Αναζήτηση βέλτιστου σημείου τοποθέτησης gp 8000

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #148611 από konstantinos1
Καλησπέρα.
Εχω καταλήξει στην αγορά της gp8000 και ψαχνω το καλύτερο σημείο που πρέπει να τοποθετηθεί.
Ο επιλογες ειναι οι τρεις που φαίνονται στο επισυναπτόμενο.
1)Στην πρωτη περίπτωση, η καμιναδα βγαίνει κατευθειαν εξω στο μπαλκόνι αλλα ο χωρος στο μπαλκονι ειναι πολυ στενος και θεωρω πως αποκλείεται να ζεσταίνεται το διπλα δωμάτιο(ισως με ενα ανεμιστηρακι οπως εχω δει εδω απο καποιο μελος;)
2)Στη δεύτερη περίπτωση πρεπει να περασει μπουρι μεσα στην αποθηκη να σηκωθει με γωνία ορθιο κ μετα να φυγει ορίζοντια 2.5m εξω. Ισως εδω ζεσταίνονται καλύτερα οι χώροι του σπιτιού.

Στην τρίτη περιπτωση πρεπει να βγει η καμιναδα στην πλαινη πλευρα της πολυκατοικίας που βλέπει το δρομο. Αν αυτό επιτρέπεται. Μενω στον πρωτο όροφο και υπάρχει άλλος ενας πανω απο μενα που δεν κατοικειται.
Θεωρώ πως εδώ θα αδυνατώ να καθαρίσω την καμιναδα. Ισως με μια μεγάλη σκάλα.


Υγ το ιδανικο θα ηταν σομπα καναλιζατη αλλα το budget ειναι τρομερα περιορισμένο ..
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #148612 από t123321
Φιλέ μου προσωπικά πιστεύω η λύση 1 είναι η καλύτερη καθώς σου προσφέρει πρόσβαση στην καμινάδα και θα έχει το ίδιο αποτέλεσμα με την 2. Οσον
αφορα την 3 δεν νομιζω να καταφέρει να ζεστάνει το καθιστικό. Για τα δωμάτια και το μπάνιο πάντως ικανοποιητική θερμανση δεν θα εχεις.

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #148614 από Fokion
ειναι καθαρα θεμα προτεραιοτητων.
Θες σαλόνι? η Δωματια?

το 2.5 μετρα οριζοντιο μη σε φοβιζει...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #148627 από konstantinos1
Αν μπει στο χωλ θεωρειτε πως δε θα ζεσταίνεται και το σαλονι; Στο σημείο 1 αν βαλω λιγο μπροστά απο την εξαγωγή θερμου αερα ενα ανεμιστηρακι να ρουφαει την ζέστη προς το δωμάτιο θα κανω τίποτα η ασκοπα θα κανω τρυπες; Εχω δει και ενα μελος εδω το έχει επιχειρησει αλλα η δικιά του σομπα ηταν σε μικροτερο χωρο, αρα μεγαλυτερη θερμοκρασία.
.
Μια αλλη ερώτηση. Για να βγει μπουρι στον μπαλκονι σημειο 1 η στο δρομο σημείο 2 θελω καποιου ειδους άδεια;

Στάλθηκε από το MI 3W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #148634 από Fokion
Θεωρω πως οχι αν μπει στο χωλ δεν πιστευω οτι θα φτασει ο αερας και λογω μιας πορτας που βλεπω.

Το μελος που το εχει κανει ειμαι εγω :) :) :)
Ναι ειναι μικρότερος ο χωρος, το θεμα ειναι τι θερμοκρασια θα εχει το ζεστο δωματιο. Αν πες ειναι 23 βαθμους 23 θα παρει να "δωσει" ειτε απο σαλονι ειτε απο χωλακι. Απλά εμενα το κανει πιο γρηγορα αλλα κρατα στο νου σου οτι εκμεταλευομαινος το γεγονος οτι ο ζεστος αερας παει πανω εγω ζεσταινω ΚΑΙ μια σοφιτα οποτε "χανεται" θερμοκρασια!!!
Και οι μονωσεις ειναι @#$$%%%$ και το σπιτι εκτεθειμενο απο τις 3 μεριες και κυριως την βορινη.

Οχι δε θες κανενος ειδους αδεια. "Βολικοι" γειτωνες δεν θα εβλαπταν...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 5 Μήνες πριν #148667 από konstantinos1
Οπότε με βλέπω να την τοποθετω στο σημειο 1 και αν δεν κανει τίποτα απο ζεστη στην κρεβατοκαμαρα θα προχωρήσω στην εγκατάσταση με το ανεμιστηρακι.Αν παλι δεν κανει θα τη βολεψω με τον θερμοπομπο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.062 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ