Αερόθερμη σόμπα πέλλετ hp60 10,5kw MOΣΧΑΛΗΣ ΑΒΕΤΕ

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #151440 από pannarab

nick_kal έγραψε:

pannarab έγραψε: Καλημέρα. Αυτό που είχε τύχει σε μένα στην αρχή πριν 4 χρόνια(έχω την ίδια σόμπα) ήταν ότι στην τσουλήθρα που πέφτουν τα πέλλετ, υπήρχε ένα κουκούτσι από κόκκινη σιλικόνη. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα οταν έπεφτε κάποιο πέλλετ με το πλάϊ σκάλωνε εκεί, μετά σκάλωναν και τα πέλλετ που ερχόταν από πίσω, και κάποια στιγμή ξεμπλοκάρανε όλα μαζί και πέφταν μονομιάς στο ποτηράκι. Στο μεσοδιάστημα όμως η φλόγα είχε σβήσει και αυτή η μονοκοπανιά από πέλλετ έσβηνε την σόμπα. Δες με ένα φακό αν η τσουλήθρα που πέφτουν τα πέλλετ είναι "καθαρή" από σιλικόνη.



καλημέρα.αυτό ακριβώς το πρόβλημα έχω.κοίταξα την τσουλήθρα αλλά δεν φαίνεται τίποτα.εσύ πως το έφτιαξες?
όσων αφορά την ένδειξη V είναι μονίμως αναμμένη και η L κάνει αυτό ακριβώς που λέει ο stergiosbik.


Στην δική μου περίπτωση όταν κοίταξα με τον φακό, είδα ένα μεγάλο "σπυράκι" σιλικόνης μέσα στην τσουλήθρα (ήταν περίπου στη μέση της τσουλήθρας, κατά μήκος). Με ένα κοπίδι το έκοψα και το πρόβλημα σταμάτησε.
Last edit: 8 Χρόνια 2 Μήνες πριν by pannarab.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #151467 από nick_kal
καλησπέρα. παιδιά το πρόβλημά μου λύθηκε. τελικά υπήρχε και στη δική μου σόμπα ένα κομμάτι σιλικόνης στην τσουλήθρα όπως και στου pannarab.το έβγαλα και από εχθές το βράδυ η σόμπα δουλεύει ρολόι. θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους για το ενδιαφέρον και τις συμβουλές που μου δώσατε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #151485 από nikolas

nick_kal έγραψε: καλησπέρα. παιδιά το πρόβλημά μου λύθηκε. τελικά υπήρχε και στη δική μου σόμπα ένα κομμάτι σιλικόνης στην τσουλήθρα όπως και στου pannarab.το έβγαλα και από εχθές το βράδυ η σόμπα δουλεύει ρολόι. θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους για το ενδιαφέρον και τις συμβουλές που μου δώσατε.



Τέτοια ακούω και μετά λέμε ότι δεν φταίνε οι Κινέζοι η τα μαστόρια της πλάκας. Σε σόμπα πελλετ στην τσουλήθρα σιλικόνη? μάλλον την πλακοσανε με διάφανη θερμική κόλλα για να στεγανοποιήσουν κάτι και με την ζέστη στάζει, δεν εξηγείτε αλλιώς

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #151491 από pannarab

nikolas έγραψε:

nick_kal έγραψε: καλησπέρα. παιδιά το πρόβλημά μου λύθηκε. τελικά υπήρχε και στη δική μου σόμπα ένα κομμάτι σιλικόνης στην τσουλήθρα όπως και στου pannarab.το έβγαλα και από εχθές το βράδυ η σόμπα δουλεύει ρολόι. θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους για το ενδιαφέρον και τις συμβουλές που μου δώσατε.



Τέτοια ακούω και μετά λέμε ότι δεν φταίνε οι Κινέζοι η τα μαστόρια της πλάκας. Σε σόμπα πελλετ στην τσουλήθρα σιλικόνη? μάλλον την πλακοσανε με διάφανη θερμική κόλλα για να στεγανοποιήσουν κάτι και με την ζέστη στάζει, δεν εξηγείτε αλλιώς


Η τσουλήθρα αποτελείται από δύο κομμάτια τα οποία ενώνονται με κόκκινη πυρίμαχη σιλικόνη από την εξωτερική πλευρά. Εκεί στην ένωση λοιπόν μάλλον έπεσε παραπάνω ποσότητα σιλικόνης και ξεχύθηκε στην εσωτερική πλευρά της τσουλήθρας. Τώρα, το γιατί η τσουλήθρα να αποτελείται από δύο κομμάτια και δεν είναι μονοκόμματη, είναι μια καλή απορία....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #151493 από akapsali
Καλημέρα

καιστην δικια μου HP24 πριν 3 χρονια ειχα προβλημα με την ριψη pellet υστερα απο πολυ ψαξιμο ειχα βρεί κοματι σολικονης στον σωληνα ριψης
Οταν εκοψα την σιλικονη η λειτουγεια ειναι φυσιολογική

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #151513 από pannarab

akapsali έγραψε: Καλημέρα

καιστην δικια μου HP24 πριν 3 χρονια ειχα προβλημα με την ριψη pellet υστερα απο πολυ ψαξιμο ειχα βρεί κοματι σολικονης στον σωληνα ριψης
Οταν εκοψα την σιλικονη η λειτουγεια ειναι φυσιολογική


Φίλε μου, από σένα το είχα διαβάσει και μετά το εντόπισα και στη δικιά μου σόμπα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.094 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ