Aεροθερμη δεν παιρνει κατευθειαν και μυριζει!

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150204 από kikonec1926
Παιδιά καλησπέρα εχω την αεροθερμη σόμπα pellet PS 9 Pony, ειναι ο 4 χρονος που παω να την χρησιμοποιησω.
εχω 2 προβληματα με την σομπα:
το πρωτο ειναι οτι εχει αρχισει να μυρίζει η σομπα εδω και 2 μηνες περιπου οταν ειναι σβηστει φέρνει μια καρβουνιλα μεσα, ενω δεν μύριζε το καλοκαιρι η δεν την είχαμε παρει χαμπαρι επειδη ειχαμε παραθυρα και μπαλκονοπορτες ανοιχτες τωρα δεν μπορεις να κατσεις διπλα στην σομπα.Την καθαρισα την σομπα απο μεσα εβγαλα καπακια κτλ,και απο πισω βιντηλατερ ρουφηξα και τριγύρω.την αποσυνδεσα απο το μπουρι και ειχε παρα πολυ σταχτι, μενω στον 3 οροφο και το παιρναει το μπουρι απο τον τεταρτο και καταλήγει στην ταρατσα και απο το σπιτι που βγαινει το μπουρι κανει 2 γωνιες πηρα βουρτσα και κονταρια περασε τα μπουρια εβαλα και την ελεκτρικη οσο μεσα μπορουσα στα μπορια απο μεσα απο το σπιτι για να παρω τις γωνιες και ηλπιζα να μην μυριζει.καλυτερευσε αλλα παλι ερχεται μυρωδια!σκεφτηκα μηπως ειναι απο την εισαγωγη αερα διοτι την εχω μεσα στο σπιτι την βουλωσα με χαρτι τωρα που δεν την δουλευω την σομπα αλλα παλι μου ερχεται μια μυρωδια! τι αλλο να κανω ρε παιδια???

και το δευτερο ερωτημα ειναι η σομπα συνηθως δεν παιρνει με την μια φωτια βγαζει το alarm και αν ειμαι τυχερος πατα το power να κλεισει και αμεσως την ξανα ανοιγω και υπαρχει το ενδεχομενο να ξανα ζεστανει το ποτηρι και να παρει. επισης πολλες φορες μεσα οταν την παταω να αναψει και ζοριζεται γεμιζει ο θαλαμος καπνο και σκαει και περνει φωτια γιατι γινεται αυτο?εχει υγρασια το πελλετ η θελει καποια ρυθμιση? εχω ανεβασει σε pdf αρχειο το κρυφο manual οποιο παιδι μπορει να μου πει μηπως υπαρχει ρυθμιση η οποια να κραταει την αντισταση στην αρχη πιο πολυ ωρα για να παιρνει η σομπα μπροστα θα του ειμαι υποχρεος. Ευχαριστω προκαταβολικα!

Συνημμένο αρχείο:

Όνομα Αρχείου: PS9PONY-_2...2-03.pdf
Μέγεθος αρχείου:291 KB
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150205 από Panos
καλησπέρα, είχα και εγώ παρόμοιο πρόβλημα, το έλυσα αλλάζωντας το υλοκόρδονο με καινούργιο διπλό και μπόλικη κόκκινη φλαντζόκολα. Κάνε και εσύ μια δοκιμή δεν χάνεις τίποτα, ουτως ή άλλως πρέπει να γίνει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150208 από Fokion
ή δεν ειχε αρκετη υγρασια να την μυρισετε....
Εχω την υποψια οτι ειναι τα ακαθαριστα τμηματα της καμιναδας

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150213 από kikonec1926
για το δευτερο ερωτημα που εθιξα αν διαβασε καποιο παιδι το αρχειο να μου πει ειναι η επιλογη η πρωτη που πρεπει να ανεβασω?
Time for starting minute 2-12????
μηπως εκει εχω λιγο και δεν προλαβαινει να αναψει?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150235 από Fokion
Αυτο το δευτερο το ειχε παντα? Αν οχι

Α. μηπως εχουν μπει σκουπιδια στο σωληνακι του αναπτυρα?
Β. μηπως απλά ειναι η αντισταση του αναπτυρα στα τελευταια της?

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150272 από dimlyk
πολυ πιθανο αυτο που ειπε ο φωκιων ...4 χρονια αρκετα ειναι ...
η λυση αν δεν την δουλευεις αυτοματα εχει αναφερθει εδω μεσα και απο φετος την εφαρμοζω κι εγω...αναμα με οινοπνευμα και βαμβακι και δεν βγαζει και τον αρχικο καπνο ετσι ...για οσους θελουν να ειναι και πιο διακριτικοι :) και γλυτωνεις και τις αποτυχημενες εναυσεις ...και φυσικα γλυτωνεις το κοστος αντιστασης και τεχνικου αν δεν τα καταφερνεις μονος σου ....


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 8 Χρόνια 4 Μήνες πριν by dimlyk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ