (γιατι ο λεβητας μου στο τελος της σαιζον δεν του φτανει ενα οκταωρο για να γινει οπως πρεπει και εμενα δεν μου φτανει ενα εικοσιτετραωρο ξεκουραση..).
Και κατι τελευταιο, απ οτι διαβασα οι σομπες αυτες εχουν βεντιλατερ στη γραμμη της εξοδου των καυσαεριων. Αυτο δεν χρειαζεται καθαρισμα?

Υ.Γ Θα ηθελα να σχολιασεις χοντρα-χοντρα και το θεμα αποκαταστασης βλαβης (αν γνωριζεις σχετικα). Επειδη δεν εχω εστιασει ακομα απο που θα αγοραστει η σομπα, (Ελληνικο μαγαζι, σουπερμαρκετ η ακομη και..Βουλγαρια) θα ηθελα να ρωτησω αν ισχυουν αυτα που διαβασα στο φορουμ, οτι 1) αρκετα ανταλλακτικα ειναι κοινα σε πολλες σομπες ανεξαρτητου προελευσης και οτι 2) τις διορθωνετε..μονοι σας. Αν ισχυουν αυτα, με εξυπηρετει, για να μην εχω προβλημα με ανταλλακτικα και επειδη τα χερια μου πιανουν θα γλυτωσω και τα νταλαβερια με τους τεχνιτες.
Ευχαριστω

Γιωργος Καβαλα
Last edit: 7 Χρόνια 5 Μήνες πριν by guider.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 5 Μήνες πριν #154525 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Παρε μια σομπα πετρελαιου και ξεμπεδρεψες απο καθαρισματα και μπελαδες που εχουν τα πελλετ μιας και οπως λες το 24αωρο δεν σου φτανει να ξεκουραστεις μετα απο το καθαρισμο τις πελλετοσομπας!!!!!!! ;) ;) ;) ;) ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 5 Μήνες πριν #154528 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα καθαρισμα στις σομπες πελλετ
Προσωπικά ανα 3 ημέρες το θάλαμο καύσης ~ 5-7 λεπτά της ώρας και τέλος σεζόν μπουριά και ίσως πιο λεπτομερές καθαρισμα του θαλάμου τίποτε άλλο. Αυτο στην υδραυλικη μου με δυο παλέτες πελλετ.

sdancer75
Last edit: 7 Χρόνια 5 Μήνες πριν by sdancer75.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 5 Μήνες πριν #154531 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα καθαρισμα στις σομπες πελλετ
με την σειρα
τα τουμπα εδω πανε αναποδα μεσα περνασει ο καθαρος αερας οποτε δεν υπαρχερι εσωτερικο καθαρισμα
στο τελος της σαιζον καθαριζεις ολα τα παραπανω συν ανεμιστηρες ...καποιοι ανοιγουν τον ανεμιστηρα οποτε εκει χρειαζεται ισως και αλλαγη φλαντζας η μαυρη σιλικονη ....προσωπικα τον καθαρισα μετα απο 4 χρονια και χωρις να τον ανοιξω ...αυτο ομως εχει σχεση και με την κατασκευη της σομπας .
κι οταν μιλαμε για καθασιαμσα σχεδον ολο γινεται με την ηλεκτρικη σκουπα ....αν θες νασαι πιο σχολαστικος βαζεις και κανα σκληρο πινελο καπου καπου ...
μπορεις να κατεβασεις κι ενα εγχειριδιο σομπας οποτε θα δεις τι απαιτειται και πως κατασκευαζεται
οσο για τα εξαρτηματα δεν ξερω αν ειναι κοινα ....πιθανοτατα σε καποιες που κατασκευαζονται απο ενα εργοστασιο με 10 διαφορετικες φιρμες η σε εισαγωμενες κινεζικες που πασαρονται για ευρωπαικες :)
δεν θα σ απασχολησει λογικα παρα μονο η αντισταση που μπορεις να βρεις στο εμποριο ευκολα

το θεμα της συντηρησης και των ενημερωμενων τεχνικων γενικα υπαρχει .


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.082 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ