Προβλημα με σομπα πελλετ lanordica melinda air

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150474 από Κυριακίδης 2
Με 10άρα σόμπα και 100 τετραγωνικά μόνο αν είναι καλοκαίρι να περιμένεις να ανεβάσει 3 βαθμούς !
Τα 8 μέτρα κάθετο μπουρί θα έπρεπε να τα έχεις οριζόντια και μάλιστα εντός του χώρου. (το αν σε ενοχλούσε η εμφάνιση του μπουριού είναι άλλο θέμα )
Με 8 μέτρα κάθετο μπουρί και περιτυλιγμένο με πετροβάμβακα ενισχύεις την ροή της καμινάδας , λογικά δεν πρέπει να την δουλεύεις στο P5 αλλά λιγότερο.
5-6 ώρες λειτουργίας δεν επαρκούν για να δεις "αίσθηση" ζέστας σε 100 τετραγωνικά χώρου. Μετά σας φταίνε οι μάστορες .
Με την μέτρηση από 14 βαθμούς στους 16 που αναφέρθηκε, μετράς την θερμοκρασία του σημείου όπου βρίσκεται ο αισθητήρας θερμοκρασίας που βρίσκεται στα κάτω στρώματα της σόμπας και του χώρου.
Ήθελες που ήθελες να κλείσεις το μπουρί πίσω σε γυφοσανίδα , κυρίως για αισθητικούς λόγους , αλλά θα έπρεπε να βρεθεί και τρόπος την επιπλέον θερμοκρασία που παράγεται από το μπουρί (και το αντίστροφο του πετροβάμβακα ) να μπει ίσως κάποιος επιπλέον ανεμιστήρας να απάγει την θέρμανση αυτή μέσα στον χώρο .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150475 από Δημήτριος
Δεν γνωριζω τι εχετε πει τηλεφωνικά με τους συμφορουμιτες αλλα σιγουρα ειναι προς τη σωστη κατεύθυνση. Μέχρι να χρειαστεί καθαρισμα η γωνία και εφ οςον καις τη σόμπα εχεις περιθώριο αρκετων ημερών οποτε προτείνω να εςτιαςτείς αρχικά στη μελέτη του μανιουαλ προκειμένου να γνωρίζεις τη σωςτη λειτουργία. Παράλληλα αν ο μάστορας ειναι του καταστήματος αγοράς κάνε ενέργειες ώστε να διορθώσει δωρεάν την κακή εγκατασταση αλλιώς μόνος σου ως εξής: δημιουργία μεγάλης θυρίδας στη γυψοσανιδα για εύκολη προςβαςη στη γωνία. Τοποθετηση ταφ καθαρισμου για εβδομαδιαίο καθαρισμό της στάχτης. Τοποθετηση καπέλου με την προοπτική εύκολης αφαίρεσης για επιθεώρηση και ετηςιο καθαριςμο. Σκέψη για κλείσιμο του κενού ανάμεσα στην κτιστή καπνοδοχο και τη σωλήνα για την αποφυγή εισόδου νερου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150488 από dimlyk
μεχρι τωρα σωστα στα ειπαν ....το ταυ ειναι απαραιτητο για καθαρισμο αλλιως σε λιγο θα φραξει η καμιναδα κι αν αρχισεις να χρησιμοποιεις πιο φτηνα πελλετ θα θες καθαρισμα και 2 φορες τον χρονο ...
ως προς τις ρυθμισεις θα χρειαστει να μπεις στο κρυφο μενου να κατεβασεις τον αερα να πειραματιστεις αρκετα για να δεις φλογα και πιο σωστη καυση ....οτι δοκιμες κανεις θα τις κανεισ στην σκαλα 4 ...δυστυχως η ρυθμισεις της σομπας σου δεν ειναι και πολυ καλες
εχω την ιδια και μου -πηρε αρκετο καιρο να την καταφερω και με 8 ,μετρα καμιναδα που εχεις δεν ειναι ευκολο
θα σου προτεινα να δοκιμασεις το αλφα το πρασινο και γενθκα κανε δοκιμες με πιο φτηνα σκουρα πελλετ που θελουν περισσοτερο αερα
ο θερμοστατης μην σε επηρεαζει και πολυ σε 2 ωρες τοσο θα ανεβει και μολις φτασει το 18 δυσκολα θα ανεβει ...το αν επαρκει να ζεστανει το σπιτι σου ειναι αλλη θεμα αλλα θελει ωρες να καιει συνεχως για να εχεις καποια καλη θερμοκρασια στον χωρο σου
παντως πριν κανεις οτιδηποτε πεξε λιγο με την σομπα σου να την μαθεις και πολυ βοηθητικο στις ρυθμισεις μπορει να σου φανει το κουμπακι ινφο στο τηλεχειριτηριο


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150514 από kostas77
Καλημερα,προσπαθησα και χθες να γραψω αλλα κατι ειχε γινει με το ιστοτοπο.Απο τα προαναφερομενα σχολια καταλαβα οτι ο μαστορας απλα δεν κανει,οποτε δεν θελω να ξαναερθει να σκαλιζει τη σομπα και οτι αλλο συνεπαγεται...Τα θεματα μου ειναι τα εξης,πρωτο πως θα γινει η δουλεια αμεσα σωστα και που να απευθυνθω και δευτερο πως θα παρω πισω τα λεφτα μου απο το μαστορα και τυχον μερεμετια που θα γινουν(υπαρχει καποιος φορεας-σωματειο-ελεκτικος μηχανισμος?)...
Ολες οι αισθητικες παρεμβασεις εγιναν με τη συμφωνη γνωμη του μαστορα και παντα σαν πρωταρχικο κανονα τη σωστη λειτουργια της σομπας.
Κατω απο το ταβανι εχω αφησει μια περσιδα για εκτονωση θερμοτητας των μπουριων που εκλεισα
Η επιλογη των kw εγινε απο τον εμπορο ακουγοντας τις παραμμετρους της οικιας
Ο θερμοστατης και ενα ψηφιακο θερμομετρο που εχω και βαζω στο χωρο ταυτιζονται σαν θερμοκρασια

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150519 από dimitris11

kostas77 έγραψε:


Η φλογα ειναι μονιμα σε αυτη την κατασταση;
Καιγοντας στο 5 τη σομπα οπως λες και για ωρες τι καταναλωση ειχες;
Μηπως δεν πεφτουν πελετ στη σομπα.Για να παρεις 8 κιλοβατ πρεπει να καις τουλαχιστον 2 κιλα πελετ ανα ωρα,σε πεντε ωρες 10 κιλα.
Μια χαρα ειναι τα κιλοβατ της σομπας για διαμερισμα στην Αθηνα. Με μειον εξω για 12 ωρες το βραδυ ακομα δεν χρειαστηκα 8 κιλοβατ σε σπιτι 125τ.μ.
Last edit: 8 Χρόνια 4 Μήνες πριν by dimitris11.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150539 από dimlyk

kostas77 έγραψε: Καλημερα,προσπαθησα και χθες να γραψω αλλα κατι ειχε γινει με το ιστοτοπο.Απο τα προαναφερομενα σχολια καταλαβα οτι ο μαστορας απλα δεν κανει,οποτε δεν θελω να ξαναερθει να σκαλιζει τη σομπα και οτι αλλο συνεπαγεται...Τα θεματα μου ειναι τα εξης,πρωτο πως θα γινει η δουλεια αμεσα σωστα και που να απευθυνθω και δευτερο πως θα παρω πισω τα λεφτα μου απο το μαστορα και τυχον μερεμετια που θα γινουν(υπαρχει καποιος φορεας-σωματειο-ελεκτικος μηχανισμος?)...
Ολες οι αισθητικες παρεμβασεις εγιναν με τη συμφωνη γνωμη του μαστορα και παντα σαν πρωταρχικο κανονα τη σωστη λειτουργια της σομπας.
Κατω απο το ταβανι εχω αφησει μια περσιδα για εκτονωση θερμοτητας των μπουριων που εκλεισα
Η επιλογη των kw εγινε απο τον εμπορο ακουγοντας τις παραμμετρους της οικιας
Ο θερμοστατης και ενα ψηφιακο θερμομετρο που εχω και βαζω στο χωρο ταυτιζονται σαν θερμοκρασια


φιλε χαλαρα ...λιγο μπολυ αρκετοι απο εμας περασαμε αναλογα ...που να διαβασεις και τι γινεται με τις εγκαταστασ4ις τζακιων....θα μπορουσα να σου αναφερω την γενικη γραμματεια του καταναλωτη ακομα και το τεε για κακοτεχνιες αλλα εδω δεν λειτουργει τιποτα κι εσυ θες να ζεσταθεις ...ας αφησουμε την ισχυ της σομπας μια και ειναι δεδομενη τωρα και ασχολησου να μαθεις ρυθμισεις και δοκιμες σε πελλετ το παταω το κουμπι και δεν ασχολουμε με τιποτα αλλο με τα ξυλοκαυσιμα το ξεχναμε ....το κρυφο μενου αν δεν τοχεις υπαρχει στην βιβλιουηκη του φορουμ...κι εμεις εδω ειμαστε ...αν θες την γνωμη μου φωναξε και τον μαστορα να σου περασει ενα ταυ αν δεν τα καταφερνεις ....πιθανοτατα δεν θα γινουν ζημιες αλλου και μολις τελειωσει δωστου και την διευθυνση του φορουμ να ξεστραβωθει :evil: η να τον σταυρωσουμε :woohoo:
πλακα κανω μην το βαζεις κατω ομως ....λιγο θα ασχοληθεις στην αρχη και το αποτελεσμα θα σε αποζημιωσει


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.083 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ