οχι καλη καυση

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151595 από kots66
οχι καλη καυση δημιουργήθηκε από kots66
καλησπέρα σε όλους, ειμαι καινουργιος στο φορουμ και θα ηθελα την βοηθεια σας !!

απο το καλοκαιρι ψαχνω να δω τι θα κανω για θερμανση στο σπιτι 80τμ επειδη το πετρελαιο δεν ειναι επιλογη, ξεκινησα να κοιταω για ενεργειακα τζακια μετα κοιταγα για ενεργειακες ξυλοσομπες και τελος αγορασα μια μεταχειρισμενη nordica irina petra .
η σομπα δουλευει αλλα πιστευω δεν αποδιδει οπως θα μπορουσε παρολο που δεν εχω ξαναδει να δουλευει σομπα πελλετ νομιζω κατι τρεχει με την καυση. η φλογα πολυ λιγες στιγμες ξεπερναει την μεση και ας το δουλευω στο 4.... μαυριλα στο τζαμι δεν βγαζει γενικα.

δουλευω δοκιμαστηκα λιγα σακια golden nuggets που πηρα απο LM, τα καυσαερια φευγουν απο πισω με κατευθειαν γωνια - ταφ 45 μοιρων αριστερα με μια μικρη ανηφορικη κλιση 10 μοιρων για κατι λιγοτερο από μετρο και μετα με γωνια 90 μοιρων περναει τον τοιχο οπου και βγαινει εξω για περιπου 20-30 εκατοστα και τελος... ο λογος που δεν συνεχιζει εξω να ανεβει το μπουρι προς τα πανω ειναι επειδη ειμαι σε οροφο και βγαινει σε ακαλυπτο και μου ειναι π0ολυ ακριβο να συνεχισω και αλλο το μπουρι προς τα πανω, θελει σκαλωσια κλπ κλπ.

απο ρυθμισεις αυτο που εκανα ειναι να μειωσω το V2 (βαντιλατερ καυσαεριων) στο -10 (χαμηλοτερο που δινει το μενου) αλλα δεν βλεπω και καμια διαφορα... δεν ξερω κωδικο να επεμβω στο κρυφο μενου που εχω διαβασει οτι υπαρχει αλλα δεν θα ηξερα και τι να πειραξω! η αισθηση μου ειναι οτι μαλλον ειναι πολυ ελευθερη η εξοδος των καυσαεριων και αυτο επηρεαζει την καυση...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151638 από kots66
Απαντήθηκε από kots66 στο θέμα οχι καλη καυση
τιποτα?? κανεις??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151639 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα οχι καλη καυση
Βγαλε καμια φωτο την οθονη του κοντρολερ και την σομπα καμιναδα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151640 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα οχι καλη καυση
Ρωτα αν μπορεις τον πρωην ιδιοκτητη τι ειχε - αν ειχε πειραξει κατι.

Αλλιώς πελαγοδρομούμε.

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151705 από kots66
Απαντήθηκε από kots66 στο θέμα οχι καλη καυση
βαζω μερικες φωτο της εγκαταστασης, δεν τα εχω τελειωσει τελειως μεχρι να δω οτι δουλευει οκ

τον προηγουενο τον εχω ρωτησει εαν ειχει κανει κατι ιδιαιτερο, οχι δεν ειχε κανει κατι ιδιαιτερο, τις ρυθμισεις που ειχε οταν την πηρα το μονο που ειχα δει ηταν οτι ειχε πολυ ανεβασμενο απο το κανονικο το μενου την τροφοδοσια του πελετ. εγω τα εχω ολα στο μηδεν εκτος απο το V2 που το εχω στο -10
εχθες πηρα το alfa wood το πρασινο 4 ευρω απο praktiker (πιο φθηνο απο το golden nuggets) και μου φαινεται δουλευει καλυτερα, τι να πω ?!?!

στο 5 μετα απο μιαμιση ωρα λειτουργειας απο το info ειδα μια ενδειξη 207 βαθμους θερμοκρασια που πρεπει να ειναι τα καυσαερια ...
απο οτι ειδα αμα την ξεκινησω απο το 4 -5 τοτε αρπαζει και δουλευει οκ και μετα μπορω να το κατεβασω στο 3. Στο 1 και 2 μετα απο λιγα λεπτα μπαινει modulation και δεν σταματαει με τιποτα, εαν το ξεκινησω απο το 3 και θελω να ανεβασω αγκομαχαει αναβοσβηνει η ενδειξη της φλογας για πολυ ωρα και σαν να μην μπορει να πιασει θερμοκρασια ...ελπιζω να μην τα λεω μπερδεμενα!!
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151706 από kots66
Απαντήθηκε από kots66 στο θέμα οχι καλη καυση
καποιες ακομα που δεν ανεβηκαν με την μια
Συνημμένα:
Last edit: 8 Χρόνια 3 Μήνες πριν by kots66.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ