Grace nb-p15 11kw προβλημα

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149528 από doby
Grace nb-p15 11kw προβλημα δημιουργήθηκε από doby
έχω την συγκεκριμένη σόμπα,δυο χειμώνες δούλεψε μια χαρά,
φέτος δεν θέλει να δουλέψει με τίποτα.το πρόβλημα είναι ότι φαίνεται να μην πάει
πολύ αέρας μέσα στο ποτήρι.έχουν βγει όλα και καθαριστεί αλλά το πρόβλημα παραμένει.με λίγη τροφοδοσία και υψηλό αέρα σε λίγη ώρα έχει μαζευτεί το πελετ μέσα στο ποτήρι και η φλόγα είναι πολύ αδύναμη.μέχρι και μοτέρ άλλο δοκίμασα.
να σημειώσω ότι οι δοκιμές γίνονται με 1,5 μέτρο σωλήνα και καλό πελετ και μαλιστα εξω στην βεραντα
επομένως δεν φταίει καμμια σωλήνα βουλωμένη η
επειδή πλέον σήκωσα τα χέρια ψηλά,ζητάω την βοήθεια σας,η και να μου πείτε κάποιον τεχνικό,που να μπορεί όμως να έρθει στην αν.αττική και συγκεκριμένα στην περιοχή της Νέας Μακρης.ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
Last edit: 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν by doby.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149532 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Grace nb-p15 11kw προβλημα
Φιλε καλησπερα.μηπως εχεις πειραξει ρυθμισεις?εχει μοτερ στην εξοδο καυσαεριων δουλευει?εχεις κατι βουλωμενο?δοκιμασες αν ξερεις χειροκινητα τα μοτερ που φυσαει χωρις να ριξει πελλετ η να αναψει αν εχει ροη αερα μεσα στο κουπακι?βγαλε μια φωτο το κοντρολερ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149539 από giokaspart
Απαντήθηκε από giokaspart στο θέμα Grace nb-p15 11kw προβλημα
Το πρόβλημα με την Grace έχει απασχολήσει ξανά το φόρουμ παλιότερα. Δες και εδώ:
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...w=topic&limitstart=0

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149541 από gufi40
Απαντήθηκε από gufi40 στο θέμα Grace nb-p15 11kw προβλημα
εφοσον εχεις καθαρη καμιναδα και η εισαγωγη αναρροφησης δεν ειναι βουλωμενη εχεις προβλημα με τον ανεμιστηρα καυσαεριων.κοιτα σε τι στροφες δουλευη απο το μενου τεχνικου και εφοσον ειναι οκ απο εκει πρεπει να θελει αντικατασταση το μοτερ καυσαεριων.σου βγαζει στην οθονη καποιον κωδικο σφαλματος?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149546 από doby
Απαντήθηκε από doby στο θέμα Grace nb-p15 11kw προβλημα
φυσαει το μοτερ αλλα οπως φαινεται λιγο,,δοκιμασα και αλλο μοτερ για αυτην την σομπα
κατα το ανναμα δεν φυσαει πολυ αν και ειναι τερμα αλλα ουτε και μετα κανονικα οταν μπει στο προγραμμα
αν και το εχω ανεβασει πολυ
καθαριστηκαν ολα μεσα.τις ρυθμισεις τις εχω πειραξει αλλοιως δεν ανεβαινουν οι ταχυτητες των μοτερ
δεν μου βγαζει κανενα σφαλμα απλα δουλευει με χαμηλα φλογα,με πολυ πελετ ακαφτο
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149563 από sta1
Απαντήθηκε από sta1 στο θέμα Re:Grace nb-p15 11kw προβλημα
Τη σομπα την καθαρισες μονος σου;
Κατι μου λεει οτι δεν την καθαρισες καλα.
Οσες σομπες εχω δει εχουν κρυφα καπακια χαμηλα , στρογγυλα η τετραγωνα που τα ξεβιδωνεις και εκει μεσα εγκλωβιζεται σταχτη.
Τα εχεις καθαρισει αυτα;
Ελπιζω και κατω απο το ποτηρι να εχεις καθαρισει.

Αν ο καθαρισμος ειναι ενταξει και εφοσον δοκιμασες με αλλο μοτερ καπναεριων , θα εκανα τεστ μηπως το κοντρολερ δεν δινει σωστο ρευμα στο μοτερ.
Το τεστ που θα εκανα ειναι να απομονωσω τα 2 φισακια απο το μοτερ να τα μονωσω και με ενα καλωδιο με φισακια να συνεδεα το μοτερ κατευθειαν απο καποια πριζα.
Αφου το συνεδεα και δουλευε μετα θα ανοιγα τη σομπα και θα εβλεπα εαν πλεον υπαρχει αποτελεσμα.Βεβαια το παραπανω θελει καποιες γνωσεις ηλεκτρολογικες που αν δεν τις εχεις καλο ειναι να το κανει καποιος τεχνικος.
Τριτη και δυσκολοτερη εκδοχη ειναι να μην σφραγιζει καλα ο χωρος καυσης με αποτελεσμα να χανει υποπιεση , στην περιπτωση αυτη βεβαια υπαρχει βαλβιδα υποπιεσης και θα εβγαζε βλαβη εκτος και αν εχει χαλασει η βαλβιδα ,λιγακι δυσκολο.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
{Η ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ ΠΕΛΛΕΤ} Απο 180 ΕΥΡΩ > ΣΕ 2 ΧΡΟΝΙΑ 280 > ΣΕ ΑΛΛΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΣΟΟΟΟΟΟΟΟΟ????????? :whistle:
Last edit: 8 Χρόνια 5 Μήνες πριν by sta1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.092 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ