Πρόβλημα με σόμπα Edilkamin Cherry (σβήνει)

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #141988 από Nasikas

tzo έγραψε: κ όσο γιαυτό που λες να περάσεις για την σόμπα δεν νομίζω γιατί είμαι απο καστορια.μακάρι να ξέρεις όπως λες την σόμπα μου κ μακάρι να είσουν εδω να ερχοσουν να την σκαλίσης μπας κ βγάλουμε άκρη

Οσο και αν φαινεται συμπτωση, στην Καστοριά θα ειμαι Δευτερα η Τρίτη για μια μεγαλη δουλειά. (θα σου εξηγησω απο κοντα)
Την σόμπα την πηρες απο τον Νίκο στο Δισπηλιο, που ηταν για ενα φεγγαρι αντιπρόσωπος της Εντιλ?

Δεν είναι δυνατόν αγαπητε, στο σπιτι μου, στο εργοστασιο και σε 15 ακόμα σόμπες Εντιλ (seven, cherry, κλπ)στην Λαρισα να καίμε χωρίς πρόβλημα και στην δική σου να μην καίει.
Αν δεν βρω τι φταίει, δεν φεύγω απο Καστοριά. :oops:

Αυτη ειναι στο σπιτι μου και καίει απο χθες Καρυπιδη.


Σε μια Εντιλ Iris στο εργοστασιο, κανουμε καθημερινα πρακτικα τεστ καυσης.


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142033 από t123321
Εγώ καίω alfawood δεύτερο χρόνο τώρα. Αυτό που μπορώ να βεβαιώσω είναι πως ότι πρόβλημα είχα με το πελλετ αυτό το είχα και με το golden και με άλλα, και τελικά δεν ήταν πρόβλημα του πελλετ αλλά πρόβλημα των ρυθμίσεων, έλλειψη καταννόησης τηε λειτουργίας της αερόθερμης σόμπας και τέλος οι μεγάλες προσδοκίες που έχουμε :) για θέρμανση όλης της κατοικίας μας με μία σομπούλα (χωρίς να λαμβάνουμε υπόψη τετραγωνικά, μόνωση κλπ κλπ).
Επειδή όλα τα πελλετ δεν έχουν το ίδιο μήκος, συμβαίνει πολλές φορές να πέφτει πολύ περισσότερο πελλετ από αυτό που είναι φτιαγμένη να καίει η σόμπα. Αποτέλεσμα να μη καίγεται καλά να γεμίζει το τασάκι και να σβήνει. Από την άλλη η θερμοκρασία που έχουμε (για όσο χρόνο λειτουργεί η σομπούλα μας) να είναι αυξημένη πράγμα φυσικό αφού πιθανότατα καίμε την διπλάσια ποσότητα από αυτή που θα έπρεπε και ίσως και παραπάνω. Η απόδοση φυσικά έχει πάει περίπατο. Καλύτερα να καίγαμε πετρέλαιο. Από την άλλη όταν το πελλετ είναι μακρύ έχει ως αποτέλεσμα να πέφτει πολύ λίγη ποσότητα. Τότε ναι μεν δεν βουλώνει η σόμπα αλλά δεν ζεσταινόμαστε κιόλας. Θυμάμαι όταν είχα πρωτοπάρει την ravelli monica έκαιγα biotherm. Σκληρό και μακρύ πελλετ. Ε λοιπόν η θερμοκρασία καυσαερίων δεν ξεπερνούσε τους 140 βαθμούς. Ένα πράγμα λοιπόν σημαντικό κατά την άποψή μου είναι να ρυθμίζουμε την ποσότητα τροφοδοσίας σωστά κάνοντας και οικονομία και χωρίς να έχουμε προβλήματα.
Επίσης ένα δεύτερο σημαντικό είναι ο αέρας καύσης. Η σωστή ποσότητα αέρα αλλά και η χωρίς εμπόδια διαδρομή του αέρα. Την σωστή ποσότητα την καταλαβαίνεις από την φλόγα. Αν είναι νωθρή και κόκκινη αυξάνουμε την ροή χωρίς όμως να το παρακάνουμε. Τέλος το ποτηράκι με τις τρύπες είναι σημαντικό να είναι τελείως καθαρό. Στην δικιά μου σόμπα νόμιζα ότι το καθάριζα αλλά οι τρυπούλες είχαν μαζέψει βρωμιά από την καύση με αποτελεσμα το πελλετ να δημιουργεί κλινκερ. Φετος εντελώς τυχαία είπα να το τρύψω να το κάνω σαν καινούργιο. Ε λοιπόν από τότε δεν ξανάδα κλινκερ. Μπορώ να καίω τη σόμπα 3 μέρες χωρίς να την καθαρίσω.
Αυτά τα λίγα έχω καταλάβει εγώ τρίτο χρόνο καυσης πελλετ. Ένα πράγμα που δεν έχω επιχειρήσει είναι να καθαρίσω το βεντιλατερ καυσαερίων. Αν κάποιος έχει κάποιο video με οδηγίες ή εικόνες θα του ήμουν ευγνώμων.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Nasikas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142042 από Nasikas

Στην δικιά μου σόμπα νόμιζα ότι το καθάριζα αλλά οι τρυπούλες είχαν μαζέψει βρωμιά από την καύση με αποτελεσμα το πελλετ να δημιουργεί κλινκερ. Φετος εντελώς τυχαία είπα να το τρύψω να το κάνω σαν καινούργιο. Ε λοιπόν από τότε δεν ξανάδα κλινκερ.

Σωστός. Αν βαλετε μια εφημερίδα απο κάτω και λιμαρετε τις τρυπες και μαζεψετε την μπιχλα που θα κατσει στην εφημερίδα, θα καταλάβετε.

πειδή όλα τα πελλετ δεν έχουν το ίδιο μήκος, συμβαίνει πολλές φορές να πέφτει πολύ περισσότερο πελλετ από αυτό που είναι φτιαγμένη να καίει η σόμπα. Αποτέλεσμα να μη καίγεται καλά να γεμίζει το τασάκι και να σβήνει. Από την άλλη η θερμοκρασία που έχουμε (για όσο χρόνο λειτουργεί η σομπούλα μας) να είναι αυξημένη πράγμα φυσικό αφού πιθανότατα καίμε την διπλάσια ποσότητα από αυτή που θα έπρεπε και ίσως και παραπάνω.

Μου έδωσες εναυσμα να τραβηξω μια σειρα απο βίντεο, με βγαλμενο το καπακι του κοχλία, για να κατανοησουμε τον τροπο που πεφτει το πελλετ , και τον ρολο που παιζει να ειναι η σομπα αλφαδιασμενη- να μην εχει κλίση κλπ.


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142043 από Nasikas

Στην δικιά μου σόμπα νόμιζα ότι το καθάριζα αλλά οι τρυπούλες είχαν μαζέψει βρωμιά από την καύση με αποτελεσμα το πελλετ να δημιουργεί κλινκερ. Φετος εντελώς τυχαία είπα να το τρύψω να το κάνω σαν καινούργιο. Ε λοιπόν από τότε δεν ξανάδα κλινκερ.

Σωστός. Αν βαλετε μια εφημερίδα απο κάτω και λιμαρετε τις τρυπες και μαζεψετε την μπιχλα που θα κατσει στην εφημερίδα, θα καταλάβετε.

πειδή όλα τα πελλετ δεν έχουν το ίδιο μήκος, συμβαίνει πολλές φορές να πέφτει πολύ περισσότερο πελλετ από αυτό που είναι φτιαγμένη να καίει η σόμπα. Αποτέλεσμα να μη καίγεται καλά να γεμίζει το τασάκι και να σβήνει. Από την άλλη η θερμοκρασία που έχουμε (για όσο χρόνο λειτουργεί η σομπούλα μας) να είναι αυξημένη πράγμα φυσικό αφού πιθανότατα καίμε την διπλάσια ποσότητα από αυτή που θα έπρεπε και ίσως και παραπάνω.

Μου έδωσες εναυσμα να τραβηξω μια σειρα απο βίντεο, με βγαλμενο το καπακι του κοχλία, για να κατανοησουμε τον τροπο που πεφτει το πελλετ , και τον ρολο που παιζει να ειναι η σομπα αλφαδιασμενη- να μην εχει κλίση κλπ.


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142048 από Nasikas

Μου έδωσες εναυσμα να τραβηξω μια σειρα απο βίντεο, με βγαλμενο το καπακι του κοχλία, για να κατανοησουμε τον τροπο που πεφτει το πελλετ , και τον ρολο που παιζει να ειναι η σομπα αλφαδιασμενη- να μην εχει κλίση κλπ.

ενα πρωτο πρόχειρο- (δεν ειχα καποιον να μου κραταει εναν φακο)


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142345 από Nasikas
τελικά, λύθηκε το πρόβλημα ή όχι ?
:sick:


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ