kalor miriam 10 kw

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150085 από shaman
Απαντήθηκε από shaman στο θέμα kalor miriam 10 kw

poisonous έγραψε: καλησπερα σε ολα τα μελη του forum και στους διαχειριστες.και ευχαριστω για τη φιλοξενια.
κατα καιρους εχω διαβασει - συμβουλευτει αρκετα εσας και σας συγχαιρω για τις γνωσεις σας που μοιραζεσται μεταξυ σας.
στο θεμα μου τωρα.εδω και λιγο καιρο εχω τοποθετησει μια σομπα kalor miriam 10 kw. στο σπιτι μου.
την τοποθετηση την εκανε τεχνικος οχι ομως της εταιριας αφου δε διεθετε αντιπροσωπεια στην πολη που διαμενω.το θεμα ειναι πως ενω παραγει εργο (ζεστος αερας) δε μου ανεβαζει θερμοκρασια πανω απο 18-19 βαθμους κελσιου.το σπιτι ειναι διωροφο μενω στον 2ο οροφο και δεν υπαρχει μονωση ουτε στο κελυφος του κτιριου ουτε στην πλακα..η σομπα ειαι σε χωλ και περιμετρικα εχω 3 δωματια.σαφως δε περιμενω να εχω την ιδια θερμοκρασια στο χωλ με τα δωματια αλλα τουλαχιστον στον χωρο που την εχω θα περιμενα να πιασει τουλαχιστον 20 βαθμους ισως και κατι καλυτερο.δοκιμασα να παιξω με τις σκαλες και με την θερμοκαρσια.δοκιμασα και καποια αλλλα πελλετ αλλα και παλι τιποτε.
η σομπα δουλευει συνεχως δε μπαινει στο eco αφου δε πιανει θερμοκρασια με οτι αυτο συνεπαγεται για την καταναλωση και την πιθανη μειωση διαρκειας ζωης της.
θελω να ρωτησω αν ειναι καθαρα θεμα μονωσης σπιτιου η μπορω να κανω καποια ρυθμιση αλλη πχ ταχyτητα ανεμιστηρα, καυσαερια , θεση αισθητηρα θερμοκρασιας η κατι αλλο...σας ευχαριστω εκ των προτερων.


Καλησπέρα φίλε μου, καταρχήν το Α και Ω στην θέρμανση και στη ψύξη είναι η μόνωση....
Κατά δεύτερο επειδή γνωρίζω πολύ καλά φοβάμαι ότι κάποιες εταιρείες στο βωμό του κέρδους λένε ότι οι κάνους παππάδες έλεγξε αν όντως είναι 10 KW και δεν είναι 8άρα τραβηγμένη και τη βαπτίζουν 10άρες, θα μου πείς με ποιον τρόπο πήγαινε σε μια γνωστής εταιρείας ιταλική σόμπα και δες την 10άρα τους τι απόδοση βγάζει απο θέμα ζεστού αέρα και μετά έλεγξε την δική σου ή μπακαλίστικο τρόπο αν είναι 10 kw πρέπει να καταναλώνει 2 κιλά πέλλετ την ώρα αν αναλογιστούμε ότι ένα καλό πέλλετ βγάζει 5 kw ανά κιλό σε φουλ γκάζια....
Ελπίζω να σε βοήθησα αν και δεν έχεις πει πόσα τετραγωνικά χώρο θέλεις να καλύψεις διαμερισμα μεζονέτα τι είναι το σπίτι.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": fotisbasm

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150090 από poisonous
Απαντήθηκε από poisonous στο θέμα kalor miriam 10 kw
καλησπερα και παλι.ο χωρος ειναι 70 τετραγωνικα περιπου.
το αν ειναι 10 kw ή λιγοτερο ειναι δυσκολο να το υπολογισεις αλλα ακομη πιο δυσκολο και να το αποδειξεις.
2 κιλα πελλετ την ωρα σε ποια σκαλα με τι ρυθμισεις και σε ποση θερμοκρασια;
σιγουρα δε μπορουμε να ειμαστε σιγουροι ειδικα για τετοια συστηματα στα οποια δε μπορουμε ευκολα να τα μετρησουμε.
γενικα μπορω να πω οτι ζεσταινει το χωρο καλα και η ζεστη μετα απο 2-3 ωρες αρχιζει και γεμιζει τα υπολοιπα δωματια..
απλα μου κανει εντυπωση πως αν και ο χωρος ειναι ζεστος η θερμοκρασια στην οθονη δε ξεκολαει απο τους 19 βαθμους.
και σκεφτομαι πως αν εχεις δικιο και δεν ειναι 10 αλλα 8 kw ή 8.κατι και παλι στο χωρο που ειναι η σομπα θα επρεπε να πιανει θερμοκρασια και καποια στιγμη να κοβει εστω και αργοτερα (αν ειναι μικροτερη σε ισχυ)
το οτι δε κοβει πουθενα με προβληματιζει.
βεβαια με το που κουναω λιγο τον αισθητηρα ή του αλλαζω θεση αλλαζει προς τα πανω η θερμοκρασια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150096 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα kalor miriam 10 kw

poisonous έγραψε: καλησπερα και παλι.ο χωρος ειναι 70 τετραγωνικα περιπου.

70 είναι τι ακριβως??? Ολο το σπιτι??? ξεχνα το δεν προκειτε να το ζεστανει πολύ απλά λογω διαφορων χωλ δωματιων κ.λ.π. 70 ενιαιο ναι...

poisonous έγραψε: το αν ειναι 10 kw ή λιγοτερο ειναι δυσκολο να το υπολογισεις αλλα ακομη πιο δυσκολο και να το αποδειξεις.
2 κιλα πελλετ την ωρα σε ποια σκαλα με τι ρυθμισεις και σε ποση θερμοκρασια; .σιγουρα δε μπορουμε να ειμαστε σιγουροι ειδικα για τετοια συστηματα στα οποια δε μπορουμε ευκολα να τα μετρησουμε.


Στο ειπα και πριν. Ξεχνα την θερμοκρασία ( προς το παρόν ) στην θερμοκρασία παιζει σε ολες τις σκαλες αναλλογως.
Αν θες να μετρήσεις καταναλωση την καρφωνεις το φουλ. Πρεπει χοντρα να σου καιει 2 κιλά την ωρα για να είναι 10 KW.

poisonous έγραψε: γενικα μπορω να πω οτι ζεσταινει το χωρο καλα και η ζεστη μετα απο 2-3 ωρες αρχιζει και γεμιζει τα υπολοιπα δωματια...


Όπως σου ειπα και πριν. ΠΡΕΠΕΙ να κυκλοφωρήσει ο αερας ΜΕΣΑ στα δωματια... να υπαρχει ροη,

poisonous έγραψε: απλα μου κανει εντυπωση πως αν και ο χωρος ειναι ζεστος η θερμοκρασια στην οθονη δε ξεκολαει απο τους 19 βαθμους.
και σκεφτομαι πως αν εχεις δικιο και δεν ειναι 10 αλλα 8 kw ή 8.κατι και παλι στο χωρο που ειναι η σομπα θα επρεπε να πιανει θερμοκρασια και καποια στιγμη να κοβει εστω και αργοτερα (αν ειναι μικροτερη σε ισχυ)
το οτι δε κοβει πουθενα με προβληματιζει..


Βαλε ένα δικο σου θερμομετρο σε σημειο που ΔΕΝ είναι στο ρευμα αερα.

poisonous έγραψε: βεβαια με το που κουναω λιγο τον αισθητηρα ή του αλλαζω θεση αλλαζει προς τα πανω η θερμοκρασια.


Αυτοι οι αισθητήρες είναι εξαιρετικά ευαίσθητοι - πιανουν και την θερμοκρασια του χεριου σου και θελουν κανα δυο λεπτά να ερθουν στα ισα τους.


Φιλική συμβουλή
Πηγαινε ένα ένα βημα.... Θα χασεις(ουμε) την μπαλα....

Βαλτην στο 5 κι αφησε την εκει να δεις τι θα γινει ασε τη ρυθμιση θερμοκρασίας της στην ακρη.

Επισσεις είναι συμαντικο ΓΙΑ ΤΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΜΙΛΑΜΕ............

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 8 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.090 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ