Πρόβλημα με αερόθερμη la Nordica viviana

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151559 από Μπάρτσας
Παιδιά καλησπέρα, έχω ένα προβληματάκι με την σόμπα και χρειάζομαι εάν μπορείτε την βοήθεια σας.
Η σόμπα έχει αρχίσει εδώ και 1 μήνα να μου βγάζει πολλές φορές το μήνυμα ALL DEPR. Το οποίο από ότι καταλαβαίνω λέει ότι έχει βρώμια κάπου.
Όμως αυτό το βγάζει πολλές φορές και μετά τον πλήρη καθαρισμό που της κάνω κάθε εβδομάδα, με σκούπα και όλα τα σχετικά.
Σκέφτομαι μήπως εννοεί κανένα αισθητήριο που μάλλον έχει πιάσει βρώμια;
Επίσης ενώ στο τέλος της πρώτης χρόνιας (από την τρίτη που δουλεύει τώρα) φώναξα έναν τεχνικό να την δει εάν χρειάζεται κάτι και για να την κάνει servis αυτός άπλα κορόιδεψε την κοινωνία και το μονό που έκανε (γιατί την είχα καθαρίσει εγώ παντού και την καμινάδα) ήταν να ανοίξει τα καπάκια και να τα ξανακλείσει χωρίς να κάνει κάτι αλλο, φέτος δεν φώναξα κανέναν. Άλλα θυμάμαι ότι μου είχε πει ότι η σόμπα έχει έναν μετρητή χρήσης και μετά θα βγάζει προβλήματα εάν δεν γίνει reset.
Μήπως εάν αυτό το πρόβλημα μου;
Ξέρει κάνεις τον κωδικό για το servis menu για να το μηδενίσω;
Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη

Ακης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151563 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Καλησπερα.το αλαρμ all depress ειναι ο αισθητηρας υποπιεσης που σημαινει: 1 κοιτας εαν το κορδονι στην (στις) πορτες ειναι οκ.2 απο τον αισθητηρα παει ενα διαφανο(συνηθως σιλικονουχο) στο μοτερ καμιναδας το βγαζεις και φυσα το να δεις αν ειναι βουλωμενο,στο ακρο που συνδεεται στο μοτερ βαλε στην οπη ενα συρμα και ξεβουλωσε το ακρο.δεν ξερω εαν στο καπακι σιλο

που γεμιζεις πελλετ εχει καποιον αισθητηρα κοιταξε το!!!!!!!αφου κανεις αυτα πας στο 3 μπορει ο αισθητηρας να τα χει παιξει και να θελει αλλαγη(λιγο σπανιο)σε αυτον πανε 2 φυσακια ΜΕ ΡΕΥΜΑ ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!σημειωσε την θεση που θα βγαλεις το σωληνακι στον αισθητηρα(εχει 2 θεσεις) με ενα στιλο μαρκαδορο.κανε αυτα εως το 2 και παρατηρησε το αν το ξανακανει.και φυσικα καθαρη καμιναδα λεβητα πιστευω.δες φωτο για να βρεις ποιος ειναι ο αισθητηρας





Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151575 από Μπάρτσας
Φιλε Κώστα καλησπέρα , η σόμπα έχει 2 κορδόνια, ένα στην πόρτα το οποίο το άλλαξα τον Σεπτέμβριο του 2014 και ένα στο καλαθάκι που καίει τα Πελλετ, αυτό δεν το έχω αλλάξει. Το Πελλετ γεμίζει από πάνω στην δεξαμενή του και δεν έχω δει κάποιον αισθητήρα εκεί (τώρα είναι γεμάτο Πελλετ θα το δω μόλις αδειάσει και θα τραβήξω με σκούπα τα υπολείμματα. Τώρα το άλλο βήμα με τον αισθητήρα θα το κάνω το Σαββατοκύριακο που έχω ρεπό να δω τι γίνεται.
Για το θέμα με τους κωδικούς μήπως έχεις καμία ιδέα ώστε να μηδενίσω τον μετρητή λειτουργιας.
Σε ευχαριστώ για την βοήθεια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151576 από daco
Απαντήθηκε από daco στο θέμα Πρόβλημα με αερόθερμη la Nordica viviana
Υπάρχει ένας αισθητήρας στην εισαγωγη του αέρα. Ειναι σαν μια μικρη πλακετίτσα. Πιθανώς να έχει πιάσει λίγο βρωμιά στις άκρες. Την βγάζεις (είναι εύκολο) και την καθαρίζεις με βατονέτα εμποτισμένη σε οινοπνευμα. Έχω την La Nordica Melinda idro και μου παρουσίασε το ίδιο πέρσι στο τελειωμα του χειμώνα. Τελικά φετος με την ετήσια συντήρηση το άλλαξα και ολα είναι εντάξει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151577 από Μπάρτσας

daco έγραψε: Υπάρχει ένας αισθητήρας στην εισαγωγη του αέρα. Ειναι σαν μια μικρη πλακετίτσα. Πιθανώς να έχει πιάσει λίγο βρωμιά στις άκρες. Την βγάζεις (είναι εύκολο) και την καθαρίζεις με βατονέτα εμποτισμένη σε οινοπνευμα. Έχω την La Nordica Melinda idro και μου παρουσίασε το ίδιο πέρσι στο τελειωμα του χειμώνα. Τελικά φετος με την ετήσια συντήρηση το άλλαξα και ολα είναι εντάξει.


Ναι την θυμάμαι αυτήν την μικρή πλακέτα στα 2 εκατοστά από την είσοδο του αέρα στην πίσω πλευρά. Λογικά θέλει καθάρισμα όπως λες η εσύ την άλλαξες με καινούργια.?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151578 από daco
Απαντήθηκε από daco στο θέμα Πρόβλημα με αερόθερμη la Nordica viviana
Δύο - τρείς φορές την καθάρισα και βεβαιώθηκα ότι αυτή μου δημιουργούσε το ALL DEPR. Φέτος στην αρχή της σεζόν την άλλαξα. Η διαδικασία καθαρισμού μαζί με άνοιγμα - κλείσιμο είναι 10' και χωρίς να λερωθεί κανένας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ