Εγκατάσταση για μπουρί πελλετ

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149328 από L0rd
Απαντήθηκε από L0rd στο θέμα Re:Εγκατάσταση για μπουρί πελλετ
Βέβαια όλα αυτά θα γίνουν ανάλογα με την σόμπα που θα πάρω.
Όπως το βλέπω, αν η εξαγωγή της σόμπας είναι κάτω θα γίνει το σχέδιο 1 αλλιώς αν είναι επάνω θα γίνει το 2.

Τώρα ακόμα δεν έχω αποφασίσει τι θα γίνει με τον καπνοσυλλέκτη (έλλειψη ρευστού). Θα πρέπει να χτίσω ένα κομμάτι καινούργια καμινάδα πιο δίπλα με φ150 μάλλον και για αρχή μέχρι να μπει ο καπνοσυλλέκτης να βάλω πχ 1 90αρα γωνία με ταφ .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149349 από michalisgr
Απαντήθηκε από michalisgr στο θέμα Re:Εγκατάσταση για μπουρί πελλετ
Φιλέ μου το παν στην εγκατάσταση σου θα είναι το πως θα γίνεται ο καθαρισμός των μπουριων. Εγώ πχ έχω φίλτρο νερού του μοσχαλη. Βγαίνει δηλαδή με ταφ από τον τοίχο στα 30cm και μετα πάει με σπιράλ στο φίλτρο και αν δεις το το μαζεύει μέσα το ταφ θα παθεις πλακα.
δες το βίντεο να δεις τι εννοώ ποσό μικρές είναι οι αποστάσεις μου.

Στάλθηκε από το X11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149368 από L0rd
Απαντήθηκε από L0rd στο θέμα Re:Εγκατάσταση για μπουρί πελλετ
Οι 45αρες γωνίες είναι ακριβώς πίσω από την σόμπα. Ίσως μπορέσω να γλιτώσω την μια αν μπορέσω να στρίψω το ταφ αρκετά.


Φίλε Michalisgr καταλαβαίνω αυτό που λες. Έκατσα και διάβασα και όλο το ποστ που έχετε για τον καπνοσυλλέκτη. Μπράβο σου για τις πληροφορίες που μοιράζεσαι στο forum. Βέβαια είσαι και από τους τυχερούς που έχεις κάτσε καλά καπνοσυλλέκτη. Μακάρι να μπορούσα να βάλω και εγώ έναν τέτοιο οικονομικά άλλα και πρακτικά (πολύ ψηλός για εκεί που μπορώ να τον τοποθετήσω)
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149373 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Re:Εγκατάσταση για μπουρί πελλετ
Ok δε νομιζω οτι θα εχεις προβλημα εκει. ισως αν την "εστριβες" λιγο την σομπα ωστε να μην ειναι παραλληλα προς τον τοιχο. Αλλα αυτο ειναι λεπτομερεια.
Αλλα ετσι κι αλλιως απο την στιγμη που εχεις ταφ καθαρισμου - συστολικό δεν εχεις θεμα απο την στιγμη που το ξερεις οτι πρεπει να εχεις το νου σου.

Την ηλεκτρική σκουπα δεν την γλυτωνεις αλλα θα κανεις και την δουλεια σου πιο ευκολα και "καθαρα"...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149482 από L0rd
Απαντήθηκε από L0rd στο θέμα Re:Εγκατάσταση για μπουρί πελλετ
Αουτς πόνεσε

Μόνο για μπουριά θέλει 120 με 150 ευρό όπως τα υπολόγισα χονδρικά χονδρικά και με τις φθηνότερες τιμές που έβρισκα. Το 200αρι το έχω στο νερό.

Ερωτήσεις
α) Τα κάθετα μπουριά εσείς τα καθαρίζετε η επειδή υπάρχει το ταφ δεν τα καθαρίζετε και κάνετε μόνο τα οριζόντια και τις γωνίες?

β) Καπέλο τι να βάλω απλό η αντιανεμικό?

γ) Πρέπει όντως να βγει ο καπνοδόχος πάνω από το ύψος της σκεπής? (και αν ναι πόσο)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #149483 από theoilia
Απαντήθηκε από theoilia στο θέμα Re:Εγκατάσταση για μπουρί πελλετ
α) την πρώτη φορά που θα καθαρίσεις τα κάθετα θα "τρομάξεις" για το τι θα βγάλει από μέσα
β) δεν ξέρω να σου πω
γ) θεωρητικά θα πρέπει να είναι ψηλότερα από το ψηλότερο σημείο της σκεπής.Αλλά το ξαναλέω,θεωρητικά

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ